14 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

14 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W czternastym tygodniu ciąży twarz maluszka jest już ukształtowana, mogą pojawić się bardzo delikatne brwi, a nawet rzęsy.

W mózgu co minutę powstaje 250 tys. nowych komórek nerwowych, po dobie jest ich 360 mln. Już wcześniej, w 7 tygodniu życia, uformowało się 12 par nerwów czaszkowych, które łączą mózg z innymi partiami ciała. Kolejne nerwy rosną parami - po lewej i prawej stronie ciała. Głowa coraz mniej dominuje nad resztą ciała, zmieniają się proporcje.

Teraz całe ciało staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy - te części są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu.

W 14 tygodniu ciąży podczas badania USG można już rozpoznać płeć dziecka na podstawie zewnętrznych narządów płciowych.

14 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Dolegliwości pierwszego trymestru tj. nudności, wymioty, senność, złe samopoczucie pomału odchodzą ok. 14 tygodnia ciąży. Okres adaptacji organizmu kobiety do zmienionej sytuacji jaką jest ciąża, zakończył się. Mniej więcej do 14-16 tygodnia wszystkie hormony związane z ciążą produkowane są przez jajniki. Po pierwszym trymestrze, funkcje produkcji hormonów przejmuje łożysko. W związku z tym ciąża staje się tworem samodzielnym, niezależnym od jajników.

Nabierasz sił, zaczyna Cię rozpierać energia do działania, zdążyłaś się przyzwyczaić do myśli, że będziesz mamą. Z pewnością masz już poukładane plany na najbliższe kilka miesięcy. Twój brzuch nie jest jeszcze duży i nie utrudnia codziennej aktywności. Zazwyczaj kobiety w ciąży wyglądają kwitnąco, ale może zdarzyć się i tak, że pogorszy Ci się cera, pojawią się przebarwienia skóry np. w obrębie brzucha, brodawek, pojawi się wzmożone owłosienie. To zmiany związane z ogromną ilością hormonów, które produkuje łożysko.

Od 14 tygodnia ciąży macica powiększa się coraz szybciej. Możesz odczuwać skutki ucisku macicy na sąsiadujące narządy. Efektem tego ucisku są częste wizyty w toalecie, oddawanie moczu co godzina, wzdęcia, niestrawność, obrzęki nóg.

Pamiętaj!

Łożysko. Jakie ma funkcje i co robić kiedy nie jest idealne?

W 14 tygodniu ciąży łożysko zaczyna się wyraźnie wykształcać, najbardziej przypomina kawałek wątroby, tworzy dyskowaty twór w okolicy dna macicy. Składa się z naczyń krwionośnych płodu zanurzonych w krwi matki. Naczynia krwionośne matki i dziecka są ściśle ze sobą połączone, ale ich krew się nie miesza. Tylko tlen, składniki odżywcze i produkty przemiany materii są przekazywane na drodze osmozy, przez półprzepuszczalne błony naczyń krwionośnych. W chwili porodu łożysko ma mniej więcej 20 cm średnicy i waży około kilograma. Pępowina przypomina niebieskawozieloną zwiniętą linę. Zazwyczaj jest długości ok. 60 cm. Łączy brzuch dziecka - w miejscu, gdzie później będzie pępek - z centralną częścią łożyska. Składa się z jednej żyły, dostarczającej do organizmu dziecka tlen i substancje odżywcze, i z dwóch tętnic, odprowadzających dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Bliźnięta mogą mieć wspólne łożysko, ale każde z nich jest z nim połączone oddzielną pępowiną.

Łożyska różnią się rozmiarem i kształtem, chociaż na ekranie, w czasie badania USG, wyglądają podobnie - przypominają dysk. Większe łożysko może wskazywać na to, że urodzi się duże dziecko, gdy łożysko jest małe - prawdopodobnie i dziecko będzie mniejsze. W skrajnych wypadkach bardzo małe łożysko może dostarczać niewystarczającej ilości pożywienia. Wówczas dziecko rośnie wolniej. Zdarza się to często, gdy w czasie ciąży kobieta pali papierosy. Przy nadciśnieniu łożysko także może być mniejsze. Powiększone łożysko częściej występuje u kobiet chorych na cukrzycę, po przebytych poważnych infekcjach wirusowych, albo w przypadku konfliktu serologicznego.

Łożysko chroni dziecko przed konsekwencją większością infekcji bakteryjnych. Jednak nie jest w stanie ochronić go przed alkoholem, nikotyną, narkotykami, toksoplazmozą i niektórymi wirusami (np. wirusem różyczki).

Możliwe komplikacje związane z łożyskiem

Łożysko przodujące: umiejscawia się w dolnej części macicy i całkowicie lub częściowo zakrywa jej ujście wewnętrzne. To może być przyczyną krwawień i uniemożliwić poród naturalny. Jeżeli w 16 tygodniu ciąży zrobisz badanie USG i dowiesz się, że łożysko jest nisko umiejscowione, jeszcze nie ma się czym przejmować, bo zdarza się to dość często. W większości przypadków łożysko z czasem przesuwa się ku górze.

Jeżeli podczas USG w 32 tygodniu ciąży łożysko nadal będzie w dolnej części macicy - wtedy można mówić o łożysku przodującym. Zdarza się to raz na 200 ciąż. Objawem tego powikłania są na ogół nieznaczne krwawienia (spowodowane rozciąganiem się dolnego odcinka ściany macicy), którym nie towarzyszy ból. Jeśli w ciąży pojawia się krwawienie z dróg rodnych, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli masz łożysko przodujące, to:
- w później ciąży unikaj uprawiania aktywnych sportów,
- uważaj na siebie, uraz może spowodować uszkodzenie łożyska,
- zrezygnuj całkowicie ze współżycia,
- jak najczęściej odpoczywaj.

Przedwczesne odklejenie się łożyska: czasem część łożyska za wcześnie odrywa się od ściany macicy. Objawem odklejania się łożyska jest nagły, silny ból, któremu może towarzyszyć krwawienie. Wystąpienie tych objawów jest sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza, który zapewne skieruje kobietę do szpitala. Odklejanie się łożyska może zagrażać zarówno życiu matki, jak i dziecka. Dlatego zawsze w takich przypadku kobieta musi być obserwowana w szpitalu. Jeżeli łożysko odkleja się w niewielkim stopniu, krwawienie będzie podobne do miesiączkowego, może mu towarzyszyć łagodny ból brzucha lub skurcze macicy.

Samo leżenie w łóżku (szpitalnym!) przez kilka dni wystarczy, by krwawienia ustały. Jeśli objawy są silniejsze, do końca ciąży trzeba zostać szpitalu. Lekarz zdecyduje, czy i kiedy wywołać poród lub zakończyć ciążę cesarskim cięciem.

Najczęstsze przyczyny odklejania się łożyska to: wiek kobiety (powyżej 35 lat), palenie papierosów, nadciśnienie, wcześniejsze zabiegi przerywania ciąży. Wywołać je może także mocny uraz okolicy brzucha, zwłaszcza jeśli kobieta jest w zaawansowanej ciąży.

Czy wiesz, że...

W ciąży masz specjalne przywileje w pracy.

W drugim trymestrze, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, będzie Ci towarzyszyć dobre samopoczucie. Nie bez przyczyny drugi trymestr jest nazywany miesiącem miodowym ciąży. Dlatego jeżeli nie musisz, nie rezygnuj z pracy. Dzięki niej możesz być aktywna, nie stracisz kontaktu z zawodem i, co bardzo ważne, Twój świat nie ograniczy się do ciąży i problemów z nią związanych.

Zadbaj jednak o swoją wygodę i zdrowie. Jeśli masz siedzącą pracę, dostosuj wysokość krzesła do swojego wzrostu, siedź ze stopami na podnóżku. Co godzinę, dwie wstań i przejdź się. Jeśli musisz podnieść coś z podłogi, nie schylaj się, tylko kucnij. Nie podnoś niczego ciężkiego.

Jeżeli Twoja praca tego wymaga, poproś o zmianę stanowiska. Możesz odmówić pracodawcy pracowania dłużej niż osiem godzin dziennie i pracy w nocy. Masz również prawo do przerwy od pracy na czas zleconych badań lekarskich, możesz odmówić wyjazdu w delegację i nie ponosić za to ujemnych konsekwencji.

Dowiedz się więcej o 14 tygodniu ciąży:

  1. Trzymaj się zasady, że w ciąży nie powinno się w ogóle pić alkoholu. Nawet jeśli ktoś przekonuje Cię, że kieliszek wina czy szklanka piwa nie zaszkodzą. Wiadomo, że płód jest na działanie alkoholu dużo bardziej wrażliwy, niż jego matka. Częste picie nawet niewielkich dawek alkoholu grozi zespołem alkoholowym u dziecka.

  2. Możesz zauważyć na swoich nogach rysunek popękanych naczynek krwionośnych. Obrzęki, pajączki, a nawet żylaki to powszechna dolegliwość ciężarnych, związana ze zmianami w gospodarce hormonalnej oraz przyrostu masy ciała. Odpoczywaj z nogami ułożonymi na podwyższeniu, unikaj stania, noszenia skarpetek z ciasnymi gumkami. Pomogą Ci spacery, jazda na rowerze treningowym, ćwiczenia. Jeśli tworzą się żylaki, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli masz siedzącą pracę staraj się robić często przerwy choćby na krótki spacer do toalety, unikaj zakładania nogi na nogę.

  3. Być może podczas wizyty kontrolnej usłyszysz już bicie serca swojego dziecka! Tętno płodu jest szybsze niż u dorosłych, wynosi 120-160 uderzeń na minutę

  4. Zauważyłaś, że w ciąży poprawił się stan włosów i paznokci, być może także wygładziła się cera? To wpływ kobiecych hormonów estrogenów, pod których przemożnym wpływem pozostajesz.

  5. Zaczyna się najlepszy czas ciąży - drugi trymestr. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale także nareszcie poczujesz obecność dziecka w swoim ciele - za kilka tygodni zaskoczy Cię pierwszymi odczuwalnymi ruchami.

  6. Może jesteś samotną przyszłą mamą? Choć wiele naszych porad kierowanych jest do pary rodziców, chcemy być wsparciem także dla tych mam, które na narodzenie dziecka czekają samotnie. Jesteśmy z Tobą, zapraszamy Cię na nasze forum "samodzielne mamy"

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Wkrótce usłyszysz bicie serca swojego dziecka i poczujesz przypływ energii.

W czternastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W czternastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo