3 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

15.07.2019Zmień

3 tydzień ciąży: co się dzieje z dzieckiem

Zapłodnienie

W trzecim tygodniu ciąży pojawia się owulacja, około 14 dnia (w 28 dniowym cyklu). Dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa w jajniku i wpływa do jajowodu. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce powoli jest transportowana w kierunku macicy. Gęsty śluz, zwykle chroniący wejście do niej, staje się bardziej płynny i plemniki - ale tylko te o prawidłowym kształcie główki i odpowiednim ruchu ogonka - mogą się prześlizgnąć. Po stosunku u wejścia do macicy około 250 milionów plemników bierze udział w wyścigu do Twojej komórki jajowej.

Średnio około pół godziny zajmuje plemnikowi przemieszczenie się z szyjki macicy i zapłodnienie komórki jajowej, jeśli znajduje się ona w jajowodzie. Dłużej - jeśli jej tam jeszcze nie ma. Kiedy komórka jajowa wyemituje substancję chemiczną - rodzaj "wabiącego zapachu", wtedy plemniki przez macicę przedostają się do jajowodu. Tam jeden z nich przedziera się przez warstwy ochronne komórki jajowej i łączy z nią. Aby doszło do tego to muszą one wspólnie "nadtrawić" osłonki. Z tej przyczyny musi być ich wiele - ok. 1 mln w jej pobliżu.

Natychmiast po połączeniu komórki jajowej i plemnika, komórka jajowa dzieli się, uwalniając tak zwane ciałko kierunkowe. Pozostała część jądra wnosi połowę materiału genetycznego - podobnie jak plemnik po 23 chromosomy. Taka, zawierająca pełny zestaw genów, komórka zwana jest zygotą, która zaczyna się dzielić: z jednej powstają dwie, z dwóch cztery, z czterech osiem, z ośmiu szesnaście. W ten sposób zaczyna się nowe życie.

Komórki powstałe w wyniku podziału nazywamy blastomerami. Pod koniec 3 tygodnia zarodek składający się z 12-16 blastomerów otoczonych przejrzystą osłoną i wyglądający jak malina (albo owoc morwy - po łacinie morum, dlatego zarodek w tym stadium rozwoju nazywany jest morulą) w 5-6 dni przechodzi z jajowodu do macicy.

Komórki w kulce stale się dzielą, ale już nieco wolniej. Morula ma nieco ponad 0,1 mm grubości, cała zmieściłaby się na czubku szpilki. Jeszcze za wcześnie na wykonanie testu ciążowego. Wiarygodny wynik możliwy jest dopiero w terminie spodziewanej miesiączki.

3 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Między 12 a 16 dniem cyklu miałaś owulację. Jeśli w tym czasie do komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Pierwsze dni nowego życia to czas tajemnicy. W bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces tworzenia się zarodka z którego może powstać człowiek. Twoja córka lub syn.

Pamiętaj!

Ważne! Plamienie implantacyjne w 3 tygodniu ciąży

Zbliża się jeden z najważniejszych dla przetrwania zarodka momentów - zagnieżdżenie, czyli implantacja, co następuje zazwyczaj 6-7 dni po zapłodnieniu. Niektóre kobiety w tym czasie mają niewielkie krwawienie. Zarodek, zagnieżdżając się w błonie śluzowej macicy, może uszkodzić małe naczynia. Stąd plamienie. To objaw fizjologiczny, pojawiający się u niektórych kobiet. W odróżnieniu od miesiączki, plamieniu, ani plamieniu owulacyjnemu i implantacyjnemu, nie towarzyszy ból.

Czy wiesz, że...

Spośród 23 chromosomów obecnych w każdym plemniku jeden jest płciowy - X lub Y.

Jeśli do jaja wniknie plemnik z X, urodzi się dziewczynka, jeśli z Y - chłopiec. Teoretycznie mają jednakowe szanse, ponieważ jądra wytwarzają je w równej ilości. Okazuje się jednak, że różnice w zdolnościach pomiędzy płciami biorą początek już tutaj. Plemniki "męskie" są lżejsze i szybsze, co daje im fory w wyścigu, plemniki "żeńskie" - bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mogą dłużej czekać na komórkę jajową (blisko tydzień).

Im częściej w drogach rodnych kobiety znajdują się świeże plemniki, tym większa szansa, że trafią na świeżo wyklute jajo, a wtedy jest większe prawdopodobieństwo poczęcia chłopca. Właśnie dlatego młodym małżeństwom częściej rodzą się synowie. Podobnie jak parom, które spotkały się po dłuższej rozłące. Małżonkom bardziej statecznym i wstrzemięźliwym przytrafia się stosunkowo więcej córek.

Dowiedz się więcej o 3 tygodniu ciąży:

  1. W czasie owulacji kobieta jest w swojej szczytowej formie - pełna energii, piękna i seksowna. Niektóre kobiety odczuwają jednak ból podczas jajeczkowania, czasem owulacji towarzyszy lekkie plamienie. To zupełnie naturalne. Jeśli jednak Cię niepokoi - porozmawiaj ze swoim lekarzem.

  2. Jeśli bardzo chcesz mieć dziecko pewnie zastanawiasz się, czy można już teraz wykonać test ciążowy. Na to jeszcze za wcześnie, wiarygodny wynik możliwy jest dopiero w terminie spodziewanej miesiączki.

  3. Pamiętaj, że od połowy cyklu do końca ciąży nie możesz wykonywać zdjęć RTG ani tomografii komputerowej. Dopuszczalne w ciąży badania diagnostyczne to USG i (w wyjątkowych przypadkach) rezonans magnetyczny.

  4. Na początku starań o ciążę i podczas oczekiwania na dziecko wiele kobiet bardzo koncentruje się na swoim stanie zdrowia i na myślach o dziecku. Warto jednak pilnować, by plany macierzyńskie nie zdominowały Waszych rozmów - Twój partner mógłby być zaniepokojony nagłą zmianą w zachowaniu ukochanej kobiety.

  5. Lubisz zaczynać dzień od kubka kawy? Jedna kawa dziennie na razie Ci nie zaszkodzi, ale nie zdziw się, jeśli w tych dniach nagle zmienią się Twoje upodobania - wiele kobiet w czasie ciąży, a szczególnie na jej początku nie może znieść ulubionego dotąd smaku kawy.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo