Skurcze Braxtona-Hicksa - na czym polegają, ile trwają, co oznaczają i czy można je jakoś złagodzić?

Skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane także skurczami macicy, pojawiają się po upływie około 20 tygodni ciąży. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Skurcze te rozpoczynają proces skracania oraz rozwierania macicy. Ile trwają skurcze Braxtona-Hicksa i jakie dolegliwości mogą się z nimi wiązać? Czy są techniki łagodzenia bólu?

Skurcze Braxtona-Hicksa - czy są i na czym polegają?

Skurcze Braxtona-Hicksa stanowią przygotowanie do porodu. Gdy zbliża się ten dzień, kobiece ciało zaczyna się przygotowywać do wydania dziecka na świat, poprzez rozciąganie mięśni. Skurcze Braxtona-Hicksa swoją nazwę wzięły od angielskiego ginekologa Johna Braxton-Hicksa, żyjącego w XIX-wieku, który jako pierwszy podjął się opisania ich w fachowy sposób.

Skurcze przepowiadające i porodowe. Jak je od siebie odróżnić?

Zobacz wideo

U większości kobiet zaczynają się po 20 tygodniu ciąży, ale pod koniec ciąży, w ostatnich miesiącach, stają się zdecydowanie bardziej odczuwalne. Łatwiej te próbne skurcze odczuwają, a także potrafią rozpoznać kobiety, które już wcześniej rodziły dzieci. Jak rozpoznać skurcze? Większość kobiet mówi, że przypominają one mrowienie, zaczynające się w górnej części macicy i przesuwa się w dół. Wraz ze skurczami pojawia się napinanie i twardnienie macicy. Opisane "mrowienie" najczęściej trwa przez kilkanaście sekund - około 15 do 30, ale zdarzają się przypadki, kiedy trwa o wiele dłużej - przekracza nawet 2 minuty. Niekiedy skurcze są bolesne, nie jest to jednak normą. Wszystko zależy od organizmu przyszłej mamy. Po koniec ciąży bardzo często towarzyszy im również ból w okolicach krzyża.

Skurcze Braxtona-Hicksa - czy można je zobaczyć gołym okiem?

Jak w rzeczywistości wyglądają skurcze Braxtona-Hicksa? Czy można je zobaczyć? Jeśli podczas trwania skurczy patrzy się na brzuch, to nieco zmienia on swój wygląd. Tradycyjnie okrągły kształt robi się bardziej spiczasty albo pomarszczony. Może to wyglądać nieco dziwnie i budzić niepokój, ale nie ma powodów do obaw - jest to całkowicie normalny i naturalny stan.

Skurcze Braxtona-Hicksa - czy to już poród?

Skurcze Braxtona-Hicksa nazywane są skurczami przepowiadającymi, ponieważ w większości przypadków nie są one sygnałem oznaczającym rozpoczęcie porodu. Wiele kobiet ma jednak problem z rozpoznaniem tych skurczów z tymi, które na prawdę zwiastują zbliżający się poród. Szczególnie, jeśli zbliża się termin rozwiązania i stają się one bardziej nasilone. Nawet jeśli są bardzo bolesne, nie powinny być na tyle mocne, by doprowadzić do porodu. Mogą natomiast przyczynić się do rozpoczęcia procesu skracania się szyjki macicy i dać tym samym kobiecie przedsmak tego, co ją czeka.

Skurcze Braxtona-Hicksa - łagodzenie

Intensywność skurczy, a także częstotliwość ich trwania to bardzo indywidualna sprawa. Czasem wystarczy jedynie zmienić pozycję, ułożenie ciała, by odczuć ulgę, a czasami nie jest to takie proste. Na pewno warto zacząć od zmiany pozycji - jeśli stałaś, spróbuj się położyć i zrelaksować, jeśli zaś przebywałaś w pozycji siedzącej, wstań i zacznij chodzić.

Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Dostarczanie właściwiej ilości płynów jest niezwykle ważne, ponieważ w niektórych przypadkach nawet małe odwodnienie może przyczynić się do powstawania skurczów, również tych tak zwanych "treningowych".

Jeżeli skurczom towarzyszy duży ból, można spróbować złagodzić objawy także za pomocą ciepłej kąpieli. Inny sposób, który przynosi ukojenie, polegać będzie na prawidłowym oddychaniu, tj. na głębokim wciąganiu powietrza przez nos i powolnym wypuszczaniu go ustami. O rekomendowanych technikach radzenia sobie z bólami związanymi ze skurczami, można się dowiedzieć w szkole rodzenia.

W przypadku silnego bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, można - po konsultacji z lekarzem - wspomóc się lekami rozkurczającymi. Zanim jednak zdecydujemy się zażyć lekarstwo, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Skurcze Braxtona-Hicksa - kiedy do lekarza?

Jeżeli skurcze Braxtona-Hicksa nie mijają po upływie pewnego czasu - mimo zmiany pozycji i głębokiego oddychania, a stają się bardziej intensywne to znak, że może to być jednak prawdziwy poród. Staraj się nie panikować i liczyć skurcze - jeśli będzie ich więcej niż 4 w ciągu godziny najlepiej jest skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Młodym kobietom często trudno jest rozpoznać właściwe skurcze porodowe zwiastujące zbliżający się w niedługim czasie poród od tych przepowiadających. O wiele lepiej w rozróżnianiu rodzajów skurczów radzą sobie kobiety, które rodziły już wcześniej dzieci.

Źródło: Heidi Murkoff „W oczekiwaniu na dziecko”

Więcej o:
Copyright © Agora SA