3 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

02.10.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

W trzecim tygodniu życia na głód, smutek, zimno, strach, samotność, zmęczenie, maleństwo reaguje najczęściej płaczem. Twoim zadaniem jest, aby nie lekceważyć płaczu, tylko reagować i wsłuchać się w niego. Z czasem poznasz, że dziecko inaczej płacze, kiedy jest głodne, inaczej kiedy ma mokrą pieluszkę, a jeszcze inaczej, kiedy czuje się samotne.

Jak odróżnić rodzaje płaczu?
- Chcę jeść! - krótki, wysoki krzykliwy płacz najczęściej oznacza, że dziecko jest głodne. Zanim poprosi o posiłek płaczem zaobserwujesz, że wcześniej będzie mlaskać, poszukiwać buzią piersi, ssać paluszek.

- Boli mnie! - płacz z bólu rozpoczyna się nagle, to szybka reakcja na bodziec. W głośnym płaczu słychać strach, dziecko może tracić oddech.

- Nudzę się! - zanim dziecko się rozpłacze, wcześniej innymi sposobami spróbuje przykuć twoją uwagę np. gruchaniem, marudzeniem. Jeśli te sposoby zwrócenia na siebie uwagi nie poskutkują, wówczas żałośnie się rozpłacze. Jakby chciało powiedzieć: co jeszcze mam zrobić, abyś mnie wreszcie przytuliła?

- Jestem zmęczony! - to płacz narastający, marudny, nosowy, zazwyczaj oznacza komunikat: chcę już spać, jest mi niewygodnie, mam mokrą pieluszkę.

- Jestem chory! - kiedy dziecko się źle czuje, płacz jest słaby, nosowy, o niższym niż zazwyczaj tonie. Na pewno go rozpoznasz, bo nie ma w repertuarze niemowlęcia smutniejszego płaczu niż ten.
Wcześniej możesz zauważyć zmiany w zachowaniu. Dziecko nie ma apetytu, marudzi, obojętnieje.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

- Maluch ciągle krzyczy, gwałtownie reaguje na wszelkie bodźce, lub przeciwnie, jest apatyczny, bardzo cichy, prawie się nie rusza, a twoje próby nawiązania z nim kontaktu nie przynoszą żadnego efektu.
- Nie jesteś w stanie przewinąć, ubrać, wykąpać dziecka z powodu ciągle zaciśniętych nóżek i przylepionych do tułowia rączek.
- Noworodek nie reaguje na bodźce wzrokowe, dźwiękowe, dotyk lub zbyt gwałtownie reaguje
- W spoczynku i w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych pręży się i utrzymuje tylko jedną odgiętą, asymetryczną pozycję.
- Maluszek nie jest w stanie przełożyć główki z jednej strony na drugą.
Jeśli zaobserwujesz któreś z wymienionych reakcji porozmawiaj o tym z lekarzem. Niepokojące zachowania są najczęściej wyrazem adaptacji dziecka do życia pozałonowego. Tylko w sporadycznych przypadkach okazuje się to wynikiem nieprawidłowości w rozwoju.

Pielęgnacja: Kikut pępowinowy

Kikut pępowiny jest najbardziej podatną na zakażenie częścią ciała noworodka. Do czasu gdy odpadnie, należy go traktować jak gojącą się ranę. Spirytus wysusza i podrażnia delikatną skórę noworodka.

Przegotowana woda z mydłem również działa odkażająco, nie wysusza przy tym ani nie zmienia naturalnej flory bakteryjnej w tym miejscu. Przemywaj nią okolice pępka raz dziennie i po każdym zabrudzeniu.
Delikatnie, ale dokładnie przetrzyj zmoczonym wodą wacikiem wszystkie zakamarki pępka, część kikuta do klamerki i zagłębienie dookoła niego, a następnie osusz suchym wacikiem. Załóż pieluchę, tak by pępek był odkryty. Dostęp do powietrza przyspiesza gojenie.

W wyjątkowych sytuacjach dezynfekuje się okolice pępka płynem odkażającym niezawierającym alkoholu. Preparat ten stosuje się przede wszystkim w warunkach szpitalnych.

Kikut pępowiny odpada zwykle pomiędzy 5 a 15 dobą po urodzeniu. Jeżeli po tym czasie tak się nie stało, zgłoś to lekarzowi.

Pielęgnacja: Jak pielęgnować oczy noworodka

To normalne, że przez pierwsze dni oczy noworodka są nieco zapuchnięte. To ochrona przed ostrym światłem. Po narodzinach wzrok dziecka stopniowo musi się przyzwyczaić do jasności dnia i żarówek.

Przemywaj oczy raz dziennie wacikiem zmoczonym w ciepłej (nie gorącej) przegotowanej wodzie. Zawsze od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Każde oko osobnym wacikiem. W pierwszych dniach powieki może sklejać żółtawa lepka wydzielina, wtedy należy przemywać oczy częściej. Jeśli po tygodniu ten stan się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem.

Dowiedz się więcej o 3. tygodniu życia dziecka:

  1. Jak czuje się w nowej roli tata malucha? Wielu ojców boi się na początku dotykać i pielęgnować noworodka, wydaje się on taki kruchy. Ale dziecko jest przecież całkiem silne i wytrzymałe, skoro przychodzi na świat tak trudną drogą... Zaś tata ma swoją ważną rolę w życiu dziecka od pierwszych jego dni.

  2. Dziecko zaczęło przeraźliwie płakać, podkurcza nóżki, nie daje się uspokoić karmieniem, przytulaniem, przewijaniem? Taki scenariusz powtarza się popołudniami i wieczorami? Poznaj sprawdzone sposoby na kolkę.

  3. Twoje dziecko jest doskonałe, ale najdoskonalsze ma zapewne paluszki u rąk. Wyglądają jak miniaturka dłoni dorosłego, są rozczulające i śliczne. Ale paznokcie - choć cienkie jak papier - mogą wyrządzić szkody. Szybko rosną, maluch może podrapać sobie nimi buzię do krwi. Obcinaj je co kilka dni specjalnymi nożyczkami z zaokrąglonymi czubkami.

  4. Przez pierwszy miesiąc życia organizm dziecka uczy się utrzymywać stałą temperaturę ciała. Na razie ubieraj maluszka o jedną warstwę cieplej, niż siebie. Ale nie przesadzaj i nie przegrzewaj dziecka, to grozi infekcjami.

  5. Kupki malucha są rzadkie i wodniste? Spokojnie, to nie biegunka. Właśnie tak wyglądają stolce u dziecka karmionego piersią.

  6. Na ramieniu dziecka zauważyłaś zaczerwienienie czy wręcz krostę - spokojnie to efekt szczepienia przeciwko gruźlicy. Jeśli krosta pęknie przyłóż jałowy gazik i w czasie kąpieli staraj się jej nie moczyć. Po zagojeniu zostanie ślad, jaki wszyscy mamy w miejscu szczepienia BCG.

  7. Nocne karmienie daje ci się we znaki? Jak najwięcej odpoczywaj w dzień. Dla dziecka na razie doba składa się nie z dnia i nocy, ale z czasu jedzenia i spania. Gdy ono usypia, ty także ucinaj sobie drzemkę.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo