7 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

29.09.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

W drugim miesiącu życia dziecko coraz częściej i dłużej czuwa. Wraz z rozwojem układu nerwowego i zmysłów zaczyna interesować się tym, co dzieje się wokół. Co możesz zrobić, aby twój skarb był szczęśliwy i nie nudził się?
- Jak najwięcej przytulaj do siebie. Połóż niemowlę na swoim brzuchu, aby czuło twój oddech, ciepło, zapach i znajome z życia płodowego bicie serca.
- Mów do dziecka, śpiewaj kołysanki, możesz nawet czytać książeczki. Rozmawiaj poprzez powtarzanie dźwięków jakie wydaje malec, na "gu, gu", odpowiadaj tak samo.
- Pozwól na trochę samodzielności i okresy odpoczynku. Ciągłe asystowanie przy dziecku pozbawia je własnej inicjatywy w szukaniu nowych form zabaw.
- Lustro sprawia, że dziecko widzi nieustannie zmieniający się obraz. Większość maluchów to uwielbia. Zawieś nieduże (nie szklane!) lusterko nad łóżeczkiem, w wózku czy nad przewijakiem.
- Staraj się zapewnić maluszkowi odpowiedni rytm dnia. Malutkie dzieci lubią powtarzalność, dzięki temu czują się bezpieczne.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

- Niemowlę nie unosi głowy, nie umie jej przekładać z boku na bok.
- Nie wydaje żadnych dźwięków poza płaczem lub jest zupełnie ciche, jakby nieobecne.
- Nie wodzi wzrokiem za przedmiotami poruszającymi się w polu widzenia, nie reaguje na bodźce dźwiękowe. Albo reakcje są przesadne, histeryczne, zdezorganizowane.

Jeśli zaobserwujesz, któreś z wymienionych wyżej zachowań porozmawiaj o tym z lekarzem.

Dieta: Karmienie butelką - Jak często i ile mleka modyfikowanego powinno jeść 2-miesięczne dziecko?

Według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym niemowlak w drugim miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy na dobę, każdy posiłek po mniej więcej 120-140 ml mleka.

To ważne, aby mleko modyfikowane przechowywać i przygotowywać według zaleceń producenta. Mieszankę trzymaj w suchym i chłodnym miejscu, w zamkniętym pudełku lub puszce, z daleka od słońca, ciepłej kuchenki itd. O terminie przydatności do spożycia po otwarciu producent informuje na opakowaniu. Z reguły jest to ok. 3 tygodni.

Po przygotowaniu mleka, jeżeli maluch nie tknął przygotowanej porcji, możesz mu ją ponownie zaproponować w ciągu pół godziny. Jeśli nie opróżni od razu butelki, ale nieco skosztuje i do mleka dostały się bakterie ze śliny, resztę porcji koniecznie wylej. Bardzo szybko namnażają się wtedy w mieszance drobnoustroje.

W tym miesiącu zadbaj o to, aby karmić maluszka nie rzadziej niż co 3-4 godziny, zawsze w pozycji półsiedzącej. Nie pozwalaj dziecku spać ze smoczkiem pełnym mleka w buzi. To grozi zachłyśnięciem.

Gdy maluch przysypia, zachęcaj go do aktywnego ssania delikatnie łaskocząc w policzek. A jeśli to nie przynosi rezultatów, odstaw butelkę. W przeciwnym razie maluszek może się zachłysnąć.

Jeśli zaobserwujesz, że dziecko zaczyna się dławić i nie może nabrać powietrza, obróć je twarzą do podłogi (trzymając na rękach lub po przełożeniu przez kolano) tak, aby głowa była niżej niż tułów. Dłonią uderz (nie za mocno) pięciokrotnie między łopatkami, sprawdź co jest w buzi dziecka.

Może się zdarzyć, że gdy dziecko wykaszle przyczynę zakrztuszenia, zacznie wymiotować. Przytrzymaj je wówczas tak, by mogło wszystko z siebie wyrzucić. Potem połóż na boku i obserwuj. Jeśli zakrztuszenia zdarzają się często, zmień smoczek na taki o wolniejszym przepływie i obserwuj, czy maluch nie je zbyt łapczywie. Jeśli tak, skróć przerwy między posiłkami.

Dwumiesięczny niemowlak ma prawo budzić się na nocne karmienie i jest to normalne.

Ważne! Szczepienia ochronne

W tym miesiącu (7-8 tydzień) obowiązują szczepienia ochronne przeciw...

WZW typu B - domięśniowo, druga dawka. Szczepionkę WZW typu B należy podać w 7-8 tygodniu życia jednocześnie z pierwszą dawką szczepionki DTP, a dawkę trzecią na przełomie 6 i 7 miesiąca życia.
Błonicy, tężcowi, krztuścow (pierwsza dawka) - podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP. Trzy dawki szczepienia podstawowego DTP są podawane w odstępach 6 - 8 tygodniowych. Dzieciom z przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową (DTPw) oraz dzieciom urodzonym przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonym z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy zastosować domięśniowo szczepionkę bezkomórkową (DTaP) w cyklu obowiązkowego szczepienia DTP. W przypadku orzeczenia przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi należy zastosować szczepionkę DT według wskazań producenta szczepionki.
Zakażeniom Hib (Haemophilus Influenzae typu b)- domięśniowo lub podskórnie (pierwsza dawka)
Szczepienia przeciwko zakażeniom Haemophilus influenzae typu b wykonywane są u dzieci w 1 i 2 roku życia. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana w 2 miesiącu życia, jednocześnie z DTP i WZW typu B, a dalsze jednocześnie z kolejnymi dawkami szczepionki DTP. Pełen cykl szczepień powinien składać się z 3 dawek szczepienia pierwotnego, podawanych trzykrotnie w 1 roku życia oraz jednej dawki uzupełniającej podanej w 2 roku życia dziecka.

Szczepienia zalecane, odpłatne
Szczepienia zalecane nie są finansowane ze środków znajdujących się w budżecie ministra zdrowia. Rodzice płaca za nie sami. Umożliwiają one szerszą ochronę dziecka przed chorobami zakaźnymi. Obecnie do grupy odpłatnych szczepień należą szczepienia przeciwko:

ospie wietrznej
kleszczowemu zapaleniu mózgu
wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A)
grypie
rotawirusom
meningokokom
Porozmawiaj z pediatrą i wspólnie zadecydujcie, które ze szczepień dodatkowych są potrzebne i odpowiednie dla twojego dziecka. Niektóre z nich jak np. szczepienia przeciwko rotowirusom, meningokokom można stosować jednocześnie z innymi szczepieniami.

W tym miesiącu możesz zaszczepić dziecko pierwszą dawką szczepionki przeciwko:

Pneumokokom (od 2017 jest to szczepionka obowiązkowa, a więc nieodpłatna).

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) są jednymi z najbardziej agresywnych bakterii, które wywołują takie choroby jak: zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, sepsę.

Pneumokoki najczęściej atakują dzieci nowo narodzone, których układ odpornościowy nie jest jeszcze rozwinięty. W związku z tym pneumokoki bez problemów przełamują barierę ochronną i wywołują choroby, z którymi organizm dziecka nie jest w stanie walczyć.

Szczepionka jest podawana w czterech, trzech, dwóch lub w jednej dawce, w zależności od wieku dziecka. Między 6. tygodniem a 6. miesiącem życia podaje się ją w czterech dawkach. Trzy w odstępach miesięcznych, a czwartą po 6 miesiącach od trzeciej dawki.
Między 7. a 11. miesiącem życia dwie pierwsze dawki podaje się z miesięcznym odstępem, a trzecią po co najmniej dwóch miesiącach.

Rotawirusom:szczepienie na rotawirusy można przeprowadzić już w 6. tygodniu życia dziecka. Doustna szczepionka chroni przez infekcją rotawirusową, wywołującą ostrą biegunkę i wymioty, które mimo opieki mogą doprowadzić do odwodnienia.
W zależności od wybranego rodzaju, trzeba dziecku podać dwie lub trzy dawki w odstępach czterotygodniowych. W przypadku dwóch dawek pierwsza może być podana między 6. a 20. tygodniem życia.
Ważne, aby ostatnia dawka szczepionki była podana do 24. tygodnia życia, po czterech tygodniach od pierwszej dawki. Szczepionka trzydawkowa musi zostać zakończona do 28. tygodnia życia dziecka, a między każdą dawką trzeba zachować 4 tygodnie odstępu. Dzieci ponad półroczne nie mogą być szczepione przeciw rotawirusom.

Kalendarz szczepień do wydrukowania

Dowiedz się więcej o 7. tygodniu życia dziecka:

  1. Mimo wszelkich waszych starań dziecko ciągle ma kolkę? Porozmawiaj z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, może warto zacząć dietę eliminacyjną, czy rozważyć inne przyczyny wywołujące problemy z oddawaniem gazów.

  2. Czy dziecko miało już wykonane USG bioder? Pamiętaj, że dopiero, gdy stawy biodrowe będą sprawdzone, można prostować nóżki dziecka np. by zmierzyć całego małego człowieka leżącego na stole.

  3. Jeśli jesteś mamą butelkową, w naszym serwisie i na forum "Karmienie butelką" znajdziesz mnóstwo informacji i wsparcie innych mam.

  4. Niemowlę lubi sobie czasem pokichać. Jeśli kichaniu nie towarzyszy cieknąca z nosa wydzielina, gorączka, pogorszenie apetytu, płaczliwość - nie ma się czym martwić, po prostu czyści sobie nos. Sprawdź, co robić, jeśli jednak malec zachoruje.

  5. Bardzo wygodnym, praktycznym i bezpiecznym nakryciem dla śpiącego dziecka jest śpiworek niemowlęcy. W nim maluch nie może nakryć sobie głowy, nie ma ryzyka zaburzenia oddychania. A Ty nie musisz sprawdzać, czy jest dobrze przykryty.

  6. Dziecko położone na brzuchu już coraz lepiej podnosi główkę. Przy noszeniu malucha cały czas podtrzymuj jednak jego łebek, mięśnie szyi nie są jeszcze dostatecznie mocne.

  7. Dla niemowlęcia wciąż jeszcze za wcześnie na wymyślne zabawki. Najbardziej cieszy go widok twojej twarzy, w ogóle lubi oglądać oblicza rodziny i znajomych. Jeśli chcesz go zająć czymś innym, zawieś nad łóżeczkiem mobil z pozytywką. Uważaj, by karuzelka nie zwisała zbyt blisko jego oczu, bo to prowokuje zezowanie.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Czujesz się już pewniej w roli mamy, a dziecko zaczyna już dostrzegać uroki tego świata.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo