5 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

14.06.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Siatki centylowe

Czego o diecie dziecka dowiesz się z siatek centylowych?

Siatki centylowe to wykresy, na których pokazane są centyle przypisane do określonej wagi i wzrostu dzieci w różnym wieku i różnej płci (siatki dla dziewczynek i chłopców są różne). Po naniesieniu na siatki danych takich tak wiek, płeć, waga, wzrost otrzymasz wykres z zaznaczonym punktem, w którym wypadł wynik. Jest to centyl, w którym mieści się twoje dziecko.

Jeśli jest to np. centyl 75, oznacza to, że twoje dziecko jest cięższe od 75 proc. dzieci jego płci i w jego wieku, a lżejsze od 25 proc. Wprowadzając co jakiś czas najnowsze pomiary swojego dziecka, możesz uzyskać krzywą rozwoju. Jeżeli biegnie ona cały czas w tym samym przedziale centylowym (lub w dwóch sąsiednich), to znaczy, że dziecko rozwija się harmonijnie, jest dobrze odżywione i nie ma powodów do zmartwień.

Na siatce zaznaczonych jest 5 wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Za alarmujące, wymagające nadzoru lekarza są skrajne wartości tj. poniżej 3. i powyżej 97. centyla. Być może np. za niską masą ciała kryje się jakaś choroba. Wówczas trzeba się dziecku przyjrzeć, zdiagnozować.

Skrajne wartości niekoniecznie świadczą o nieprawidłowości. Siatka centylowa przedstawia rozkład całej populacji. Jedni są wyżsi, drudzy niżsi, jedni drobniejsi, inni wręcz przeciwnie, tak samo dzieci. Jedne są dłuższe, inne krótsze, cięższe i lżejsze. To normalne, że dzieci są różne!

Jeśli tylko dziecko je z apetytem, przybiera na wadze, domaga się pokarmu, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Karm piersią i nie obawiaj się, że maluszkowi czegoś zabraknie do prawidłowego rozwoju.

Pokarm mamy, przez pierwsze pół roku życia dziecka, zaspokaja wszystkie potrzeby małego człowieka. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, kiedy kobieta nie może karmić piersią lub ma za mało pokarmu. W przypadku kłopotów z karmieniem naturalnym udaj się do poradni laktacyjnej.

Jeśli jednak, pomimo starań, konsultacji w poradni, masz nadal za mało pokarmu i pediatra prowadzący uzna, że nie wystarcza go do prawidłowego rozwoju dziecka, wówczas nie ma innego wyjścia, trzeba dodać dodatkowy składnik pożywienia np. mieszankę dla niemowląt, a dietę maluszka zacząć rozszerzać już po czwartym, piątym miesiącu.

Siatki centylowe online - zapisz pomiary swojego dziecka i kontroluj jego rozwój >

Rozwój: Tego nie rób

- Nie zmuszaj dziecka do trzymania główki, gdy leży na brzuchu. Nie każde miesięczne dziecko jest na to gotowe, a co więcej, niektóre tej pozycji nie lubią.
- Nie podciągaj dziecka za rączki do góry, nie stosuj żadnych profilaktycznych działań typu "szerokie pieluchowanie". Pozwól maluszkowi spokojnie dojrzewać, niech samodzielnie odkrywa swoje możliwości i umiejętności. Nie popędzaj.
- Noworodek zacznie chodzić, jeśli podniesiesz go do góry i oprzesz jego stopy o podłoże. Nie jest to oczywiście chodzenie lecz tzw. chód odruchowy. To zachowanie bada pediatra, a ty nie eksperymentuj i nie sprawdzaj, czy noworodek układa nóżki do chodu.

Pielęgnacja: Jak dbać o skórę dziecka podczas przewijania

Zwróć uwagę, aby podczas każdego przewijania dobrze oczyszczać wszystkie zakamarki. Szczególnie u dziewczynek łatwo o przeniesienie bakterii z okolic odbytu do dróg moczowych.

Skóra niemowlaka jest cienka i bardzo wrażliwa, dlatego traktuj ją ze szczególną delikatnością. Wybierz pieluszki, które szybko wchłaniają wilgoć, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać.

Przewijaj malucha przynajmniej co trzy godziny i zawsze wtedy, gdy zrobi kupkę. Podczas przewijania dokładnie umyj pupę, osusz, pozwól maluszkowi przez chwilę poleżeć i przewietrzyć okolice intymne. Przed założeniem pieluchy, jeśli skóra jest zaczerwieniona, posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Rada dla Ciebie

To ważne, aby dziecko było zadbane, najedzone, czyste. Ale to nie wszystko. W ferworze obowiązków nie zapominaj o leniwych momentach razem. Połóż się, weź niemowlę na swój brzuch. Kangurujcie tak często jak to możliwe. Bliskość niemowlęcia wyzwala w mamie i tacie pozytywną burzę hormonalną.

U rodziców przytulających i noszących dziecko wzrasta poziom oksytocyny, hormonu wpływającego m.in. na więź emocjonalną. W terapii wcześniaków i noworodków z problemami zdrowotnymi stosuje się kangurowanie - bliski kontakt rodzica z dzieckiem, który wzmacnia obie strony, a dziecku zapewnia stymulację rozwojową.

Dowiedz się więcej o 5. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch pręży się i szarpie w czasie karmienia piersią, takie zachowanie zdarza się głównie popołudniami i wieczorami? Może lektura jednego z wątków na eDziecku na forum "Karmienie piersią" choć trochę Cię uspokoi, jeśli nie skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który pomoże Ci znaleźć przyczynę i ratunek na Wasze problemy.

 2. Umów się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Połóg powinien dobiegać końca, trzeba sprawdzić, czy wszystko dobrze się wygoiło. Jeśli tak, można podjąć współżycie. Porozmawiaj z lekarzem o metodach zapobiegania ciąży w okresie karmienia.

 3. Po karmieniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej (oparte na swoim ramieniu), aż nadmiar powietrza wydostanie się przez buzię. Dziecku może się ulać, więc podłóż pod jego usta tetrową pieluszkę. Ale jeśli maluch nie śpi na wznak tylko na boczku, po karmieniu możesz je zostawić w takiej pozycji bez odbekiwania. Po beknięciu (czy siusianiu) dzieci miewają czkawkę, spokojnie nic nie musisz robić, ona nie przeszkadza maluchowi tak jak Tobie.

 4. Macie starsze dziecko? Pojawienie się w jego życiu rodzeństwa jest dość stresującym wydarzeniem. Sprawdź, jak możesz mu pomóc poradzić sobie z zazdrością.

 5. Wydaje ci się czasem, że dziecko ciągle płacze, a ty nie wiesz, o co mu chodzi? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny niemowlęcego płaczu.

 6. Nawet, jeśli w wasz wózek można wpiąć niemowlęcy fotelik samochodowy, nie stosujcie tego rozwiązania zbyt często. To powinien być wariant na specjalne okazje, dziecko w foteliku samochodowym nie może siedzieć godzinami (np. podczas spaceru), bo taka pozycja źle wpływa na jego kręgosłup.

  • Podróże z niemowlęciem

   Podróże z niemowlęciem

   Wbrew pozorom podróżowanie z niemowlakiem wcale nie musi być trudne! Oto nasz alfabet podróżniczy - co się przyda, czego unikać, co zabrać koniecznie.

 7. Maluch może mieć ciemieniuchę. To nic strasznego, bardziej defekt kosmetyczny. Sprawdź, jak się jej pozbyć.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Czujesz się już pewniej w roli mamy, a dziecko zaczyna już dostrzegać uroki tego świata.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.