40 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 10-miesięczne niemowlę

Pewnie raczkujące po całym domu niemowlę rusza w świat, a to oznacza, że fizycznie oddala się od mamy i taty. "Psoci", sprawdza reakcje rodziców, "prowokuje", szuka przyzwolenia i pomocy, a przede wszystkim oczekuje adoracji.

Malec coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że to co robi, wywołuje jakiś efekt. Upuszcza zabawkę i słyszy hałas, w kąpieli macha rączką, a woda chlapie. Powoli łączy w głowie skutek z przyczyną, ale wciąż na nowo sprawdza, czy następnym razem efekt zabawy będzie taki sam.

Nadal uwielbia, kiedy mu asystujesz w zdobywaniu nowych doświadczeń i przestrzeni. Rozpoznaje pochwały. Gdy słyszy zachwyty, rozpromienia się i powtarza wychwalaną czynność.

Zdaje już sobie sprawę, że nie wszystkie zachowania są akceptowane. Nadal jednak nie może pojąć dlaczego np. łyżeczkę do zupki można brać do buzi, a łopatki do piaskownicy już nie.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Na tym etapie życia dziecko zazwyczaj potrafi już połączyć dwie jednakowo brzmiących sylab, np. "ma-ma, ba-ba". Chociaż często powtarza je dla samego ich brzmienia, to z czasem doskonale zrozumie ich znaczenie.

Dziecko komunikuje się również za pomocą gestów, macha rączką na pożegnanie "pa-pa", radośnie klaszcze, kiedy coś się uda.

Dieta: Karm z umiarem i nie przesadzaj z wielkością porcji

W dziesiątym miesiącu życia dieta dziecka jest coraz bardziej usystematyzowana. Maluch je według rytmu: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek, kolacja.

Począwszy od 9. miesiąca, niemowlę powinno pomalutku przyzwyczajać się do jedzenia dwudaniowego obiadu. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby kilkumiesięczne dziecko zjadał dwudaniowy posiłek naraz. Dla dobra dziecka, rozdzielaj obiad np. zupkę podaj przed spacerem, a drugie danie po powrocie.

Nie zapominaj o tym, że dziesięciomiesięczne dziecko to wciąż maluszek z malutkim żołądkiem. Nie nakładaj zbyt dużych porcji jedzenia na dziecięcy talerzyk. Niecała szklanka zupy (około 220 ml) wystarczy. Nie ma powodów, dla których powinnaś podawać malcowi więcej.

Jeśli twoje dziecko nie ma ochoty jeść dwudaniowego obiadu, to znaczy, że albo ilości są za duże, albo nie ma jeszcze ochoty na tak bogate menu. Poczekaj z dwudaniowym obiadem. Serwuj niemiksowane zupy z kawałkami warzyw.

Wiele maluchów ma nadwagę z przekarmiania. Paradoksalnie z tego samego powodu dziecko może nabrać cech niejadka. Widzi przed sobą danie, któremu nie da rady sprostać i traci chęć do jedzenia. Mały talerzyk ułatwi zadanie. Niech maluch po posiłku poczuje się syty, ale nie przejedzony.

Warto wiedzieć: dziecko z otyłości nie wyrasta
Z raportu UNICEF wynika, że ze wszystkich krajów Europy w Polsce w najszybszym tempie przybywa dzieci z nadwagą - teraz ten odsetek wynosi prawie 20 proc. Z badań nad sposobem żywienia dzieci w wieku od 13 do 36 miesięcy, przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Haliny Weker z Instytutu Matki i Dziecka, wynika, że aż 54. proc. badanych dzieci ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała.

Z badań przeprowadzonych wśród dzieci z nadwagą i otyłością w wieku 1-3 lat dowiadujemy się, że odpowiednio ok. 19 proc. i 26 proc. z nich będzie otyłymi dorosłymi. Natomiast nadwaga w wieku 10-15 lat skutkować może u 75 proc. tej młodzieży otyłością w wieku dorosłym, a w przypadku otyłych 10-15-latków u 83 proc.

Pielęgnacja: Jak często zmieniać dziesięciomiesięcznemu dziecku pieluszkę

Starszemu niemowlęciu nadal trzeba regularnie zmieniać pieluchę, najrzadziej co trzy godziny. Pilnuj tego szczególnie w upalne dni i w podróży, gdy dziecko długo siedzi w samochodowym foteliku. Inaczej odparzenie murowane.

Dowiedz się więcej o 40. tygodniu życia dziecka:

 1. Twojego dziecka wszędzie w domu jest pełno. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta, sprawdź, jak pogodzić obecność malucha i czworonoga pod jednym dachem.

 2. Podsuwając dziecku zabawki, ubierając je, wychowując staraj się nie powielać stereotypów dotyczących płci. Gumowy młotek podobnie jak pluszowy króliczek to świetna zabawka tak samo dla chłopca jak i dziewczynki. Mała kobieta w tym wieku nie musi męczyć się w sukienkach i rajstopkach.

 3. Jeśli maluch odkrył zabawny dźwięk rozpinanej pieluchy, będzie ją rozpinał bez końca. Dla małego ekshibicjonisty, a także niecierpliwego wiercipięty kup pieluszki bez rzepów, wkładane jak majteczki.

 4. Pewno z niecierpliwością czekasz na pierwsze kroki swojego dziecka. Niektóre niemowlęta zaczynają chodzić w wieku 10 miesięcy, inne po pierwszych urodzinach. Na początku czeka cię etap chodzenia "za rączki". By nieco chronić swój kręgosłup możesz kupić do prowadzania dziecka specjalne szelki.

  • Czy pomagać w nauce chodzenia?

   Czy pomagać w nauce chodzenia?

   Z niecierpliwością wyczekujemy na pierwsze kroki dziecka. Ale gdy malec wreszcie wyruszy w drogę, zaczynają się schody...

 5. Dziecko zaczyna interesować się światem w skali mikro. Bardzo zajmuje je oglądanie i dotykanie drobnych przedmiotów lub detali (oczko misia, kropka na skarpetce). Od niedawna umie je chwytać układając palec wskazujący i kciuk jak pęsetkę.

 6. Wiele kobiet miewa poczucie winy wobec swoich dzieci: że pracują, że nie zawsze mają siłę chodzić na długie spacery, że czasem okażą zniecierpliwienie... Poczytaj o tym, dlaczego dzieciom potrzebna jest nie idealna, ale wystarczająco dobra mama.

 7. Jeśli niemowlę mocno się poci, zaobserwuj, w jakich okolicznościach się to zdarza. Dziecko ma prawo pocić się podczas karmienia, ssania, płaczu, krzyku, intensywnej zabawy lub wtedy, gdy jest mu za gorąco. Jeśli pocenie nie ma związku z tymi sytuacjami, trzeba sprawdzić, czy nie ma innych objawów krzywicy.

Dziesiąty miesiąc

Dziesiąty miesiąc

Maluch nie tylko sam siada, ale też wstaje! I nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. No, może z wyjątkiem nogi od stołu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.