22 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

19.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje półroczne niemowlę

Półroczne niemowlę wreszcie dostrzega starsze rodzeństwo oraz inne małe dzieci w najbliższej rodzinie. Z ciekawością patrzy na bawiące się starszaki, uśmiecha się na widok brata, siostry. Na razie najwięcej ciekawości wzbudzają starsze dzieci, rówieśników dostrzega, ale półroczne dzieci nadal nie potrafią się ze sobą bawić. Nie oznacza to wcale, że spotkania z koleżanką, która ma dziecko w tym samym wieku są bezowocne. Te początki życia towarzyskiego są bardzo ważne. To dzięki nim twój szkrab rozwija się społecznie.

Sześciomiesięczne dziecko nadal najlepiej czuje się w obecności rodziców i najbliższych opiekunów. Na widok ukochanej osoby szczerze się uśmiecha. Do szczęścia potrzebuje mamy, taty i spokoju. To komfortowa sytuacja wzmacniająca w maluszku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Pod koniec pierwszego półrocza maluch może już reagować na poszczególne słowa. Sam rozwój mowy u dziecka trwa od narodzin do 7 roku życia. W podręcznikach dzieli się go na cztery etapy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.

Okres melodii trwa do końca pierwszego roku życia. Przez pierwsze miesiąca dziecko komunikuje się ze światem za pomocą płaczu, dzięki któremu jesteś w stanie rozpoznać jego potrzeby. Jednak już pod koniec szóstego miesiąca zaczyna reagować na mowę, a co więcej doskonale rozróżnia melodię mowy. Nie zdziw się, kiedy podczas domowej kłótni, dziecko zareaguje płaczem na agresywne, podniesione tony.

Jeśli chcesz przekonać się jak wrażliwe są malutkie dzieci na ton głosu, zrób proste ćwiczenie. Opowiedz dziecku coś miłego przyjaznym tonem. W zamian otrzymasz uśmiech zadowolenia.

Dieta: Schemat żywienia niemowląt

Schemat żywienia niemowląt
Nowy schemat żywienia niemowląt: "Dieta musi być smaczna i akceptowana przez dziecko" [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Obowiązuje ten sam schemat rozszerzania diety niemowląt dla dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym.

W najnowszych schematach żywienia niemowląt przygotowanych i opracowanych przez lekarzy, ekspertów z Centrum Zdrowia Dziecka nie obowiązuje sztywny podział na dzieci karmione piersią i mlekiem modyfikowanym. Bez względu na to, jak karmisz dziecko wszystkie nowe produkty wprowadzamy w tym samym czasie.

Dlatego, od tego miesiąca w naszej aplikacji nie stosujemy już podziału na rozszerzanie diety dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym.

Schemat żywienia to wskazówka dla rodziców, podpowiada kiedy najlepiej wprowadzać nowe pokarmy, sugeruje na jakim etapie rozwoju znajduje się malec w kolejnych miesiącach życia.

Ważne jest np. czy już siedzi, czy umie rozdrabniać pokarmy, używając języka, czy ma odruch ssania, czy otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki. Opanowanie przez dziecko tych umiejętności oznacza, że można mu dawać produkty o określonej konsystencji i określonego typu.

Pielęgnacja: Ząbkowanie

Jednym dzieciom pierwszy ząb wyrznie się już w czwartym miesiącu życia, innym dopiero około ósmego. Po szóstym miesiącu życia obserwuj dziąsła dziecka i przygotuj się, że ząbkowanie nie musi, ale może być bolesnym przeżyciem. I dla dziecka i dla rodziców.

Dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych zębów mlecznych mogą mieć charakter miejscowy (obrzmienie i ból dziąseł, wzmożone ślinienie się) lub ogólny (podwyższona temperatura, spadek apetytu, luźniejsze stolce).

Jak ulżyć w ząbkowaniu małemu cierpiętnikowi?
Najpopularniejsze są trzy metody:
- Silikonowe nakładki na palec służące do delikatnego masażu dziąseł. Wykonaj go jeśli zauważysz, że dziąsła są czerwone, obrzmiałe, bolące. Ulgę może też przynieść maluchowi gryzaczek. Najlepiej wypełniony żelem i schłodzony w lodówce.
- Maści i żele do stosowania miejscowego. W aptece znajdziesz ich kilka rodzajów, jedne lepsze, inne mniej skuteczne. Często są to substancje mające składniki naturalnego pochodzenia np. chamomillae extractum (wyciąg z rumianku), thymi herbae extractum (wyciąg z ziela tymianku) Składniki te mają działanie pomocnicze - przeciwzapalne i odkażające. W niektórych silniejszych żelach znajdziesz lidocainum (lidokaina), substancję, o działaniu znieczulającym.
- W razie podwyższonej temperatury, dziecko jest ogólnie cierpiące, możesz podać lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy: ibuprofen czy paracetamol. Pamiętaj o odpowiedniej dawce. W razie wątpliwości, skonsultuj ją z lekarzem.

Dowiedz się więcej o 22.. tygodniu życia dziecka:

  1. Pamiętaj, by w diecie niemowlęcia pojawiała się tylko jedna nowa rzecz - po odczekaniu kilku dni, jeśli nie będzie objawów alergii, można zaproponować drugi nowy składnik. Jeśli właśnie zmieniacie mieszankę mleczną z 1 na 2, poczekajcie troszkę z innymi nowościami.

  2. Jeśli podajesz już malcowi pierwsze pokarmy łyżeczką, na czas karmienia sadzaj go w leżaczku, w pozycji półleżącej. Na wysokie krzesełko do karmienia i pozycję siedzącą przyjdzie czas, gdy dziecko będzie umiało siedzieć samodzielnie.

  3. Niemowlęce kupki w okresie rozszerzania diety mogą wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o alergii, a jakie są zupełnie naturalne.

  4. Dzieci lubią życie w stałym rytmie i według znanych im już reguł. Niemowlę przyzwyczaiło się już do ustalonych pór karmienia, kąpania, snu - przestrzeganie ich daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zwróć jednak uwagę, czy liczba drzemek w ciągu dnia nadal odpowiada potrzebom malca. Jeśli niemowlę gorzej zasypia wieczorem i bardzo wcześnie rano jest już skore do zabawy, być może za długo śpi w dzień.

  5. Maluch z ochotą ćwiczy turlanie się po twardym podłożu. Nie układaj go na miękkich poduchach, narzutach i materacach. Dobre podłoże to cienki koc ułożony na dywanie, na takim najlepiej wychodzą nowe pozycje akrobatyczne, np. mostek.

  6. Nie zdziw się, jeśli Twój maluch karmiony piersią zacznie częściej domagać się nocnych karmień. To normalne, wzrosło jego zapotrzebowanie na tłuszcze i najłatwiejszym sposobem ich dostarczenia jest jedzenie nocnego, obfitszego w tłuszcz mleka. Ale częste karmienie nie ma oznaczać spania z piersią w buzi. Odmawiaj podawania piersi, jeśli dziecko domaga się jej tylko po to, żeby zamknąć oczy i dalej spać.

  7. Od kiedy dziecko aktywnie spędza czas na podłodze i bierze do buzi wszystko, co mu się nawinie pod rękę, możesz przestać wyparzać butelki, smoczki itp. Dziecko wchodzi okres smakowania otoczenia - to trening dla jego odporności.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.