13 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 4-miesięczne niemowlę

Czteromiesięczne niemowlę ma już prawdopodobnie za sobą czas adaptacji, zapomina o kolkach, coraz żywiej reaguje na zaczepki rodziców i uśmiecha się od ucha do ucha, a ruchy nabierają gracji. Wyraźnie odróżnia znane twarze i głosy. Na widok nieznajomego może zareagować niechęcią.

Zaczyna się piękny czas w rozwoju dziecka. Czteromiesięczne niemowlę jest ciekawe wszelkich bodźców płynących z otoczenia. Zamiera słysząc dźwięki, obserwuje zmiany w otoczeniu. Zauważysz, że chętnie wkłada paluszki do buzi. W ten sposób bada jamę ustną, dowiaduje się, że ma język, dziąsła, wargi, przygotowuje się do jedzenia i mówienia. Ssąc paluszki dziecko zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i rozładowuje napięcie - fizyczne i emocjonalne.

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

Około czwartego miesiąca życia niemowlę próbuje kontrolować swoje ruchy. Stają się one mniej przypadkowe, precyzyjne, celowe. Maluch przez większość czasu ma otwarte rączki, choć chwytanie nie jest jeszcze jego mocną stroną.
Aby nieco wzbogacić tempo rozwoju motorycznego spróbuj:
- Podawać dziecku do rączek różne przedmioty np. grzechotki, które się okręcają, grają
- Dać do rączek miękką zabawkę (lalkę, misia). Rewelacyjne podczas nauki chwytania, wyrabiają zręczność
- Pozwól dziecku bawić się różnej wielkości piłeczkami. Wybieraj te, które dają się ściskać.
- Od czasu do czasu możesz dziecko umieścić już w leżaczku np. na czas przygotowania posiłku, czy kiedy sama chcesz wziąć prysznic. Dziecko z ciekawością będzie cię obserwować. Pamiętaj jednak, że zbyt długie unieruchomienie w takim sprzęcie maluchowi nie służy.
- Baw się z dzieckiem tym co potrafi najlepiej: głosem, mimiką twarzy. Pojedynki na miny sprawią mu ogromną radość. Wystawianie języka, wytrzeszczanie oczu, nadymanie policzków - taka wyrazista mimika sprawia, że dziecko chętniej nam się przypatruje ćwicząc zmysł obserwacji.
- Wykorzystaj zainteresowanie dziecka obrotami. W trakcie rozbierania i zmiany pieluchy, czy wspólnej zabawy na podłodze, spróbuj delikatnie turlać dzieckiem.
- Porozkładaj interesujące przedmioty wokół dziecka, rozwieś balony, kolorowe zabawki w miejscu, w którym najczęściej przebywa. Dobrze jest też zawiesić nad dzieckiem zabawkę (np. w wózku), którą łatwo dotknąć i wprawić w ruch.

Dieta: Nie przekarmiaj dziecka

Pokutuje przekonanie, że jeśli dziecko jest karmione piersią, krągłościami nie trzeba się przejmować. Tymczasem to nie jest prawdą, że niemowlak karmiony piersią nie może być przekarmiony. Przystawianie do piersi nie powinno stać się uniwersalną odpowiedzią na każdy płacz.

Niepokój dziecka nie zawsze oznacza, że jest głodne. Karmienie na życzenie tak, ale nie za każdym razem, kiedy maluszek zapłacze. Jeśli dziecko przybiera więcej niż kilogram miesięcznie, przyjrzyj się jego diecie. Ile razy dziennie je, jak często jest przystawiane do piersi, w jakich sytuacjach?

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym upewnij się, czy maluch nie pochłania zbyt dużych porcji. Jeżeli tak nie jest i dziecko, choć pulchne, rozwija się harmonijnie, nie ma się czym niepokoić. Zdarza się jednak i to dość często, że mamy przekarmiają swoje maleństwa. Kiedy jest za dużo? Niewielkie odstępstwa od normy nikomu nie zaszkodzą, jednak regularne przekarmianie malca (np. 100 ml więcej niż mówią zalecenia) może się odbić na zdrowiu smakosza. Przekarmianie w pierwszych miesiącach życia prowadzi do otyłości w dorosłym życiu i wszystkich związanych z nią zagrożeń i chorób.

Dbaj o to, by maluszek miał jak najwięcej okazji do ruchu. Tak, nawet czteromiesięczniak powinien już mieć momenty aktywności fizycznej. W tym miesiącu możesz już rozłożyć matę edukacyjną. Pozwól dziecku do woli machać rączkami i nóżkami.
Na rozszerzanie diety jeszcze wciąż za wcześnie. Jeśli maluch ładnie je, ma dobry apetyt, wówczas z pierwszymi próbami z papką warzywną, owocową lub kaszką zaczekaj, gdy dziecko skończy 5-6 miesięcy.
Decyzję o rozszerzaniu diety w czwartym miesiącu życia dziecka powinien podjąć pediatra. Wczesne rozszerzanie diety dotyczy najczęściej niemowlaków bardzo słabo przybierających na wadze. Wówczas lekarz może zaproponować wprowadzenie do jadłospisu dziecka kleiki kaszki.

Pielęgnacja: Mycie głowy

Na głowie malucha pojawiła się już niezła czuprynka? Do jej mycia, jeśli uważasz to za koniecznie, możesz już zamiast mydła używać szamponu dla niemowląt. Włosy dziecka myj przynajmniej dwa razy w tygodniu. Czyste, nieprzetłuszczone włosy są łatwiejsze do uczesania.

Zawsze przed myciem, postaraj się delikatnie rozczesać włoski (na mokro jest to trudniejsze). Nie czesz na siłę mokrych włosów.

Dowiedz się więcej o 13. tygodniu życia dziecka:

  1. Twoje dziecko naprawdę potrafi już się głośno śmiać. Czy to nie jest najpiękniejszy dźwięk na świecie?

  2. Spacery mogą stać się wyjątkowo trudne. Dziecko zaczyna dostrzegać bogactwo dźwięków, kolorów, kształtów, chce wszystko dokładnie obejrzeć. Wiele niemowląt odmawia leżenia w gondoli wózka, ale pamiętaj - na spacerówkę jeszcze za wcześnie. Możesz nosić niemowlę w chuście, wypróbować nosidło, spacerować tylko w najbliższej okolicy domu lub ograniczyć spacery do werandowania. Niedługo okres buntu minie.

  3. Sprawdź, na kiedy wyznaczono termin kolejnego szczepienia. Prawdopodobnie wizyta w przychodni czeka was w tym tygodniu (musi upłynąć 6 tygodni od poprzedniego szczepienia). Umów się wcześniej.

  4. Twojemu dziecku zdarza się obudzić w mokrym łóżeczku, mimo że ma na sobie superchłonną pieluszkę? Być może nadszedł czas, by zmienić rozmiar pieluch, te mogą być już małe.

  5. Dziecko zaczyna kaprysić podczas karmienia? Teraz z otoczenia dociera do niego tyle bodźców, że trudno skupić się na ssaniu. Karm niemowlę w spokojnym, cichym miejscu, wycisz muzykę i telefon, zasuń zasłony. Cierpliwości, już niedługo maluch nauczy się szybko zjadać sporą porcję i karmienie stanie się łatwiejsze.

  6. Kładź często malucha na kocyku rozłożonym na podłodze. To dla niego najlepszy plac zabaw i ćwiczeń.

  7. Niemowlę już pewniej trzyma w ręku leciutką grzechotkę. Jeśli sama weźmiesz ją do ręki i będziesz przesuwać ją w polu widzenia dziecka, będzie wodzić za nią oczami od jednego kącika oka do drugiego.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny maluch próbuje wszystkiego - zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.