29 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

13.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 7-miesięczny niemowlak powinien umieć

Rozwój fizyczny:
- Siedzi przez chwilę bez podparcia, nadal się jednak chwieje i wywraca.
- Przemieszcza się najczęściej turlając, pełzając, także do tyłu.
- Leżąc na jednym boku potrafi podciągać się ręką i odpychać nogą.
- Bawi się swoim ciałem, leżąc na plecach i na brzuchu łapie się za nogi.
- Chwyta paluszkami mały klocek i przekłada go z ręki do ręki.
- Manipuluje przedmiotami, obraca zabawki i przedmioty w dłoniach.
- W pozycji na brzuchu utrzymuje ciężar ciała na jednej ręce wyciągając jednocześnie drugą do przedmiotu, zabawki.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Rozwija umiejętności mowy, samodzielnie zjada chrupki, biszkopty. Wyraźnie się ślini, czasem z nadmiaru chęci mówienia, częściej ponieważ to okres ząbkowania.
- Gaworzy i bawi się sylabami, modeluje swój głos zmieniając jego natężenie i wysokość. Mówi "ga-ga-ga-ga", "ba-ba-ba-ba", bawi się emisją ciągów samogłosek i spółgłosek.
- Aktywnie bawi się w "a-ku-ku", zasłaniając się pieluszką. Prowokuje zabawy.
- Reaguje płaczem na widok obcych.
- Wszystko wyrzuca z wózka. To zdrowy przejaw ciekawości. Kiedy zabawka tocząc się lub upadając zniknie dziecku z oczu, szuka jej.
- Złości się kiedy nie udaje się ruszyć przed siebie, stanąć na czworakach, sięgnąć po zabawki.
- Śmieję się w głos, gaworzy

Rozwój: Co 7-miesięczny niemowlak może umieć

Rozwój fizyczny:
- Stoi z podparciem, trzymając się mebli lub opiekuna. Jeśli dziecko nie jest gotowe na stanie, nie zmuszaj go do tego. Na wszystko jest czas.
- Siada z pozycji leżącej. Niemowlęta zazwyczaj siadają z leżenia na boku, lub brzuchu i z pozycji czworaczej. Robią to przez odpychanie się rękoma do tyłu skręcając tułów i miednicę.

Pielęgnacja: Ślinienie

Ślinienie, czasami bardzo obfite, to nieodłączny element ząbkowania. Osuszaj skórę wokół ust i na brodzie, nie tylko podczas spacerów, ale także w domu.

Postaraj się nie dopuszczać do podrażnień. Jeśli buzia maluszka będzie zaczerwieniona, kilka razy dziennie, nie tylko przed spacerem, smaruj ją tłustym kremem dla niemowląt. Nie nadążasz z przebieraniem dziecka, a ubranko wciąż jest mokre od kapiącej z brody śliny? Pora na śliniak, najlepiej frotowy z wierzchu, a od spodu podszyty ceratką.

Pielęgnacja: Jak oczyścić uszy z woskowiny

U dzieci nie należy stosować patyczków do uszu, bo nie ma możliwości usunięcia woskowiny za ich pomocą. Można osiągnąć efekt estetyczny, czyli pozbyć się mas woskowiny z miejsca widocznego. Woskowina zostanie jednak przemieszczona dalej w kierunku błony bębenkowej. Patyczki sprzyjają zatem gromadzeniu się woskowiny poprzez przesuwanie jej w głąb ucha.

Uszy dziecka najlepiej czyścić substancjami oleistymi dostępnymi w aptece. Systematycznie zakrapiane do ucha (koniecznie za pomocą specjalnego dozownika) sprawia, że woskowina się rozpuszcza.

Dowiedz się więcej o 29. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluchowi zapewne bardzo podobają się różne fascynujące przedmioty - klucze, telefon, zegarek. Ale nigdy nie dawaj mu ich do ręki, nie zostawiaj w pobliżu, nie odwracaj wzroku, gdy malec się nimi bawi. Zabawki nie przystosowane do wieku dziecka stwarzają dla niego zagrożenie.

  • Sztuka wybierania zabawek

   Sztuka wybierania zabawek

   Jak znaleźć złoty środek, by uniknąć nietrafionych zakupów? Oto zasady, którymi warto się kierować, kupując dziecku zabawki.

 2. Przygotuj się na to, że starsze pokolenie może was namawiać, byście zaczęli sadzać synka lub córeczkę na nocnik. Taki był kiedyś zwyczaj, dziś wiadomo, że nocnikowanie przed ukończeniem 2 lat jest bezcelowe i powoduje u dziecka niepotrzebny stres.

 3. Jeśli twoje dziecko mniej ostatnio przybierało na wadze, nie martw się. Więcej się rusza, potrzebuje czasu, by zasmakować w nowych daniach. Teraz coraz większa część kalorii jest zużywana w ciągu dnia i coraz mniejsza magazynowana w postaci tłuszczyku. Jeśli jego waga cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.

 4. W siódmym miesiącu życia dziecko poznaje nowe smaki. Po kolei i w odstępach kilkudniowych możesz mu zaproponować słodką paprykę (bez skórki), fasolkę szparagowa, zielony groszek, kiszonego ogórka (bez pestek i skórki), kabaczka, cukinię, kalarepę, soczewicę, brokuły, morele, nektarynki, śliwki, maliny, agrest, porzeczki, kiwi, melon, mango i jagody.

  • Jak wychować smakosza?

   Jak wychować smakosza?

   Są dzieci, które grymaszą, i takie, które jedzą ze smakiem. Czy dobry apetyt mamy w genach?

 5. Pewnie ze zgrozą myślisz o wszechobecnych plamach z marchewki, ale pozwól dziecku samodzielnie jeść. Umie już chwycić łyżeczkę (albo to, co ma na talerzu) i pewnie rwie się do degustacji. Zabezpiecz otoczenie i pozwól na próby. Dzieci, którym od początku pozwala się samodzielnie jeść, szybciej opanowują tę trudną sztukę i mają mniejsze szanse wyrosnąć na "niejadka".

 6. Twój maluch korzysta ze smoczka uspokajacza? Pamiętaj, że smoczek trzeba wymieniać, gdy tylko robi wrażenie zużytego (staje się "lepki", popękany, zmienia wygląd), że musi być codziennie myty wodą z mydłem (a od czasu do czasu przelewany wrzątkiem). Nigdy nie czyść smoczka (który np. upadł na ziemię) oblizując go. Możesz przekazać dziecku bakterie wywołujące próchnicę oraz odpowiedzialną za wrzody żołądka Helicobacter pylori.

 7. Aktywny maluch nie może być zbyt ciepło ubrany. Jeśli zobaczysz na jego ciele potówki, to znak, że potrzebuje przynajmniej jedną warstwę ubrania mniej.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Siedmiomiesięczny maluch w niczym nie przypomina bezradnego noworodka sprzed pół roku. Położony na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać. Przez cały czas jest w ruchu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.