30 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Tego nie rób

- Nie noś dziecka cały czas na rękach. Maluszek potrzebuje ciepła i bliskości, ale też coraz częściej własnej przestrzeni. Ciągłe noszenia w ramionach ogranicza swobodę dziecka, w takiej pozycji nie ma szansy na aktywność, zabawę, ćwiczenia.
- Kiedy niemowlę leży na plecach i pociągniesz je za rączki, zrobi się sztywne niczym kij od szczotki i z twoją pomocą stanie na nóżki. Nie ćwiczcie jednak w ten sposób. Tak naprawdę dziecko nauczy się stać dopiero w dziewiątym, dziesiątym miesiącu.
- Nie prowadzaj dziecka za rączki, nie ćwicz "sprężynowania". Na to jeszcze przyjedzie czas.

Dieta: Nowości na talerzu

W tym miesiącu podawaj:
- Zmiksowane/drobno posiekane ryby, mięso
- Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- Posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

Mleko nadal jest podstawą diety niemowlaka. Jeśli karmisz piersią, dziecko dostaje ją wtedy, gdy się jej domaga. Karm dziecko piersią minimum trzy razy dziennie i nocą, jeśli maluch nadal się domaga nocnych karmień.

Do diety malca oprócz zupki wprowadzaj już przeciery owocowe i posiłki zbożowe (kaszka ryżowa, kukurydziana, manna, pszenna, jaglana z owocami, ok. 170-180 ml).

Na początku maluszek zje tylko kilka łyżeczek zupki. Dlatego nie traktuj jej jako osobnego posiłku. Najpierw na chwilę przystaw dziecko do piersi - pokarm ma właściwości osłaniające, chroni śluzówkę przewodu pokarmowego - a po zakończonym posiłku znów przystaw dziecko do piersi, by się najadło.

Jeśli karmisz butelką twój maluszek już jest oswojony z zupkami, owocami, kaszkami. Przykładowy jadłospis siedmiomiesięcznego dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym w siódmym miesiącu życia może wyglądać tak:
- 3 posiłki mleczne, w tym kaszki na mleku modyfikowanym, kisiel mleczny
- zupa jarzynowa z dodatkiem mięsa, ryby (raz w tygodniu) lub jajka (2-3 razy w tygodniu)
- jeden posiłek zbożowy np. kasza jaglana/manna/kukurydziana z owocami
- przetarte owoce (soki przecierowe)

Do rączki możesz podawać dziecku chrupki kukurydziane.

Całe jajko już od tego miesiąca
Według najnowszego schematu żywienia do diety dziecka od razu wprowadzasz całe jajko. W dawnym schemacie żywienia opis wprowadzania żółtka (w 7. miesiącu) i białka (w 11.-12. miesiącu) był bardzo skomplikowany.

Teraz masz wskazówkę, żeby już od 7. miesiąca podawać białkowe produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc całe ugotowane, jajko. Nie ma danych, które wskazywałyby, że należy podawać najpierw samo żółtko, a dopiero pod koniec 1. roku białko.

Całe jajo może się pojawić nawet w diecie malca obciążonego ryzykiem alergii. Nie udowodniono, aby opóźnione wprowadzanie pokarmów potencjalnie uczulających do diety dziecka jej zapobiegało. Należy też pamiętać, że im bardziej urozmaicona dieta, tym więcej cennych składników otrzyma rosnące dziecko.

Dieta: Przekąski z umiarem

W drugim półroczu życia nadal karmisz dziecko na żądanie, jednak posiłków jest już mniej, bo są obfitsze i bardziej sycące, poza tym ich zjadanie dłużej trwa. Niemowlęta karmione piersią rzadziej się jej domagają, a maluchom karmionym sztucznie stopniowo zastępuje się mleko innymi pokarmami.

Najedzone dziecko nie rwie się do jedzenia, dlatego przerwy między posiłkami powinny być dłuższe. Chyba że wykształcisz w dziecku złe nawyki, wtykając do rączki chrupkę, ciasteczko, aby nie marudziło i się czymś zajęło. W ten sposób zaburzasz łaknienie dziecka. Maluch nie ma szans, by naprawdę poczuć, że jest głodny, i nauczyć się odczytywać sygnały z własnego ciała. Jedzenie przestaje być dla niego tym, czym być powinno - sposobem na zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Staje się sposobem na nudę, irytację, smutek czy samotność.

Nie oznacza to, że musisz sztywno trzymać się rytmu dnia. Czasami możesz dać coś do łapki, kiedy maluch domaga się jedzenia między posiłkami. Ważne, żeby to były zdrowe przekąski.

Przekąski, które możesz zaproponować to:
- chrupki kukurydziane lub ryżowe bez cukru i soli, najlepiej z upraw niemodyfikowanych genetycznie
- ugotowana marchewka
- banany
- suszone jabłka

Ważne! Szczepienia ochronne

Szczepienia obowiązkowe
W tym miesiącu obowiązują szczepienia ochronne przeciw:
WZW typu B, (trzecia dawka), domięśniowo

Szczepienia zalecane
Dziecko, które rozpoczęło w drugim miesiącu życia szczepienia przeciwko retrowirusom, pneumokokom, a w trzecim miesiącu życia przeciw meningokokom, na tym etapie życia powinno mieć już podane wszystko zalecane dawki. Trzy w przypadku szczepień przeciwko pneumokokom, dwie lub trzy w przypadku szczepień przeciwko rotawirusom i dwie dawki w przypadku szczepień przeciwko meningokokom. Po ukończeniu pierwszego roku życia obowiązują jeszcze dawki uzupełniające szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom.

Dowiedz się więcej o 30. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch coraz bardziej walczy z grawitacją, bowiem czuje, że kiedyś i on może zacząć stawać. Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie, więc nie można wykluczyć, że twoje nie zacznie wstawać wcześniej niż rówieśnicy. Zmieńcie poziom łóżeczka na najniższy.

 2. Maluch daje się nauczyć nowej sztuki - np. robienia "pa-pa". Zaczyna komunikować się gestami zrozumiałymi dla nas, dorosłych: klaszcze, cmoka, kiwa głową. Specjaliści twierdzą, że języka migowego da się już nauczyć dużo mniejsze niemowlęta.

 3. Nawet jeśli dziecko ma już dolne, a nawet górne jedynki, nie dawaj mu do gryzienia produktów, którymi mógłby się zadławić - surowej marchewki, jabłka, skórki chleba. Dziecko jak najwcześniej powinno się zacząć uczyć żuć, ale naukę zaczynamy przez stopniowe podawanie coraz mniej rozdrobnionych dań dla niemowląt lub kawałków ugotowanych na miękko warzyw (np. brokuła).

 4. Dobrą zabawką może się teraz okazać piramidka: różnej wielkości kółka nakładane na gruby patyk. Sztukę układania ich w kolejności dziecko posiądzie za parę miesięcy, ale z chęcią będzie się wprawiać i... gryźć kolorowe kółka. Jak każdą zabawkę, która często bywa na podłodze, utrzymuj ją w czystości.

 5. Nadal nie udaje wam się nauka picia z kubka-niekapka? Spróbuj przerobić go na "kapek" przez wyjęcie zaworka. Podawaj dziecku picie ostrożnie, pilnując by maluch się nie zachłysnął. Gdy zrozumie, że z ustnika leci picie, łatwiej pójdzie mu ssanie. Potem będzie można znów założyć zaworek.

 6. Najlepiej byłoby, gdyby woda, którą dziecko pije, a także spożywa w zupach itp. pochodziła z pewnego źródła. Jeśli możesz, podawaj dziecku przegotowaną niskozmineralizowaną wodę źródlaną a pozytywną opinią CZD, IMiD lub PZH. Wbrew pozorom dla małych dzieci niewskazana jest popularna woda oligoceńska z publicznych ujęć.

  • Jaka woda dla dziecka?

   Jaka woda dla dziecka?

   Smakowa, mineralna, stołowa, źródlana - która jest najlepsza dla dziecka? Na co, poza reklamą, zwracać uwagę przy wyborze?

 7. Nie zdziw się, gdy dziecko zacznie reagować przerażeniem i nieutulonym płaczem na widok obcych osób. Właśnie uczy się rozróżniać "swoich" od "nie-swoich". Wykaż cierpliwość, to minie.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Siedmiomiesięczny maluch w niczym nie przypomina bezradnego noworodka sprzed pół roku. Położony na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać. Przez cały czas jest w ruchu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.