51 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

03.10.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Bawcie się klockami, układankami, puzzlami. Roczniak chętnie bawi się na siedząco. Ta pozycja już go nie męczy, a ma przy niej wolne ręce. To ważne, bo lubi zabawki, które trzeba obracać, układać, dopasowywać.

Nie oczekuj jednak, że roczniak ze wszystkim sobie poradzi. Ułożenie wieży z klocków może być jeszcze za trudne. Może je za to ustawiać, oglądać, wkładać do pudełka.

Dziecko nie zawsze potrafi dopasować klocki do otworów, ale rozmaite kształty i kolory zaciekawią je już te raz.

- Proponuj jak najwięcej zabaw ruchowych. W końcu dziecko już swobodnie raczkuje, biega na czworakach. Bawcie się w turlanie piłki, bieganie za nią na czworakach, gonienie, łapanie uciekającego balonika, pokonywanie ułożonego z poduszek i kartonów toru przeszkód. Bawcie się w berka na czworaka.
- W parze z rozwojem ruchowym idzie rozwój koncentracji uwagi. Dziecko potrafi teraz przez dłuższą chwilę skupić się na zabawie. I choć wciąż jeszcze najbardziej lubi zabawę z rodzicami, jednak znacznie dłużej potrafi bawić się samodzielnie. To dobry moment, żeby podsunąć dziecku książeczkę z twardymi stronami do oglądania.
- Słuchajcie muzyki i tańczcie z dzieckiem. To świetna gimnastyka dla całego ciała. Taniec rozwija poczucie rytmu, ćwiczy równowagę, koordynację i uczy panowania nad własnym ciałem. Już siedzący maluch zaczyna podrygiwać, gdy słyszy muzykę, a chodzący tańczy na całego - zgina kolana, przytupuje, kiwa się na boki i do przodu, obraca się, kręci pupą, macha rękami.
- Zaproponuj maluchowi zabawę papierem. Gniecenie papieru sprawia rocznemu maluchowi wiele radości, to także dobry sposób wyrażania emocji. Zgromadź stare gazety, bibułkę. Zwijajcie kawałki papieru w kulki i rzucajcie nimi. Pilnuj, żeby maluch nie wkładał papieru do buzi.
- Możesz już dziecku pokazać pierwsze instrumenty: bębenek, kastaniety lub pierwsze małe cymbałki.
- Pozwól dziecku, aby od czasu do czasu spokojnie porozglądało się dookoła albo przez moment pokwiliło zanim zaśnie. Takie krótkie, ale cenne chwile sam na sam pozwalają rozwijać zdolność koncentracji. Takie momenty nudy, kiedy dziecko samo może zawiesić na czymś wzrok lub samo wybrać sobie to, co chce chwycić są bardzo cenne. Pozwalają rozwinąć własną inicjatywę.
- Maluchom, które zaczynają chodzić podobają się zabawki do pchania. To może być wózek czy jeździk. Ważne, by był stabilny i... nie uciekał za szybko. Na małe zabawki do pchania na patyku raczej jeszcze za wcześnie, dziecko nie nadąży i może się boleśnie przewrócić.
- Kupując dziecku zabawki, nie ulegaj stereotypom dotyczącym płci. Jeśli synek chce się bawić lalką, daj mu szansę. Jeśli córeczka wyrywa innym dzieciom samochodziki, zafunduj jej własny pojazd.

Rozwój: Tego nie rób

- Nie krzycz na dziecko i nie karz. To ty uczysz dziecko, co wolno robić w określonej sytuacji, a czego nie. Egzekwowanie dobrych zachowań nie powinno odbywać się na zasadzie zakazów. Karanie, krzyk, stosowanie siły fizycznej - takie metody nie wchodzą w rachubę. Tłumaczenie, cierpliwość, rozmowa, opanowanie, zdecydowanie i stanowczość - to droga do porozumienia, nawet jeśli początkowo dziecko nie wszystko rozumie, co do niego mówimy.
- Jeśli maluch protestuje i nie chce siadać na nocniku, to znak, że na "trening czystości" jeszcze przyjedzie czas.
- Nie zabieraj dziecka na przejażdżkę rowerową w foteliku. Roczne dziecko jest nadal za małe na tego typu przygody.
- Nie zmuszaj dziecka do chodzenia. Z chodzeniem jest dokładnie tak jak z ząbkowaniem. Jedne dzieci bardzo szybko mają ząbki i w wieku dziesięciu miesięcy już kroczą, innym pierwszy ząb rośnie dopiero pod koniec pierwszego roku życia, a zaczynają chodzić w 14-16 miesiącu życia.

Dieta: Czego unikać

Roczne dziecko może już jeść wszystko, pod warunkiem, że są to produkty zdrowe. Jeśli interesujesz się zdrowym żywieniem z pewnością wiesz, że są na rynku całe grupy produktów, które nie powinny trafić do buzi rocznego dziecka.

Starajcie się unikać:
- Batonów. To przede wszystkim cukier i tłuszcz. Bomby kaloryczne, do niczego nie potrzebne. Im później dziecko pozna smak słodyczy, tym lepiej.
- Cukierków. To sam cukier. Ale oprócz tego, że nie mają nic oprócz kalorii łatwo się nimi zakrztusić. Co więcej, landrynki czy lizaki dziecko ssie długo, a cukier w nich zawarty oblepia ząbki.
- Chipsów. To słona, smażona w głębokim tłuszczu przetworzona żywność, 100 gram to ok. 500 kcal. Nie ma żadnych argumentów za tym, aby małemu dziecku podawać tego typu jedzenie
- Hamburgerów i frytek. To tłuste i uzależniające potrawy. Żołądek rocznego dziecka nie jest jeszcze na nie gotowy

Pielęgnacja: Dobre nawyki

Czy myć dziecku ręce przed każdym posiłkiem?

Ten nawyk powinien dziecku wejść w krew od najmłodszych lat. Dzięki temu uniknie wielu infekcji, nie tylko układu pokarmowego.

Dowiedz się więcej o 51. tygodniu życia dziecka:

 1. Pokazujcie małemu człowiekowi, jak fascynujący jest świat przyrody. Sami też odkryjecie go na nowo. Obserwujcie mrówki, zachwycajcie się motylami, słuchajcie śpiewu ptaków, dotykajcie szeleszczących liści, chodźcie boso po miękkiej trawie. Takie doświadczenia stymulują rozwój malucha.

 2. Twoje dziecko już za dwa tygodnie skończy rok. W pierwszym roku życia na pewno najwięcej waszych wątpliwości, problemów, pytań dotyczyło pielęgnacji, karmienia i zdrowia maluszka. Teraz sami jesteście w tym ekspertami, ale przed wami sporo wyzwań dotyczących wychowania roczniaka.

  • Rok już prawie za wami...

   Rok już prawie za wami...

   Ubrany jak przedszkolak, pchający wózek lub zajęty oglądaniem książeczki maluch w niczym nie przypomina już noworodka. A przecież minął tylko rok...

 3. Dziecko prawdopodobnie umie już wymawiać po swojemu kilka słów, w każdym razie wy i ono wiecie, o co chodzi. Nie poprawiajcie go co chwila, raczej po chwili, w swojej wypowiedzi powtarzajcie dany wyraz poprawnie. Chcecie poczytać więcej o rozwoju mowy?

  • Pora na mowę!

   Pora na mowę!

   Rodzice często się niepokoją, gdy roczne czy półtoraroczne dziecko nadal nie mówi. Zupełnie niepotrzebnie - malec wkrótce opanuje tę umiejętność. Jeśli chcecie możecie też w prosty sposób wspomagać rozwój mowy.

 4. Twoje dziecko jada już wprawdzie jak dorosły, ale nadal starajcie się proponować mu dania lekkostrawne i właściwie przygotowane. Unikajcie smażenia, raczej gotujcie na parze i opiekajcie w piekarniku.

 5. Być może dopiero teraz szukacie dla dziecka niani. Sięgnijcie do naszej podpowiedzi, jak się do tego zabrać.

  • Poszukiwania niani

   Poszukiwania niani

   Jak się do tego zabrać, gdzie jej szukać i na co zwrócić uwagę?

 6. Jeśli maluch już zaczyna poruszać się w butach, zwróć uwagę, czy wydają się być wygodne. Czy dziecko może się w nich swobodnie siadać, czy nie usztywniają mu nóg, czy na stópkach nie pojawiły się żadne otarcia ani zaczerwienienia.

 7. Jeżeli maluch używa nadal smoczka-uspokajacza, powoli ograniczajcie czas ssania. Nie podawajcie smoczka za każdym razem, gdy dziecko protestuje, marudzi, popłakuje. Jeśli uda wam się podjąć decyzję o odstawieniu smoczka, nie obawiajcie się tego procesu. Stanowczość i cierpliwość pozwolą ograniczyć go do kilku dni.

  • Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

   Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

   Smoczek bywa prawdziwym wybawieniem, kiedy jednak przychodzi czas na pożegnanie z nim, rzeczywistość często okazuje się trudniejsza, niż przypuszczaliśmy.

Dwunasty miesiąc

Dwunasty miesiąc

Szeroko rozstawione nogi, uniesione dla równowagi w bok ręce i desperacja w oczach. Jeden, dwa kroki i już można wpaść w bezpieczne ramiona mamy.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo