33 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

03.10.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 8-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Z pozycji na brzuchu obraca się na plecy
- Doskonali samodzielne siadanie
- Czworakuje lub jeszcze pełza.
- Przesuwa się w kierunku zabawki. Techniki przemieszczania mogą być różne. Jedne dzieci w tym wieku już raczkują, inne pełzają, a jeszcze inne turlają się lub przesuwają na pupie.
- Turla się na wszystkie strony
- Bada każdy przedmiot, który wpadnie mu w rękę
- Staje samodzielnie na nogach, podczas podtrzymywania pod paszkami.
- Siedzi bez podporu przez jakiś czas. Większość dzieci umie już obronić się przed upadkiem z tej pozycji podpierając się z przodu lub po bokach.
- Nadal sprężynuje, nie umie jeszcze przestawiać nóg i utrzymać przez dłuższy czas pozycji pionowej.

Rozwój emocjonalny i intelektualny:
- Reaguje na swoje imię np. odwracając głowę.
- Przekłada grzechotkę z ręki do ręki. Przygląda się jej z uwagą, liże, obmacuje, uważnie nasłuchuje jej dźwięków.
- Bawi się jednocześnie dwoma klockami. Bierze po jednym klocku do każdej ręki i uderza nimi o siebie.
- Próbuje samodzielnie pić z kubka, choć efektywność tych prób pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj przechyla gwałtownie kubek do góry oblewając się płynem. Warto na to pozwalać, a maluch szybko nabierze wprawy.
- Podnosi niewielki przedmiot z podłogi i zaciska w dłoni.

Rozwój: Co 8-miesięczne dziecko może umieć

Rozwój fizyczny:
- Siada z pozycji leżącej na brzuchu, na boku, z pozycji czworaczej
- Siedząc potrafi powrócić do leżenia.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Bawi się w "kosi-kosi" i robi "pa-pa".
- Wyraźnie sygnalizuje pragnienie, głód, potrzeby fizjologiczne.
- Rozumie słowo "nie", ale nie zawsze słucha. Różnicuje, odróżnia nazwy poszczególnych przedmiotów, słowa: "tata, mama".

Dieta: Ostrożnie z sokami

Pomimo że soki do picia są zalecane w schematach żywienia niemowląt, nie warto z nimi przesadzać. Dziecku, które lubi owoce i ze smakiem je zjada, możesz w ogóle nie podawać dodatkowo owocowych soków do picia. Soki nie zawierają błonnika, który znajduje się w świeżych owocach, są kaloryczne. Czysty sok to woda i cukry (m.in. fruktoza, glukoza, sacharoza) oraz trochę witamin i składników mineralnych. W porównaniu ze świeżymi owocami nie zapewniają dodatkowych substancji odżywczych. Jeśli twój maluszek bardzo lubi soki podaj ten świeżo wyciskany, bez dodatku cukru. Nie ma potrzeby, aby do diety dziecka wprowadzać soki z kartonów. Zawierają dużo zbędnego cukru.

Popularne herbatki w granulkach to również dawka zbędnych kalorii. Kiedy dziecko gorzej się poczuje wówczas podaj herbatkę z saszetki. Melisa łagodzi niepokój, rumianek działa kojąco i rozkurczowo, a napar z suszonych malin czy lipy przynosi ulgę w przeziębieniu.

Pielęgnacja: Łóżeczko

Kiedy najlepiej obniżyć łóżeczko?

Ten miesiąc to już ostatni dzwonek, aby dno łóżeczka ustawić na najniższym poziomie. Wszystko po to, żeby maluch nie wypadł, próbując wstać.

Dowiedz się więcej o 33. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko weszło w ten etap rozwoju, kiedy nawet na chwilę nie można spuścić go z oka. Idąc do łazienki wkładaj go do łóżeczka lub kojca. Uwaga na leżaczek - silny i zdeterminowany malec może próbować wstać z niego mimo uprzęży z szelek.

 2. Niektórym niemowlakom zaczyna się robić bujna czupryna. Jeśli włosy nie wpadają dziecku do oczu i nie przeszkadzają, raczej poczekajcie jeszcze z postrzyżynami. Nie ma to nic wspólnego z przesądami, ale z bezpieczeństwem. Gdyby zabieg okazał się konieczny, muszą w nim wziąć udział dwie dorosłe osoby - jedna zabawia dziecko, przyciąga jego uwagę i ewentualnie przytrzymuje głowę, druga - strzyże.

  • Salony fryzjerskie dla dzieci

   Salony fryzjerskie dla dzieci

   Rodzice robią to najczęściej ukradkiem. Skutki takiego strzyżenia są często opłakane. Tymczasem kolorowe nożyczki w salonach fryzjerskich dla dzieci uporają się z fryzurą w mig.

 3. Staraj się nie przyzwyczajać dziecka do nadmiernie słodkiego smaku. Podawaj mu soki bez dodatku cukru, unikaj słodzonych herbatek. Pamiętaj, że dziecko samo z siebie nie tęskni za słodyczami, a nadmiar cukru sprzyja próchnicy, otyłości i zaburzeniom metabolicznym.

 4. Niemowlę już nie potrzebuje twojej pomocy, by usiąść - robi to samodzielnie. A gdy już usiądzie, potrafi tak siedzieć przez chwilę, zupełnie się nie podpierając.

 5. Jeśli maluch nie miał objawów alergii na białko mleka krowiego, do jego menu można już wprowadzić cielęcinę i wołowinę (oczywiście bez wywaru mięsnego).

  • Dania dla alergika

   Dania dla alergika

   Nawet jeśli wasze dziecko ma alergię pokarmową, jego posiłki mogą być pyszne i urozmaicone.

 6. Pamiętaj, że dziecko zawsze, bezwzględnie i bez żadnego wyjątku przewozi się samochodem w specjalnym foteliku. Pierwszy fotelik-kołyska spełnia swoje zadanie dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagowego dla danego urządzenia oraz dopóki czubek jego głowy znajduje się poniżej zwieńczenia oparcia.

  • Wymiana fotelika

   Wymiana fotelika

   Kiedy czas na zakup kolejnego siedziska do auta i czym się kierować przy wyborze?

 7. Może ci się wydawać, że cechą, jaka teraz bardzo się w charakterze dziecka rozwija jest złośliwość - godzinami mogłoby rzucać zabawki o podłogę, wyrzuca z wózka smoczek, wciera zupkę w ubranie, a im bardziej ty jesteś zmęczona, tym bardziej ono nie chce zasnąć. To jednak nie jest działanie na przekór, tylko intensywne poznawanie świata, sprawdzanie wszystkiego, co nowe i ciekawe, reagowanie na twoje emocje. Maluch uczy się teraz więcej niż student Sorbony...

  • Wychowanie czas zacząć?

   Wychowanie czas zacząć?

   Czy to już pora na stawianie granic i wychowywanie dziecka? Przeczytaj, co można robić już teraz!

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Minęły czasy, kiedy maluch próbując dotrzeć do jakiejś zabawki, kręcił się wokół własnej osi. Teraz czołga się po podłodze z wprawą komandosa.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo