52 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.03.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Mniejszy apetyt u rocznego dziecka

W drugim roku życia przyrost masy ciała nie jest już tak szybki. Nie martw się, to normalne. Zmniejszony apetyt wiąże się z tym, że dziecko teraz znacznie wolniej rośnie. Poza tym dla nieporadnego niemowlęcia posiłki stanowiły niewątpliwą atrakcję monotonnego dnia.

Teraz sytuacja się zmieniła. Dziecko jest niezmiernie zajęte poznawaniem świata i jedzenie może być zbyt nudną czynnością, na którą po prostu szkoda mu czasu. Jest przy tym dość ruchliwe, spala więcej energii niż w poprzednich miesiącach. Nie warto się niepokoić, ale sprawdzać, jak się maluch rozwija.

Najbardziej obiektywną ocenę dają siatki centylowe, które uwzględniają ten proces. Jeśli dziecko trzyma się swojego kanału centylowego, nie ma powodu do niepokoju.

Pielęgnacja: Higiena jamy ustnej

Idealnie byłoby szczotkować ząbki dziecka po każdym posiłku. Nie zawsze się to udaje dlatego zadbaj, aby umyć ząbki dziecka dwa razy dziennie.

Najważniejsze jest dokładne umycie zębów przed snem, ze względu na zmniejszone wydzielanie śliny w nocy i mniejsze możliwości neutralizacji kwasów. Rocznie dziecko karmione mlekiem modyfikowanym nie powinno zasypiać z butelką w buzi. Pamiętaj też o tym, że po wieczornym myciu zębów dziecko nie powinno już nic jeść, a pić wyłącznie wodę.

Pielęgnacja: Oparzenia

Oparzeniom najczęściej ulegają małe dzieci, bo nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Ruchliwe, wszędobylskie z łatwością mogą ściągnąć sobie szklankę z gorącą herbatą na głowę. Pilnuj aby gorące napoje stawiać z dala od ruchliwego maluszka.

Jeśli jednak dojdzie do oparzenia, musisz zareagować. Oparzenie to uszkodzenie tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury. Oparzenia dzieli się na powierzchniowe (tzw. I stopień), głębsze (tzw. II stopień) i głębokie (tzw. III stopień).

Poparzone miejsce trzeba natychmiast ochłodzić wodą o temperaturze ok. 20 st. C. Im szybciej to zrobisz, tym mniejszy będzie uraz zewnętrzny. Chłodzenie powinno trwać co najmniej 10 minut.

Nie wolno przekłuwać tworzących się pęcherzy, bo może to doprowadzić do zakażenia rany. Najlepiej w ogóle nie dotykać poparzonego miejsca. Jeśli ubranie przykleiło się do skóry, nie należy odrywać go siłą, tylko rozciąć.

Poparzonego miejsca nie wolno też niczym smarować. Po schłodzeniu ranę trzeba przykryć sterylnym opatrunkiem i jeśli jest poważna, pojechać do lekarza.

Z małym dzieckiem należy jechać do lekarza zawsze, żeby ocenił, na ile sprawa jest poważna i czy oparzenie oprócz zmian miejscowych może spowodować zaburzenia ogólnoustrojowe zwane wstrząsem. U dziecka każde oparzenie, które objęło 10 proc. powierzchni ciała, może wywołać wstrząs, a zatem wymaga leczenia szpitalnego (1. proc. powierzchni ciała odpowiada mniej więcej dłoni dziecka).

Rada dla Ciebie

Jak sobie radzić ze zmęczeniem i stresem pracując zawodowo?

Jeśli pracujesz zawodowo, opiekujesz się dzieckiem i prowadzisz dom, masz prawo do zmęczenia. Wracając do domu z pracy staraj się zostawić daleko za sobą stresy i zmartwienia, a czas po przyjściu do domu wykorzystuj na spokojny i czuły kontakt z dzieckiem. Sprzątanie i inne mniej ważne rzeczy traktuj trochę po macoszemu. Bądź z dzieckiem, ile się da w tym niepowtarzalnym okresie jego życia.

Dowiedz się więcej o 52. tygodniu życia dziecka:

 1. Na uroczysty obiad urodzinowy lepiej przygotuj zapasową wersję ubranka. Tak to już bywa, że gdy najbardziej nam zależy na dobrym wyglądzie dziecka, ono zawsze się zaleje, poplami albo przesiusia.

 2. Niektórzy uważają, że maluchowi można profilaktycznie podawać fluor w kroplach. Porozmawiaj jednak z waszym pediatrą - opinie specjalistów są podzielone, czy fluor dawać, czy też nie. Decyzję podejmuje lekarz prowadzący.

 3. Małe dzieci bardzo żywo reagują na rytmiczną muzykę - cieszą się, klaszczą, tańczą, przytrzymując mebli albo maminej nogi. Proponuj maluchowi różne nagrania, włączaj przy nim radio. Może w waszym mieście znajdziesz zajęcia muzyczne dla najmłodszych dzieci? Dobrze poprowadzone sprawiają wielką frajdę maluchom i rodzicom.

  • Muzyka od kołyski

   Muzyka od kołyski

   Wspólne słuchanie muzyki, proste zabawy z rytmem i dźwiękami, tańczenie i śpiewanie mają (potwierdzony wieloma badaniami) pozytywny wpływ na rozwój małego dziecka. Ale przede wszystkim - sprawiają frajdę!

 4. Wasze dziecko przestaje być niemowlakiem i to już naprawdę widać. Proporcje jego ciała się zmieniają, nóżki stały się dłuższe, tułów zmężniał, dziecko ma bardziej sprężyste, umięśnione ciałko. Niektóre roczniaki mają bujną czuprynę, a w buzi migają im białe zęby.

 5. Możesz zaproponować dziecku orzechy i inne bakalie, ale do 3. roku życia dziecka przed podaniem dokładnie je rozdrabniaj, by uniknąć zakrztuszenia. Uwaga na fistaszki - są silnym alergenem.

 6. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie chodzi, nie martw się, że nie "podepcze roczku". Ważne, by wspomagać jego rozwój ruchowy, ale do niczego nie zmuszać.

  • Rozwój rocznego dziecka

   Rozwój rocznego dziecka

   Dziecko już pewnie stoi na nogach i wyraźnie szykuje się do drogi. Co więcej, można się z nim dogadać. Aż trudno uwierzyć, że niedawno temu było takie nieporadne.

 7. W 13.-14. miesiącu życia dziecko czeka szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce - nie zapomnij o nim!

  • Choroby zakaźne

   Choroby zakaźne

   Choroby zakaźne, którymi dzieci tak łatwo dzielą się z rówieśnikami, zwykle zaczynają się bardzo podobnie. Po czym poznać, z którą mamy do czynienia?

Drugi rok życia

Drugi rok życia

Im dłużej jesteście rodzicami, tym bardziej przekonujecie się, jak ważna jest codzienne troska o to, by mały człowiek rósł zdrowo. To, co czasem was już męczy i nuży - codzienne spacery, komponowanie zdrowych posiłków, mycie zębów i rąk, pilnowanie tysiąca drobiazgów - daje efekty.

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo