34 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

06.12.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Wspólne czytanie i oglądanie książek to bezcenne doświadczenie. Im wcześniej zaczniecie razem czytać, tym lepiej. Kilkunastomiesięczne maluchy często okazują swój entuzjazm wobec książek, usiłując je zjeść lub podrzeć. Najlepiej więc na początku sięgać po te solidne, tekturowe.

Pierwszy kontakt z książką to oglądanie obrazków. Później spróbuj opowiadać przedstawioną na nich historię. Wydrukowany tekst może stanowić kanwę twojej historii.

- Mów do dziecka jak najwięcej, opowiadaj co robicie. Dzięki temu szybciej zrozumie, co się dzieje wokół niego i pozna znaczenie nowych słów.
- Jak najczęściej pozwalaj dziecku bawić się na podłodze, na dywanie lub materacu z gąbki. To okazja do nauki raczkowania. Kiedy maluch leży na materacyku, kładź przed nim kolorowe zabawki, ale tak, żeby musiał się wysilić by po nie sięgnąć.
- W dalszym ciągu pomocne są wszelkie "przeszkadzacze". Stawiaj przed dzieckiem pudła, piłki, wałki, poduszki. Przedmioty te powodują, że dziecko przemieszczając się po podłodze musi użyć wszystkich swych umiejętności, doskonali swoją motorykę, orientację w przestrzeni, organizację ruchu i koordynację.
- W ósmym miesiącu życia niektóre dzieci próbują porozumiewać się gestami. Pokazują na buzię, co można intepretować, że są głodne, na ucho, wówczas możemy się domyśleć, że chcą posłuchać piosenki, kiedy wskazują na sweterek, być może chcą iść na spacer.

Niektórzy rodzice wypracowują z maluszkiem język migowy. Być może spotkałaś na placu zabaw rodziców, którzy komunikują się ze swoimi dziećmi za pomocą znaków, nie słów? To metoda ułatwiające komunikację z dziećmi, które słyszą, ale jeszcze nie potrafią mówić.

Zalety stosowania języka migowego są krótkotrwałe i dotyczą tylko tego etapu, kiedy dziecko nie potrafi jeszcze wyrazić siebie słowami. Kiedy nauczy się mówić korzyści z używania gestów zanikną. Nie ma żadnych dowodów na to, że dziecko, które posługiwało się językiem migowym, w przyszłości będzie bardziej rozwinięte, inteligentniejsze, błyskotliwsze od rówieśników.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

Jeśli zauważyłaś, że dziecko nadal nie reaguje na swoje imię, kiedy je wypowiadasz, to być może nie jest to jeszcze nic niepokojącego, ale w takiej sytuacji warto dokładnie przyjrzeć się reakcjom dziecka.

Mów do dziecka i obserwuj, czy reaguje na twój głos, czy słysząc ciebie odwraca główkę w twoim kierunku. Jeśli nie rozpoznaje twojego głosu, to jest to sytuacja niepokojąca i wymaga konsultacji lekarskiej.

Zgłoś lekarzowi, jeśli twoje dziecko:
- Nie próbuje się obracać na boki, zmieniać pozycji, przemieszczać się
- Podtrzymywane pod paszki nie umie utrzymać się na nogach, nóżki nie reagują na dotyk do podłogi.
- Nie śledzi wzrokiem spadającej zabawki, nie próbuje chwytać przedmiotów, nie potrafi samodzielnie się bawić.

Rozwój: Czy każde dziecko raczkuje

Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie raczkuje. Większość dzieci raczkuje w ósmym miesiącu życia. Ale ok. 10 proc. dzieci w ogóle nie podejmuje raczkowania i to też jest jak najbardziej prawidłowe.

Dzieci, które nie raczkują od razu przechodzą do unoszenia się na kończynach. To zdrowe dzieci, a ich rozwój nie jest niczym zakłócony. Po prostu organizm niektórych niemowlaków jest gotowy na to, aby etap raczkowania pominąć i od razu ruszyć do chodzenia.

Pielęgnacja: Jak możesz pomóc dziecku przesypiać całą noc

Niektóre ośmiomiesięczne dzieci przesypiają już całe noce. Inne nadal budzą się kilka razy w nocy, domagają się piersi lub butelki. Jeśli chcesz, aby maluszek dłużej pospał do rana bez pobudek, spróbuj:

- Zapewnić powtarzalne godziny posiłków, spacerów, kąpieli, zabaw, stałe pory i rytuały zasypiania.
- Nie usypiać malucha w ciągu dnia tylko dlatego, że masz coś do zrobienia i potrzebujesz trochę czasu dla siebie
- Przed snem wietrzyć pokój
- Zapewnić stałe, spokojne, ciche i zaciemnione miejsce do snu. Niech z nocą kojarzy się zawsze to samo łóżeczko w tym samym pokoju
- Nie traktować łóżeczka jako zamiennika kojca w dzień
- Przed snem karmić raczej częściej niż więcej. Nie wolno przekarmiać dziecka w nadziei, że dłużej pośpi
- Unikać korzystania z urządzeń elektronicznych w pokoju, w którym śpi dziecko

Dowiedz się więcej o 34. tygodniu życia dziecka:

 1. Być może maluch postawiony przez ciebie na twardym podłożu będzie próbował utrzymać równowagę i uda mu się przez moment trzymać cię tylko za ręce. Nie rób jednak takich ćwiczeń na siłę - dziecko stanie na nogi wtedy, gdy poczuje że jego aparat ruchu jest już na takie obciążenie gotowy.

  • Rozwój niemowlęcia: pora wstawać?

   Rozwój niemowlęcia: pora wstawać?

   Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy malec stanie na własnych nogach po raz pierwszy. A gdy ten się nie spieszy, zastanawiają się, jak mogliby mu pomóc. Tymczasem większości dzieci ta pomoc wcale nie jest potrzebna.

 2. Twoje dziecko nadal budzi się w nocy i domaga porcji mleka w butelce? Pora go od tego odzwyczajać. Po solidnej kolacji i myciu zębów podawaj mu w nocy już tylko wodę.

 3. Jeśli brak ci pomysłów na zabawy z dzieckiem i masz ochotę na chwilę relaksu, wyciągnij album ze zdjęciami. Poznawanie znajomych twarzy bardzo spodoba się malcowi.

  • W co się bawić?

   W co się bawić?

   Siedzisz w domu z maluchem i nie masz pomysłu, czym go zająć? Chciałabyś się pobawić z nim w coś rozwijającego? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

 4. Sprawdź zawartość swojej domowej apteczki. Czy podstawowe leki dla niemowlęcia mają aktualny termin ważności? Czy masz pod ręką środki opatrunkowe, na wypadek otarcia czy skaleczenia podczas prób raczkowania i chodzenia?

  • Pediatra radzi: domowa apteczka

   Pediatra radzi: domowa apteczka

   O tym, że w domu trzeba mieć w domu środki opatrunkowe i przeciwgorączkowe, wie chyba każdy. Oto krótka lista polecanych przez nas lekarstw.

 5. Stajesz na głowie, by przyrządzić smaczne dania dla małego alergika? Może zainspirują cię nasze przepisy.

 6. Wielu tatusiów twierdzi, że uroki ojcostwa zaczęli odkrywać odkąd niemowlę stało się kontaktowym młodym człowiekiem - zaczęło reagować na swoje imię, ?rozmawiać" i bawić się. Maluchowi kontakt z tatą jest coraz bardziej potrzebny, niech więc będzie codziennym doświadczeniem.

  • Tata z dzieckiem... może więcej?

   Tata z dzieckiem... może więcej?

   Nietrudno zauważyć, że ojcowie opiekujący się dziećmi są bardziej widoczni niż jeszcze kilkanaście lat temu. A co ważniejsze, często wzbudzają większą sympatię niż matki!

 7. Możesz spróbować zacząć kąpać dziecko w dużej wannie. Przyda się wam specjalna mata antypoślizgowa i zabawki do kąpieli.

  • Nauka pływania w domowej wannie

   Nauka pływania w domowej wannie

   Wanna może służyć niemowlęciu nie tylko do mycia. Przeczytaj, jak się bawić i ćwiczyć z maluchem i jak oswajać go z wodą w domowej łazience.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Minęły czasy, kiedy maluch próbując dotrzeć do jakiejś zabawki, kręcił się wokół własnej osi. Teraz czołga się po podłodze z wprawą komandosa.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo