45 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Przyswaja coraz więcej słów, być może w tym miesiącu powie: "mama", "tata", "pa-pa", "spać", "nie", "daj". Doskonale wie, czego chce i potrafi wyrazić swoje pragnienia. Jeśli chce zabawkę, wyciąga po nią rączki, kręci głową, kiedy na coś nie ma ochoty.

Dziecko odkrywa możliwość wyrażania sprzeciwu. Jeśli myśleliście, że buntują się dopiero dwulatki, teraz przekonacie się, że ten okres rozpoczyna się już w niemowlęctwie! Wiele dzieci umie już powiedzieć "nie", kręcić głową i odmawiać współpracy. Jeśli tylko możesz, szanuj zdanie i odrębność dziecka.

Dieta: Nowości na talerzu

Oto pokarmy, które możesz podać w tym miesiącu:
- Posiekane ryby, mięso
- Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- Posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)
- Pełne mleko krowie należy podawać po 12 m.ż. Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających. Nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczny przed 12. miesiącem życia.

W tym miesiącu także śmiało wprowadzaj:
- Nowe warzywa i owoce
- Nowe gatunki chudego mięsa
- Nowe gatunki ryb
- Jogurt, kefir, twarożek jako posiłek
- Wysoko gatunkowe wędliny
Jeśli karmisz piersią karm na żądanie minimum trzy razy dziennie, a jeśli podajesz mleko modyfikowane podawaj je trzy razy dziennie (około 190-220 ml) z kaszką glutenową lub bezglutenową.

Dieta: Nauka gryzienia

Niektóre dzieci, zwłaszcza pod koniec pierwszego roku są bardzo aktywne i mogą potrzebować uzupełnienia diety przekąskami.

Najzdrowsze będą wówczas kawałki owoców (jabłka, banana, gruszki, brzoskwini), kawałki gotowanych warzyw (marchew, brokuły) a także produkty białkowe (kawałeczek sera, mleko, jogurt naturalny sam lub z owocami).

Co możesz zrobić, aby maluch chętniej gryzł:
Gryzienie, podobnie jak ssanie, to odruch wrodzony. W pewnym momencie maluszek, z twoją pomocą czy bez, zacznie gryźć. Ważne jednak, aby nie nastąpiło to zbyt późno.

Gryzienie rozwija zgryz, trenuje aparat mowy. Dziecko gryząc jedzenie uruchamia wiele mięśni odpowiedzialnych za połykanie rozdrobnionych cząstek pożywienia i za mówienie. Dzieci, które wcześnie zaczęły dostawać pokarmy o stałej konsystencji, szybciej wypowiadają pierwsze słowa.

Roczne dziecko powinno już opanować umiejętność sprawnego gryzienia i połykać większe kawałki warzyw, owoców i mięsa. Jeśli twój maluszek nadal ma kłopoty z gryzieniem, staraj się ułatwić mu naukę gryzienia.

Jak to zrobić?
- Karm łyżeczką
- Stymuluj gryzienie u dziecka podając do ręki chrupki kukurydziane, owoce, warzywa
- Wodę podawaj w kubeczku (picie z kubeczka rozwija sprawność mięśni ust niemowlęcia, stąd pomaga dziecku przestawić się z trybu ssania na tryb gryzienia)
- Nie podawaj zup zmiksowanych na gładka masę. Krój zamiast miksować.
- Pozwalaj jeść samodzielnie. Jedenastomiesięczny maluch powinien już radzić sobie z większymi cząsteczkami owoców i warzyw. Aby maluch polubił i przekonał się do jedzenia w kawałkach pozwalaj na samodzielne nabieranie pokarmu na łyżkę i próby jedzenia. Będzie przy tym wiele bałaganu, ale pozwól dziecku próbować swoich sił.

Pielęgnacja: Kąpiel

Jeśli dotąd kąpaliście dziecko w niemowlęcej wanience, w tym miesiącu możecie ją zamienić na dużą wannę. Ani na moment nie zostawiaj malca samego. Nawet w bardzo płytkiej wodzie można się utopić.

Wyłóż wannę gumową matą antypoślizgową, żeby podczas kąpieli dziecko nie przewróciło się. Zaproponuj maluszkowi zabawki do kąpieli: gumowe kaczuszki, rybki lub zwykłe kubeczki do przelewania wody.

Dowiedz się więcej o 45. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch rozumie już, co się dzieje z przedmiotem ukrytym np. pod ściereczką czy miseczką odwróconą do góry dnem. Jeśli schowasz mu zabawkę, znajdzie ją, podnosząc zasłonę!

 2. Jeśli dziecko nagle dostanie gorączki, a poza tym nie będzie zdradzało żadnych objawów choroby, to może być trzydniówka. Gdyby na ciele dziecka nie pojawiła się wysypka, trzeba na wszelki wypadek zrobić badanie moczu, by wykluczyć infekcję układu moczowego.

  • Trzydniówka

   Trzydniówka

   Choć trzydniowa gorączka u dziecka pojawia się gwałtownie i szybko też znika, budzi w nas dużo niepokoju.

 3. W diecie niemowlęcia powoli zaczynają się pojawiać produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, twarożek. Z żółtym serem poczekajcie, aż maluch skończy rok, a zwykłe krowie mleko można będzie wprowadzić dopiero w 3. roku życia.

  • Mleko dla roczniaka

   Mleko dla roczniaka

   "Mój synek wkrótce skończy 12 miesięcy. Jakie mleko powinnam mu podawać w 2. roku życia?"

 4. Po domu dziecko nadal powinno chodzić w antypoślizgowych skarpetkach (nie zakładaj mu miękkich kapci!), ale na wyjście z domu trzeba wybrać pierwsze buty.

 5. Czasem masz dość myślenia i rozmawiania o dzieciach? Bardzo zdrowy objaw. Spotkaj się z kimś bezdzietnym, idź do kina, teatru, na koncert, sięgnij po wciągającą lekturę, znajdź sobie hobby. Dziecko nie może być całym twoim światem. W przyszłości to mogłoby być dla niego zbyt dużym obciążeniem.

 6. Starszemu niemowlęciu nadal trzeba regularnie zmieniać pieluchę, najrzadziej co 3 godziny. Pilnujcie tego szczególnie w upalne dni i w podróży, gdy dziecko długo siedzi w samochodowym foteliku. Inaczej odparzenie murowane.

 7. Niedługo może nadejść pora na pierwsze zdanie w języku dziecka. Wyda polecenie, np.: "mama am!", albo "tata da!". I od razu wiadomo, o co chodzi.

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.