18 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

01.03.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

W tym miesiącu twój maluch w pełni panuje nad ruchami głowy, przewraca się, pewnie sięga rączką po leżącą w pobliżu zabawkę. Zapewnij mu jak najwięcej zabaw ruchowych. Co możesz zrobić?
- Rozłóż na podłodze materac z cienkiej gąbki (jest lepszy niż koc, bo nie zsuwa się i nie marszczy) i pozwól dziecku turlać się po nim do woli, daj się wciągnąć do zabawy.
- Ćwiczcie zmysły. Pokazuj malcowi przedmioty o różnych kolorach i kształtach, pozwól dotykać rzeczy, które mają różne faktury (coś miękkiego, śliskiego, szorstkiego).
- Słuchajcie dźwięków o różnej barwie i natężeniu.
- Pokaż dziecku świat zapachów. Podaj do powąchania świeżo zmieloną kawę, roztarte listki bazylii.
- Zaproponuj grające zabawki.
- Bawcie się w "A kuku", ulubioną zabawę niemowląt. Dzięki niej dziecko uczy się, że to, czego nie widać, nie znika na zawsze, ale nadal jest.
- Zachęcaj malca do koncentrowania uwagi na jednym przedmiocie. Nie zarzucaj maluszka wieloma zabawkami, pozwól dokładnie poznać możliwości jednej z nich.
- Pora sięgnąć po pierwszą książeczkę. Powinna mieć czytelne ilustracje i elementy wydające dźwięki.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

Pięciomiesięczny człowiek powinien już samodzielnie trzymać główkę, wyciągać rączkę po przedmiot, chwytać przedmioty, przewracać się z brzuszka na plecy, zwracać uwagę na przedmioty, uśmiechać się. Brak tych umiejętności wymaga kontroli.

Nie oznacza to, że dziecko jest chore. Być może lekarz zasugeruje wizytę u rehabilitanta, który zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Dieta: Jak wprowadzać gluten do diety dziecka

Jeżeli niemowlę karmione piersią prawidłowo przybiera na masie, z wprowadzeniem dodatkowych posiłków poczekaj do skończenia 6 miesiąca życia. Wyjątek stanowi gluten.

Obecnie zaleca się wprowadzanie niewielkich ilości glutenu w 5-6 m.ż., najlepiej pod osłoną karmienia piersią. Taki sposób karmienia zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii, ale także alergii na pszenicę i cukrzycę typu I. Dzieci karmione sztucznie powinny mieć wprowadzany gluten w tym samym czasie.

Dlaczego to ważne? Gluten to określenie pewnej grupy białek występujących w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień. Jest odpowiedzialny u predestynowanych genetycznie osób za wystąpienie celiakii (tzw. choroby trzewnej) - choroby o podłożu immunologicznym, w której m. in. dochodzi do uszkodzenia jelit i w konsekwencji do gorszego wchłaniania substancji odżywczych, co skutkuje gorszym stanem odżywienia organizmu.

Od lat badacze poszukują optymalnego sposobu wprowadzania glutenu do diety niemowląt, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby trzewnej.

Gluten zawarty jest w kaszkach pszennych, kaszy jęczmiennej, pieczywie i produktach mącznych. Wprowadzaj niewielkie ilości glutenu, tj. ok. pół łyżeczki kleiku, codziennie od tego lub przyszłego miesiąca. Możesz podać np. kaszkę manną.

Kleik możesz wymieszać z niewielką porcją odciągniętego pokarmu lub podać łyżeczką do buzi. Po wprowadzeniu glutenu warto kontynuować karmienie piersią przynajmniej 2-3 miesiące - to prawdopodobnie zwiększa jego tolerancję.

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym zaleca się dodanie tej ilości kleiku (tj. pół łyżeczki) do 100 ml mieszanki. Po takiej prowokacji glutenem od 7 m.ż. niemowlę może codziennie otrzymywać pełne porcje kaszek i innych produktów zawierających gluten (pieczywo, miękki makaron itp.).

W przypadku dzieci nietolerujących gluten trzeba rozdzielić celiakię, czyli chorobę autoimmunologiczną wywołaną spożywaniem glutenu od uczulenia na gluten. To dwie różne sytuacje, bo dziecko uczulone na gluten w pewnym momencie może z tej alergii wyrosnąć, a osoba z celiakią musi pozostać na diecie bezglutenowej do końca życia.

Obok wyżej opisanego, tradycyjnego, stopniowego wprowadzania glutenu do diety dziecka możesz spotkać się z zupełnie nowym podejściem do glutenu w diecie najmłodszych. Wyniki badań naukowych (opublikowane w październiku 2014 roku w New England Journal of Medicine) wykazały, że wczesne wprowadzenie glutenu nie ma znaczenia i nie zapobiega celiakii, a także, że karmienie piersią podczas wprowadzania glutenu nie zmniejsza ryzyka wystąpienia celiakii. W związku z powyższymi badaniami, niektórzy lekarze zalecają aby pierwsze kaszki podawać dziecku, w momencie, gdy rozszerza się jego dietę. W przypadku dziecka karmionego butelką, gdy skończy 5 miesięcy, a maluszka na piersi - pół roku. Możesz wprowadzać zarówno kaszki glutenowe (pszenna, manna) jak i bezglutenowe (kukurydziana, ryżowa).

Rada dla Ciebie

Jak sobie radzić ze zmęczeniem i poczuciem samotności?

Masz za sobą pięć miesięcy macierzyństwa. Na tym etapie może już ci dokuczać zmęczenie i samotność. Szczególnie jeśli twój maluch ma duże potrzeby kontaktu fizycznego, noszenia, tulenia, bujania i ssania. Jeśli masz wrażenie, że dziecko absorbuje każdą minutę twojego czasu, zrób sobie małą przerwę. Umów się z koleżankami na kolację, idź do kina, na koncert. Zatęsknij przez chwilę za dzieckiem.

Dowiedz się więcej o 18. tygodniu życia dziecka:

 1. Niepokoisz się powrotem do pracy? Jeśli masz zaufanie do opiekunki, nie bój się tego pierwszego dnia. Niemowlę w tym wieku łatwiej zniesie zniknięcie mamy z zasięgu wzroku niż np. roczne dziecko.

  • Babcie na walizkach - nowy trend w opiece nad dziećmi?

   Babcie na walizkach - nowy trend w opiece nad dziećmi?

   Coraz częściej na placach zabaw można spotkać "Babcię Dojeżdżającą" - dom ma w innej miejscowości, ale w tygodniu pomaga w opiece nad wnukami.

  • Jak wygląda życie niani?

   Jak wygląda życie niani?

   Jak dobra niania szuka pracy, nawiązuje kontakt z dzieckiem, układa sobie relacje z rodzicami? Przeczytaj o radościach i trudnościach, z jakimi mierzą się na co dzień opiekunki naszych dzieci...

 2. Na pewno jesteś już mamą doświadczoną i pielęgnacja dziecka stała się łatwa. Ale może któryś z codziennych zabiegów sprawia ci problemy? Dziecko nie daje sobie obciąć paznokci albo oczyścić noska? Zerknij do naszych porad.

 3. Zastanawiasz się, jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Może się jeszcze zmienić w ciągu pierwszego roku życia, jednak odcień źrenic pewnie już teraz sugeruje docelową barwę.

 4. Jeśli maluchowi zdarza się przez kilka dni nie robić kupki, nie znaczy wcale, że ma zaparcie. U niemowląt rytm wypróżnień jest bardzo różny, niepokoić może dopiero konsystencja stolca. Jeśli jest twardy, zbity, a wypróżnienie sprawia ból, na początek zacznij podawać dziecku więcej do picia. Zaparcia pojawiają się raczej u dzieci karmionych butelką, możesz serwować dziecku wodę, herbatki ziołowe na trawienie. Jeśli problem nie mija, zapytaj lekarza o możliwość wcześniejszego rozszerzania diety.

 5. Niemowlę stało się niespokojne, marudne, płaczliwe? Może ciągnie się za uszy, może wzrosła mu temperatura ciała? To objawy ząbkowania. Kup gryzak oraz żel łagodzący świąd i ból dziąseł, przed karmieniem możesz przecierać dziąsła kostką lodu.

 6. Niemowlę podciągane za rączki z pozycji leżącej mocno trzyma już głowę i zgina nogi. Ale nie róbcie tego ćwiczenia zbyt często - dziecko samo pokaże, kiedy będzie naprawdę gotowe do siadania.

 7. Twojemu dziecku któregoś dnia może się nareszcie udać possać palce u swoich stóp. Dla niego to miła zabawa, dla ciebie - widok wart sesji zdjęciowej.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA