36 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

13.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Mały człowiek rozumie już wiele słów i chce się komunikować z otoczeniem. Umie zademonstrować gestem czego chce, wyraźnie pokazuje radość, zadowolenie, złość. Być może w tym miesiącu powie już bardzo świadomie: "mama", "tata"?

Dieta: Nowości na talerzu

Przykłady pokarmów:
- Drobno posiekane ryby, mięso
- Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- Posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

Do diety dziecka możesz też stopniowo wprowadzać: groch, cebulę, szpinak, jeżyny, aronię, wiśnie, borówki amerykańskie, porzeczki, arbuza, żurawinę, poziomki, ananasy, awokado, świeże ogórki, paprykę, rzodkiew, fasolę, kiszonego ogórka, kiszoną kapustę.

Możesz podawać świeże owoce - najlepsze są te sezonowe - lub też korzystać z mrożonek.

Jeśli nadal "jesteście na piersi", nic się w tym miesiącu w karmieniu nie zmienia. Nadal karmisz maluszka na żądanie. Gdy dziecko dobrze ssie, porcje twojego mleka zaspokajają jego zapotrzebowanie na pokarmy mleczne i nie musisz dodatkowo podawać mleka dla niemowląt.

Dzieci karmione mieszankami powinny jeść w tym miesiącu trzy posiłki mleczne (po około 220 ml), łączone z produktami zbożowymi, np. mleko następne i kaszki mleczne glutenowe lub bezglutenowe.

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym, na obiad podawaj maluszkowi zupę jarzynową z dodatkiem mięsa (porcja zwiększa się do ok. 15 g). Możesz serwować dziecku indyka, królika, cielęcinę lub wołowinę, a raz w tygodniu chudą wieprzowinę.

Jeżeli dziecko nie jest alergikiem, zupę możesz już przygotować razem z mięsem. 1-2 razy w tygodniu mięso zastąp rybą. Jeśli mięso znajdzie się w zupce, na drugie danie możesz zaproponować dziecku np. kaszę/ryż z ugotowanymi na parze warzywami.

Przestań miksować jedzenie na gładkie papki. Maluch powinien już zacząć żuć. Nawet jeśli nie ma jeszcze zbyt wielu zębów, może to robić dziąsłami. Jeśli nadal podajesz maluchowi kleik ryżowy zastąp go ugotowanym na miękko ryżem, warzywa i owoce rozgniataj widelcem, mięso drobno siekaj. I nie załamuj się, jeśli dziecku się to nie spodoba. Nic dziwnego - musi teraz włożyć znacznie więcej pracy w zjedzenie obiadu. Jeśli jednak będziesz konsekwentna - za kilka, kilkanaście dni na pewno się przyzwyczai.

Możesz już wprowadzić niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki.

Pielęgnacja: Higiena jamy ustnej

Dieta dziewięciomiesięcznego malucha jest coraz bogatsza. Być może zdarza się, że dziecko je słodkie owoce, pije soki. Nie zapominaj, aby regularnie dbać o higienę pierwszych ząbków.

Myjcie je przynajmniej dwa razy dziennie miękką szczoteczką o małej główce zwilżoną letnią wodą. Maluch nie umie jeszcze wypluwać pasty, więc nakładaj jej odrobinę.

Po wieczornym umyciu zębów nie podawaj już maluchowi słodkiego soku, syropu, herbatki, mleka modyfikowanego. Jeśli się obudzi i domaga picia, zaproponuj wodę. W dzień ucz dziecko, by nie piło już z butelki ze smoczkiem tylko z kubka, najlepiej zwykłego, bez ustnika. Na spacerze podaj dziecku kubeczek z wodą wyposażony w grubą rurkę.

Pielęgnacja: Pierwsze kroki

Nauka chodzenia: nie stosuj chodzików! Na jakie buty uważać?

Chodzik zakłóca rozwój ruchowy, zaburza naturalne obciążenie miednicy, nóg, tułowia. Dziecko podtrzymywane chodzikiem nie potrafi ocenić swojego bezpieczeństwa, nie ma właściwego wyczucia przestrzeni ani podłoża. Wszystko to źle odbija się na postawie całego ciała.

W prawidłowym rozwoju ruchowym dziecka przeszkadzać mogą także źle dobrane buty. Jeśli stopy źle pracują, zmienia się sposób, w jaki dziecko się porusza i korzysta ze swego ciała. Zaczyna chodzić niezgrabnie, potyka się.

Za duże i za twarde buty utrudniają normalny rozwój mięśni, przeszkadzają dziecku w próbach chodzenia, kucaniu i swobodnej zabawie.

Dowiedz się więcej o 36. tygodniu życia dziecka:

 1. Czasami dzieci już w pierwszym roku życia same rezygnują ze ssania piersi. Jeśli twoje dziecko samo odstawiło się od piersi ciesz się, bo ominie was stres odzwyczajania.

  • Jak odstawić od piersi?

   Jak odstawić od piersi?

   Karmienie piersią jest niezwykłym doświadczeniem i może dawać wielką satysfakcję. Ale przychodzi moment, kiedy możesz już bardzo, bardzo chcieć je zakończyć.

 2. Na krawędzi łóżeczka wciąż jeszcze zamontowana jest nakręcana karuzelka? Pora ją zdjąć. Dziecko potrafi już mocno ciągnąć zabawkę do siebie, mogłoby się uderzyć mobilem, który po naciągnięciu sznurków odskoczył jak z procy.

  • Rozwój niemowlęcia w 9 miesiącu

   Rozwój niemowlęcia w 9 miesiącu

   Różnice w tempie zdobywania kolejnych umiejętności w ciągu 1. roku życia u różnych dzieci sięgają do 3-4 miesięcy. Na jakim etapie - mniej więcej - jest dziewięciomiesięczne dziecko?

 3. Jeśli twoje dziecko nie przejawia ochoty na raczkowanie, nie przejmuj się tym. Niektóre niemowlęta w ogóle nie raczkują, ale świetnie przemieszczają się w inny sposób, na przykład przesuwając na pupie.

 4. Jeśli w waszym domu lub ogrodzie w zasięgu rączek niemowlęcia znajdują się rośliny, szczególnie te z kolorowymi kwiatami i jagodami, koniecznie sprawdźcie, czy nie są trujące.

 5. Pewnie zaczęły się już szalone akrobacje podczas zmieniania pieluchy. Wiele starszych niemowląt i małych dzieci buntuje się przeciwko przewijaniu. Miej koło przewijaka kilka dyżurnych zajmujących uwagę przedmiotów i dawaj po jednym wierzgającemu osobnikowi.

 6. Czy jesteście zadowoleni ze wszystkich kupionych dla dziecka sprzętów? Podzielcie się doświadczeniami z innymi rodzicami na naszym forum "Zakupy".

 7. Czujesz się zmęczona i wyczerpana? Zadbaj o siebie, choćby dla dobra dziecka. Potrzebuje cię wypoczętej i silnej na długie lata. Maluch pewnie nadal budzi się w nocy - to zupełnie normalne, tylko nieliczne niemowlęta przesypiają całe noce bez przerw na karmienie. Staraj się jednak uczyć dziecko, że noc jest do spania - nie zapalaj światła, nie przewijaj dziecka, jeśli nie musisz. Jeśli jednak karmienie nocne bardzo cię męczy, zastanów się, czy dasz radę karmić np. dwa razy nocą czy musisz zupełnie pożegnać nocne karmienie. Nastaw się że dziecko nie będzie zachwycone Twoim pomysłem i trzeba będzie towarzyszyć mu w przeżywaniu trudnych chwil, ale odważnie, konsekwentnie wprowadź plan w życie.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.