8 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

22.02.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 2-miesięczny niemowlak powinien umieć

Rozwój fizyczny:
- Unosi na chwilę głowę, gdy leży na brzuszku. To niepełne podnoszenie nie trwa jeszcze zbyt długo, a podczas czynności główka się chwieje. Malec nadal nie potrafi utrzymać główki w linii środkowej.
- Chwyta pierś i efektywnie ssie bez problemu.
- Dłonie i palce częściej są otwarte, ich ruchy są bardziej plastyczne, choć jeszcze niezamierzone.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Zaczyna się uśmiechać, pod koniec drugiego miesiąca może już odpowiadać uśmiechem na uśmiech.
- Śledzi wzrokiem przedmiot przesuwany przed buzią. Może już z zainteresowaniem przyglądać się swoim rączkom, ale nadal najciekawsze są twarze i głosy rodziców.
- Z coraz większą świadomością zwraca uwagę na dźwięki i hałasy, łatwiej się wybudza.
- Grucha wymawiając przeciągle samogłoski.
- Na dźwięk grzechotki, dzwoneczka reaguje płaczem, zamilknięciem, zaciekawioną miną.

Rozwój: Co 2-miesięczne niemowlę może umieć

Rozwój fizyczny:
- Trzymany w pozycji pionowej, może już sztywno utrzymać głowę. Wciąż nie jest to właściwy sposób trzymania główki i nadal należy podtrzymywać główkę dziecka podczas noszenia.
- Leżąc na brzuszku może już unieść ramiona i górną część klatki piersiowej odpychając się zgiętymi w stawach łokciowych rączkami. Ciągle są one przykurczone i nie wysuwają się przed linię barków.
- Przewraca się z boku na plecy. Jest to obrót bierny, czyli w zasadzie osunięcie się
- Niektóre dzieci w tym wieku, leżąc na brzuchu i wysoko unosząc główkę do tyłu, przy silnym napięciu wszystkich mięśni grzbietu, mogą "przewrócić się" już na plecy. Jest to jednak obrót niezamierzony i przypadkowy.
- Chwyta włożony w rękę palec, przedmiot, np. grzechotkę. To nadal chwyt odruchowy.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Śmieje się głośno i wydaje okrzyki zadowolenia. Mimiką twarzy, poruszaniem ust, próbuje naśladować mimikę i głos rodziców. To wyraźne, ale raczej przypadkowe próby.

Dieta: Czy karmiąca mama musi zmieniać swoje menu

Karmiąc piersią twoja dieta powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana, różnorodna, zrównoważona. W czasie pierwszych sześciu miesięcy karmienia potrzebujesz nieco więcej kalorii w codziennej diecie niż przed ciążą (ok. 500 kcal ekstra).

W pierwszych miesiącach karmienia powinnaś jeść ok. 2500 kcal dziennie. Jedz to na co masz ochotę, dbając, aby dieta była zdrowa. Karmiąc piersią wypijaj ok. 3 litrów płynów dziennie. Najlepsze są napoje niezawierające kalorii np. woda mineralna, woda źródlana, herbaty owocowe.

Nie udowodniono wpływu diet eliminacyjnych stosowanych przez mamy karmiące na ryzyko wystąpienia alergii lub kolki u niemowlaka. Tylko mamy z alergią powinny eliminować ze swojej diety uczulające produkty.

Nie stosuj rutynowego wykluczania ze swojej diety produktów mlecznych, jeśli dziecko ma kolki. To nie ma związku. Ważne jest racjonalne żywienie, które nie wyklucza całych grup produktów "na wszelki wypadek".

Pielęgnacja: Bezpieczny sen

Czy podkładać dziecku pod główkę poduszkę?

Poduszka jest niewskazana. Gdy niemowlę leży na brzuchu, jego twarz może się w niej zagłębić, co utrudnia dziecku oddychanie i grozi uduszeniem.

Miękkie poduszki nie są wskazane również dla dzieci z niższym napięciem mięśniowym, przeszkadzają w kręceniu głową i niekorzystnie zmieniają ułożenie głowy względem tułowia.

Dziecko najlepiej układać na płasko, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeśli dziecko bardzo dużo ulewa i cierpi na refluks wówczas można podkładać dziecku pod główkę poduszkę dla niemowląt typu klin dostępną w sklepach z artykułami dziecięcymi. Można również podwyższyć materac podkładając pod niego np. koc.

Dowiedz się więcej o 8. tygodniu życia dziecka:

 1. Stosując specyfiki na kolkę, pamiętaj o umiarze. Nie używaj na raz kilku preparatów o różnych nazwach - mogą mieć ten sam lub zbliżony skład, a to powoduje przekroczenie dziennej dawki składników. Wypróbuj jeden środek, jeśli po tygodniu się nie sprawdzi, sięgnij po następny.

  • Zioła do zadań specjalnych

   Zioła do zadań specjalnych

   Zioła często są równie skuteczne jak farmaceutyki. Można je z powodzeniem stosować nawet u najmłodszych dzieci.

 2. Zastanawiasz się, czy podawać niemowlęciu smoczek? Sprawdź za i przeciw.

 3. Przy wieczornej kąpieli przemywaj oczy maluszka wacikiem lub gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Do każdego oka używaj osobnego wacika! Myj jednym ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Jeśli zauważysz, że niemowlę miewa zaropiałe oczy, skonsultuj się z okulistą dziecięcym. Niedrożne kanaliki łzowe powodują takie dolegliwości. Stosuje się specjalne krople i masowanie kanalików.

 4. Jeżeli marzysz o wyjściu na chwilę z domu, pamiętaj, że możesz odciągnąć pokarm i zostawić porcję do nakarmienia malucha. Teraz, gdy laktacja się już unormowała, możesz potrzebować kilkukrotnego odciągnięcia, żeby zebrać jedną porcję. Pewnie przyda ci się laktator. Sprawdź, jaki masz wybór.

 5. Na głowie malucha pojawiła się łysinka? Wycierają się pierwsze włoski, ustępując miejsca porządnej czuprynie. Może się pojawić od razu, a może dopiero w drugim, trzecim, a nawet czwartym roku życia dziecka.

 6. Nie ubieraj swojego dziecka już tak ciepło, jak noworodka. Jego organizm uczy się chronić przed chłodem, lepiej oswajać go z niższą temperaturą, bo to pomaga wzmacniać odporność. O tym, czy dziecko nie jest wyziębione ani przegrzane, świadczy ciepłota skóry na karku i pleckach.

 7. Dziecko wciąż ćwiczy mięśnie szyi i karku. To dla niego ogromny wysiłek, nie dziw się, że może się denerwować, gdy nie udaje się mu dłużej utrzymać podniesionej głowy. Zachęcaj jednak do ćwiczeń - kładź niemowlę na brzuchu, np. na swoich kolanach, tak by głowa i nogi zwisały do obu stronach twoich ud.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Czujesz się już pewniej w roli mamy, a dziecko zaczyna już dostrzegać uroki tego świata.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA