27 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

13.07.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 7-miesięczne niemowlę

Mały człowiek dobrze i bezpiecznie czuje się z osobami, które zna i rozpoznaje, obawia się obcych, staje się coraz mniej ufny. Na twarze nieznane reaguje lękiem i kurczowo trzyma się opiekuna.

Zaczyna też rozumieć, że jest odrębnym bytem, świadomie reaguje na swoje imię. W tym miesiącu maluszek zacznie okazywać uczucia np. starszemu rodzeństwu. Warto to uwiecznić!

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Nie zdziw się, kiedy niemowlę okaże złość czy niechęć. Co więcej, jeśli dziecko nie będzie miało na coś ochoty, pokaże ci to np. podczas posiłku.

Kiedy malec zdecyduje, że nie chce już więcej jeść odwróci głowę lub zaciśnie usta. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, tylko uszanować odrębność i wolę jednostki.

Dieta: Ilość posiłków

W siódmym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 5 posiłków o objętości 170-180 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kleiki, kaszki), dwóch posiłków początkowo o konsystencji puree, z czasem składających się z rozdrobnionych i posiekanych pokarmów np. zupa jarzynowa z mięsem/rybą/jajkiem i posiłek zbożowy (kaszka ryżowa/pszenna/kukurydziana/jaglana z owocami).

Możesz już podawać dziecku jedzenie do rączki.

Pielęgnacja: Jak często należy myć dziecku ręce

Rączki kilkumiesięcznego dziecka myj kilka razy dziennie. Maluch może już z powodzeniem raczkować po całym domu, napotkane przedmioty wkłada do buzi, dotyka butów, kół wózka itp.

Co więcej, już od teraz wyrabiasz w dziecku nawyk mycia rączek po spacerze i przed jedzeniem, a u siedmiomiesięczniaka także po przewijaniu. Dzieci lubią podczas zmiany pieluchy dotykać swojej pupy, pieluszki, chusteczek, którymi wycierasz skórę.

Dowiedz się więcej o 27. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko odkrywa kolejną rzecz, którą może zrobić całkiem samodzielnie - hałas. Będzie bębnić grzechotką w łóżeczko, a drewnianą łyżką w pokrywkę. Jeśli otoczenie to wytrzymuje, daj się wyszaleć małemu perkusiście.

 2. Dziecko położone na plecach i chwycone za ręce pięknie podciąga się już do siedzenia. Ćwiczy tę sztukę jak kulturysta na siłowni! Pamiętaj, że może chwycić się drabinek łóżka albo poręczy wózka i usiąść samo - zabezpieczaj je przed upadkiem.

 3. Jeśli maluch ma już pierwsze zęby, musisz dbać o ich higienę. Zęby trzeba myć za pomocą szczoteczki lub choćby gazy. Nie pozwalaj maluchowi zasypiać z butelką wypełnioną słodkim płynem (także mlekiem), a jeśli się to zdarzy, przemyj jego zęby gazikiem. Inaczej grozi mu próchnica butelkowa.

 4. W wolnej chwili obejrzyj pierwsze zdjęcia swojego dziecka, te zrobione tuż po porodzie. Zobacz, jak się zmieniło i urosło! Głowa, kiedyś tak duża w stosunku do tułowia, stała się proporcjonalnie mniejsza, policzki są pyzate, łapki i nóżki pełne, na brzuszku widać fałdki, ciało stało się sprężyste i silne, a w oczach widać błysk zrozumienia. Masz wspaniałe dziecko!

 5. Mały człowiek spędza teraz wiele czasu ćwicząc pełzanie po podłożu. Sprawdź, czy jest mu wygodnie w ubranku - czy na kolanach, brzuchu i łokciach nie ma grubych szwów ani ugniatających guzików.

  • Mogę (niemal) wszystko

   Mogę (niemal) wszystko

   Siedmiomiesięczne niemowlę ma wielką potrzebę ruchu. Ale w jaki sposób zamierza ją realizować, zależy tylko od niego. Równie dobrze może z zapałem się turlać, kręcić w kółko, jak i próbować raczkowania, a nawet... stawania!

 6. Kiedy można podać jajko niemowlęciu? Dziecku karmionemu piersią już po 6. miesiącu życia, maluchowi karmionemu mlekiem modyfikowanym nieco wcześniej.

 7. Zauważyłaś postępy w jedzeniu zup i przecierów? Maluch już umie zgarniać ustami zawartość łyżeczki. Jeśli idą mu zęby, najlepsza będzie miękka łyżeczka silikonowa. W nauce samodzielnego jedzenia pomogą łyżeczki z wygiętą rączką.

  • Jak nauczyć samodzielnego jedzenia?

   Jak nauczyć samodzielnego jedzenia?

   Zastanawiasz się, który moment jest najlepszy do rozpoczęcia nauki jedzenia? Odpowiedź jest prosta - wtedy, kiedy dziecko sięga samo po łyżkę.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Siedmiomiesięczny maluch w niczym nie przypomina bezradnego noworodka sprzed pół roku. Położony na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać. Przez cały czas jest w ruchu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.