47 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

12.06.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 11-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Samo stoi, pochyla się i wyprostowuje.
- Siada ze stania i nie upada przy tym.
- Stojąc, schyla się lub kuca. Wystarczy, że przez chwilę przytrzyma się stabilnego mebla.
- Nie umie jeszcze wstać z kucków. Aby z powrotem stanąć na nogi, musi najpierw usiąść, stanąć na czworakach, chwycić się nogi od stołu i dopiero dźwignąć do pionu.
- Czworakując zmienia pozycję np. przesuwa się, asymetrycznie, na jednym pośladku. To wyraz pomysłowości. Taka technika ułatwia przemieszczanie się z zabawką trzymaną w jednej rączce.
- Podtrzymywane chodzi dookoła pokoju.
- Potrafi przejść kilka kroków trzymane za jedną rączkę.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Wskazuje nazwany przedmiot np. w książeczce.
- Zna przeznaczenie przedmiotów codziennego użytku. Wie, że szczotką czesze się włosy, a gąbką myje ciało. Rozumie, do czego służy łyżka, a do czego kubek.
- Współpracuje przy ubieraniu, wkładając rączki do rękawów i stopy do butów.
- Wymawia jedno lub dwa dwusylabowe słowa.

Rozwój: Co 11-miesięczne dziecko może umieć

Samodzielnie chodzi, układa klocki małe i duże. Może potrafić też pchać krzesło, wózki, różne przedmioty.

Pielęgnacja: Oswajanie z nocnikiem

Nie ma sztywnej daty, która byłaby właściwa dla każdego dziecka. Większość dzieci nabywa odpowiednich umiejętności fizycznych i psychicznych niezbędnych do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Nie oznacza to, że do tego momentu należy cierpliwie czekać.

Już w tym miesiącu możesz oswajać dziecko z nocnikiem. Być może maluch już sam wykazuje zainteresowanie nocnikiem? Jeśli tak, próbujcie. Nie zmuszaj jednak dziecka do siadania na nocnik, jeśli dziecko się buntuje. To znak, że nie jest do tego jeszcze gotowe. Nie zapominaj, że dziecko nie może świadomie kontrolować mięśni pęcherza i odbytu dopóki nie skończy przynajmniej półtora roku.

Pielęgnacja: Włosy

Jak zachęcić dziecko do mycia głowy?

Dzieci nie przepadają za myciem głowy, bo nie lubią kiedy woda spływa im po buzi. Podczas mycia włosów spróbuj zasłonić buzię i uszy dziecka małym ręcznikiem.

Dowiedz się więcejo 47. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch przystopował nieco z rośnięciem. Jeszcze niedawno zastanawialiście się, że jak tak dalej pójdzie, to za chwilę trzeba mu będzie kupować ubranka dla przedszkolaków. Teraz dziecku przybywa ok. 1,5 cm miesięcznie. Średni rozmiar ubranka w tym wieku to 80 cm.

 2. Nawilżane chusteczki do wycierania pupy przydają się nadal na spacerze czy w podróży, ale w domu używajcie raczej wacików nasączanych wodą lub wody bieżącej. Przy przewijaniu nadal warto smarować pupę kremem ochronnym (choć trzeba zrobić to szybko, bo zniecierpliwiony maluch może uciekać), by uchronić skórę przed podrażnieniem.

 3. Nigdy nie karm swojego dziecka na siłę, nie każ mu jeść "za zdrowie babci", ani nie odciągaj jego uwagi od jedzenia - zdrowe dziecko wie, ile musi zjeść, by zaspokoić swój apetyt, a wywieranie presji, robienie zamieszania wokół posiłku może doprowadzić do zaburzeń łaknienia i zrobić z dziecka "niejadka". W przerwie między posiłkami nie proponuj dziecku chrupków, kanapki, owoców czy innych przegryzek, nawet jeśli według Ciebie mało zjadło w czasie posiłku.

  • Jak wychować smakosza?

   Jak wychować smakosza?

   Nie zawsze uświadamiamy sobie, że mimo woli sami zniechęcamy dziecko do jedzenia. Oto 11 kroków do uniknięcia problemów przy stole.

 4. Niemowlę lubi kameralne sytuacje, najczęściej męczą je duże spędy towarzyskie i nie przepada za zabawianiem przez obcych ludzi. Nie oczekuj, że "zaprzyjaźni się" z dzieckiem twojej koleżanki czy kuzynki. Dzieci w tym wieku (nawet bliźnięta) bawią się obok siebie, a nie ze sobą.

 5. Postaraj się nauczyć pić dziecko przez słomkę (trenujcie poprzez picie czegoś nieplamiącego). Wygodniej jest zabrać ze sobą na spacer zapasową słomkę i w razie potrzeby kupić butelkę wody lub soku, niż za każdym razem szykować picie w niekapku.

 6. Wielu młodych rodziców przeżywa trudny okres w swoich wzajemnych relacjach. Jeżeli częściej się kłócicie, macie poczucie, że przestaliście się rozumieć, że wasze potrzeby nie są szanowane, rozmawiajcie o tym.

 7. W 11. miesiącu życia dziecku można wprowadzić do diety białko jaja. To silny alergen, wprowadzamy go pomału i tylko tym dzieciom, które do tej pory nie miały żadnych alergicznych objawów.

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.