35 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 9-miesięczne niemowlę

Pod koniec dziewiątego miesiąca dziecko jest coraz bardziej uważne, dostrzega i nasłuchuje odgłosów otoczenia. Zainteresuje się np. tykającym w tle zegarem. Świat nadal odkrywa przede wszystkim poprzez dotyk. Gryząc czy liżąc poznaje smak rzeczy, sprawdza ich konsystencję i fakturę.

Dziewiąty miesiąc to czas eksperymentów. Odkrywca z uporem będzie sprawdzać, czy zabawka, która raz spadła na podłogę, drugi raz powtórzy swój lot, gdy nadarzy się okazja, by wypuścić ją z rąk. Nie kieruje nim złośliwość, tylko zapał badacza.

W tym miesiącu prawdopodobnie zasiądziecie już razem do stołu. Nie zdziw się, kiedy maluszek zacznie częstować się z waszych talerzy. Pozwól na to. Nie szczędź też dziecku komplementów. Zauważ, że za każdym razem kiedy maluch robi coś nowego spogląda na ciebie. Dlaczego? Bo czeka na pochwały. Dzięki nim cieszy się i ochoczo powtarza czynność.

Dieta: Ilość posiłków

Ważne w tym miesiącu: podawaj dwudaniowy obiad
Pod koniec dziewiątego miesiąca życia maluszek na obiad powinien już dostawać nie tylko zupę, ale też drugie danie składające się z jarzynki, mięsa lub ryby oraz ryżu, kaszy lub ziemniaka.

Obiad podawaj w dwóch ratach, bo na raz dziecko nie da mu rady. Podając maluszkowi dwudaniowe danie musisz liczyć się z tym, że nie wszystko zniknie z talerza. Dziecko, nawet zupełnie małe, najlepiej wie, ile powinno zjeść, by zaspokoić głód. Zaufaj mu.

Komponując dwudaniowy obiad możesz dziecku zaproponować: zupkę z kaszką glutenową oraz dania warzywne z mięsem lub rybą, połową żółtka, olejem i ziemniakiem lub ryżem. Na deser podaj dziecku przecier owocowy lub owoce. Żelazo lepiej wchłania się w towarzystwie witaminy C, dlatego po posiłku mięsnym dobrze jest podać dziecku niewielką ilość deserku owocowego.

Jak często, co i ile dziewięciomiesięczny niemowlak karmiony piersią lub mlekiem modyfikowanym powinien jeść?
W dziewiątym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 5 posiłków o objętości 190-220 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kleiki i kaszki) i dwóch posiłków składających się z rozdrobnionych i posiekanych pokarmów np. dwudaniowy obiad i posiłek zbożowy z owocami. Podawaj dziecku jedzenie do rączki i wodę do picia.

Dieta: Problemy przy karmieniu

Co robić, gdy dziecko przy karmieniu gryzie pierś?

Gdy pojawiają się pierwsze zęby, podgryzanie mamy to standard. Dziecko nie robi tego złośliwie, bo nie ma pojęcia, że nowy nabytek w buzi może sprawiać ból. Co więcej, podgryzanie mamy podczas karmienia może się wydać malcowi zabawne.

Jeśli zacznie się w waszym karmieniu etap podgryzania reaguj od samego początku. Nie śmiej się, lecz od razu protestuj. Pomimo że dziecko jest jeszcze malutkie musisz się stanowczo sprzeciwić. Z poważną miną, nie zważając na protesty, zabieraj pierś, za każdym razem kiedy dziecko potraktuje ją zębami. Pokaż, że podgryzanie to nie żarty. Gryziesz - nie ma ssania. Po kilku jasnych komunikatach malec nauczy się, że piersi się nie gryzie.

Pielęgnacja: Odstawianie smoczka

Im dziecko starsze i bardziej świadome, tym trudniej będzie pożegnać smoczek. Odruch ssania jest najsilniejszy w pierwszych czterech miesiącach życia. Później zamienia się w przyzwyczajenie, czasem niemal w nałóg.

Niemowlęta karmione butelką, które nie spędzają dużo czasu przy piersi mamy, mają zazwyczaj silniejszą potrzebę ssania. W ich przypadku, najlepszym momentem na odstawienie smoczka jest drugie półrocze życia.

Dowiedz się więcej o 35. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch coraz lepiej asekuruje się przed upadkiem - gdy siedząc straci równowagę, będzie próbował podpierać się rączką z przodu, z boków, a nawet z tyłu. Nadal jednak nie zostawiaj go samego w pozycji siedzącej bez podparcia, a przy zabawie na siedząco na wszelki wypadek kładź za jego plecami poduszkę.

  • Zabawy z piłką

   Zabawy z piłką

   Maluchy uwielbiają bawić się piłką. Przy okazji ćwiczą koordynację, wyczucie równowagi, uczą się współpracy z innymi, wspaniale relaksują i... rozwijają wyobraźnię.

 2. Maluch może zrezygnować z jednej drzemki w ciągu dnia. Nie martw się, że ma za mało snu - sam reguluje sobie jego ilość według swoich potrzeb. Na razie może być bardziej marudny i zmęczony wieczorami. Dobra wiadomość - może dłużej pośpi w nocy?

  • Matko, a czy Ty "ogarniasz" rzeczywistość?

   Matko, a czy Ty "ogarniasz" rzeczywistość?

   Czy którejś matce udaje się pogodzić opiekę nad małym dzieckiem z pracą zawodową, dbaniem o siebie i dom? Forumowiczki zdradzają, jak dobrze (lub źle!) wychodzi im ta sztuka.

 3. Pół żółtka podawaj dziecku już codziennie. Zawiera potrzebne maluchowi żelazo, kwasy tłuszczowe LCPUFA i mnóstwo witamin.

 4. Maluch upodobał sobie powtarzanie tych samych sylab. Serce podpowie ci, które "ma-ma" jest tym pierwszym, świadomym i wyczekanym.

 5. Jeśli z jakiegoś powodu lekarz skieruje malca na badania moczu, wiedz, że prawdziwy wynik zależy od właściwego sposobu pobrania próbki.

 6. Jeśli jeszcze nie masz miseczki z przyssawką w dnie, warto się w nią teraz zaopatrzyć. Inaczej kolejna kaszka czy zupka wyląduje na podłodze.

 7. Do niedawna bawiliście się w chowanie pod pieluszką, teraz pora na prawdziwą zabawę w chowanego. Znikaj dziecku tylko na moment (np. za zasłoną) i szybko pokazuj się znowu, bowiem dla niemowlęcia - jak dla niektórych filozofów - ciało, którego nie widać, przestaje istnieć. Zabawa w chowanego wzbogaci jego światopogląd.

  • Zabawy dla niemowląt

   Zabawy dla niemowląt

   Zabawa to dla niemowlęcia nie tylko zajęcie czasu i uwagi, ale też sposób poznawania świata i okazja do zdobywania nowych umiejętności.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.