49 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.02.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Umie też prowokować, okazywać uczucia, uczy się zasad życia w rodzinie. Rozumie proste polecenia "proszę podaj", "proszę, zrób pa-pa". Kiedy poprosisz wskaże rączką na przedmiot, o który pytasz "gdzie jest samochód", "gdzie jest lala").

W tym wieku malec potrafi też utrzymać kontakt wzrokowy, pokazuje, że pragnie bliskości, przytula się do ciebie, wchodzi na kolana, obejmuje rączkami, całuje.

Dieta: Schemat żywienia

Zdarzyło ci się usłyszeć, że roczne dziecko je już wszystko, że od teraz maluch będzie jadał z wami obiady, że nie musisz już gotować osobnych zup dla dziecka? To nieprawda.

Roczne dziecko nadal nie może jeść tego, co dorośli i nie należy robić radykalnych zmian w diecie dziecka, tylko dlatego, że skończyło pierwszy rok życia.

W tym miesiącu maluch rzeczywiście może spokojnie zasiąść do rodzinnego stołu, ale tylko wtedy, jeśli wasza dieta jest zdrowa i różnorodna. Roczne dziecko nie powinno jeść potraw ciężkostrawnych.
Nadal nie nadużywaj soli i cukru, zakazane są wzmacniacze smaku.

Pomimo że masz już w domu roczniaka, to w diecie dziecka nadal powinno dominować mleko. Dlatego zadbaj, żeby jadłospis dziecka obfitował w mleko i jego przetwory. To najlepsze źródło wapnia niezwykle potrzebnego szybko rozwijającemu się organizmowi.

Dieta: Nowości na talerzu

Oto pokarmy, które możesz podać w tym miesiącu:
- Ryby, mięso
- Gotowane warzywa i owoce
- Surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)
- Pełne mleko krowie należy podawać po 12 m.ż. Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających, nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczny przed 12. miesiącem życia.

Jeśli nadal karmisz naturalnie maluch powinien ssać pierś 3-4 razy na dobę. Jeśli dziecko ssie długo i spokojnie, wówczas nie musisz podawać mleka modyfikowanego.

Warto jednak od czasu do czasu proponować maluszkowi jogurty, kefiry i inne przetwory mleczne. Gdy pozna ich smak i polubi je, w jego diecie, po zakończeniu karmienia piersią, nie zabraknie wapnia.

Jeżeli maluszek nie ssie już mleka mamy, powinien dostawać trzy mleczne posiłki dziennie (jogurt z różnymi dodatkami, kaszkę, płatki na mleku modyfikowany, koktajl).

Zdrowe roczne dziecko może próbować wszystkiego z prawidłowo skomponowanej diety rodziców (prócz dań bardzo pikantnych i bardzo tłustych). Zadbaj o to, aby w menu roczniaka codziennie znalazły się produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste: kasze, makarony, brązowy ryż, pieczywo razowe, naturalne płatki śniadaniowe), produkty mleczne (np. jogurt, maślanka, kefir, twarożek, odrobina sera żółtego) oraz owoce i warzywa, najlepiej surowe.

Można podawać rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i dobre gatunkowo wędliny (lub zamiast nich duszone w domu mięso). Chude mięso czerwone (w tym wędliny) powinno być spożywane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a jajka kurze w dni, w których nie podajesz dziecku mięsa. Mięso drobiowe serwuj 2-3 razy w tygodniu (bez skóry), a ryby - 1-2 razy w tygodniu. Ważne jest także, by ograniczać ilość soli i cukru.

Pielęgnacja: Idealne buty dla dziecka

Roczne dziecko nie potrzebuje butów do noszenia po domu. Na tym etapie rozwoju najlepsze są antypoślizgowe skarpetki lub, kiedy w domu jest ciepło, gołe stopy. Buty najlepiej zakładać dziecku tylko wtedy, kiedy wychodzi na dwór.

Wybierając pierwsze buciki zwróć uwagę na to, aby buty było poniżej kostki, cholewka miękka, umożliwiające zginanie stopy do góry i w dół. Podeszwa ma być cienka, sprężysta, wyginająca się na wszelkie możliwe sposoby.

But powinien dobrze "trzymać" stópkę, lecz głównie w śródstopiu, nie na wysokości kostki. Niewskazane są buty za wysokie i zbyt sztywne, bo będą ograniczać sprawność chodzenia i pracę stopy. Kupując pierwsze buciki należy wybrać te nieco większe niż długość stopy.

Pamiętaj, że stopy w trakcie chodzenia wydłużają się. U najmłodszych dzieci około 3 mm.

Dowiedz się więcej o 49. tygodniu życia dziecka:

 1. Czy zamierzacie uroczyście urządzić pierwsze urodziny malucha? Roczniak nie powinien próbować jeszcze klasycznego tortu, może przygotujesz elegancką drożdżową babkę albo biszkopt przekładany budyniem czy kremem z twarożku? W takie ciasto też można wbić świeczkę.

 2. Jeżeli teraz rezygnujesz z karmienia piersią, zacznij dziecku podawać mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 2.

 3. Maluchom, które zaczynają chodzić podobają się zabawki do pchania. To może być wózek czy jeździk. Ważne, by był stabilny i... nie uciekał za szybko. Na małe zabawki do pchania na patyku raczej jeszcze za wcześnie, dziecko nie nadąży i może się boleśnie przewrócić.

  • Zabawki na kółkach

   Zabawki na kółkach

   Zabawki na kółkach na sznurku lub patyku są dla dzieci już chodzących. Tym, które samodzielne chodzenie mają przed sobą, polecamy pchacze.

 4. Dziecko może już z wami siadać do wspólnych posiłków (oczywiście w swoim krzesełku lub na specjalnej podkładce). Niemowlę pod koniec pierwszego roku życia może jeść niemal to samo, co dorośli, z wyjątkiem dań ciężkostrawnych i tłustych (kiełbasa, boczek, bigos), grzybów, potraw marynowanych czy doprawianych octem, ostrych, nadmiernie słonych, trudnych do pogryzienia.

 5. Przygotujcie się na to, że maluch może zacząć się buntować przeciwko kąpaniu i moczeniu głowy. Sprawdź, jakie są sposoby na mycie głowy.

 6. Dziecko jest ciekawe świata i wciąż zdobywa mnóstwo doświadczeń. Niestety często wiąże się to z pewnymi szkodami - coś się rozleje, coś stłucze, coś zaplami... Nie krzycz na dziecko, nie strasz go, nie zabraniaj wszystkiego. Przyjmij zasadę, że jeśli dziecko coś spsociło, to jest to winą dorosłych (rodziców, opiekunów), bo dostatecznie nie zabezpieczyli otoczenia albo nie dopilnowali malucha. Oczywiście ucz dziecko, że pewnych rzeczy robić nie wolno, ale przygotuj się na długą naukę.

  • Metody wychowawcze kiedyś i dziś

   Metody wychowawcze kiedyś i dziś

   Przedstawiamy subiektywne zestawienie sposobów wychowywania dzieci przez naszych rodziców i przez nas samych. Czy coś się zmieniło?

 7. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy konieczna jest suplementacja witamin i minerałów. Tak małemu dziecku nie podawaj preparatów wzmacniających i uzupełniających dietę bez konsultacji z pediatrą.

Dwunasty miesiąc

Dwunasty miesiąc

Szeroko rozstawione nogi, uniesione dla równowagi w bok ręce i desperacja w oczach. Jeden, dwa kroki i już można wpaść w bezpieczne ramiona mamy.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA