15 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

01.03.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 4-miesięczne niemowlę powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Leżąc na brzuchu długo i pewnie podnosi utrzymuje główkę. W tej pozycji, kiedy chce zerknąć na zabawkę obok, nie traci już równowagi.
- Leżąc na plecach główka swobodnie obraca się z boku na bok za obiektem zainteresowania i bardzo rzadko traci z nim kontakt.
- Próbuje się przemieszczać. Kiedy leży na plecach, próbuje się odpychać stopami, jednocześnie skręcając swój tułów i odchylając główkę do tyłu.
- Bawi się rączkami, przeplata plastycznie paluszki, ogląda swoje dłonie na odległość wyprostowanej ręki.
- Potrafi utrzymać w rączce lekką grzechotkę i nią niezdarnie potrząsać. Wypuszcza jeszcze przedmioty z dłoni.
- Próbuje, często z sukcesem, obracać się na boki.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Śmieje się, piszczy, mlaska.
- Wpatruje się w usta dorosłych, aktywnie je obserwuje, próbuje naśladować dźwięki i mimikę.
- Reaguje na głos rodziców, kiedy stoją poza polem widzenia, aktywnie szuka źródła dźwięku.
- Zaczyna bawić się swoim głosem zmieniając ton, natężenie, charakter dźwięków, którymi się bawi.
- Podąża wzrokiem za przedmiotem odległym o 20 cm obracając przy tym głowę.
- Wyciąga rączki po przedmiot.

Rozwój: Co 4-miesięczne niemowlę może umieć

Rozwój fizyczny:
- Przesuwa się leżąc na plecach.
- Potrafi bardzo wysoko unieść się na rączkach do góry, do tego stopnia, że może przewrócić się na plecy.
- Leżąc na plecach bada rączkami brzuszek, próbuje dotknąć kolan.
- Leżąc na brzuszku unosi jednocześnie nóżki i rączki.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Wkłada wszystko, w tym własne rączki, do buzi. Maluszek będzie próbował wszystkiego: zabawek, kocyków, pieluszek. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to w tym wieku jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

Dieta: Problemy z karmieniem piersią

Jak zapanować nad wilczym apetytem rosnącego malca?

Dziecko rośnie, staje się coraz silniejsze, domaga się jedzenia. To normalne, że chce więcej i częściej jeść. Nie sugeruj się komentarzami innych na temat "jałowego" lub zbyt mało kalorycznego pokarmu kobiecego.

Lata dominacji butelki w żywieniu niemowląt przyzwyczaiły m.in. starsze pokolenia, do tego, że tylko solidna porcja mleka z butelki zaspokoi potrzeby dziecka. To nie jest prawdą.

Jeśli twoje dziecko właśnie przeżywa skok rozwojowy, to znaczy, że potrzebuje więcej pokarmu. Pozwól mu częściej ssać, to pobudzi też laktację. I nie martw się, czy twój pokarm jest wystarczająco kaloryczny.

Laktacja stale dopasowuje się do potrzeb dziecka. Skład pokarmu zmienia się zależnie od pory dnia, wieku malucha. Na początku karmienia jest rzadszy i wodnisty, bo ma zaspokoić pragnienie, a po jakimś czasie ssania więcej w nim tłuszczu, kalorii dla zaspokojenia głodu. Pokarm mamy jest dla dziecka idealny. Ani za tłusty, ani za chudy.

Dieta: Problemy z karmieniem butelką

Jak reagować, kiedy dziecko pręży się i płacze pod koniec posiłku?

W czwartym miesiącu życia dziecko coraz intensywniej zaczyna interesować się światem dookoła. Każdy stukot, hałas, muzyka dobiegająca z pokoju obok, odciąga dziecko od spokojnego jedzenia.

Dziecko jest tak ciekawe otoczenia, że nie ma czasu na spokojne jedzenie. Je szybko, łapczywie, nerwowo. Połyka przy tym powietrze, które gromadząc się w jelitach sprawia ból. W takiej sytuacji najlepiej w połowie karmienia przerwać posiłek i podnieść malucha do odbicia - można go ułożyć na swoim ramieniu lub brzuszkiem na kolanach. Resztę porcji należy podać, dopiero, gdy dziecku się odbije.

Warto też w takiej sytuacji wypróbować smoczek typu "slow flow" (o wolniejszym przepływie) lub smoczek wyposażony w dodatkowy zaworek antykolkowy. Jeśli dolegliwości nie miną, skonsultuj się z lekarzem. Być może trzeba zmienić mieszankę na taką dla szczególnie wrażliwego brzuszka.

Dowiedz się więcej o 15. tygodniu życia dziecka:

 1. Są chwile, gdy masz dość bycia przez całą dobę na każde wezwanie dziecka? Porozmawiaj z innymi mamami.

 2. Maluch doskonale wyćwiczył już mięśnie szyi, teraz położony na brzuchu podnosi się na przedramionach trenując grzbiet i brzuch albo podnosi głowę i nogi jednocześnie. To świetne przygotowanie do raczkowania.

  • Forum: Kiedy zaczęły raczkować?

   Forum: Kiedy zaczęły raczkować?

   Tata Maciusia pyta na forum: "Jaki jest 'statystyczny' wiek dziecka, w którym można się spodziewać pierwszych 'kroków raczkujących' dziecka?". Co na to forumowicze?

 3. Ruchy rączek niemowlęcia stają się bardziej skoordynowane i celowe. Maluch potrafi już chwycić rączką przedmiot wiszący nad nim. Możesz zaproponować mu nowe fascynujące zabawki, np. matę edukacyjną. Dziecko będzie nią tak zachwycone, że zyskasz dłuższą chwilę odpoczynku.

 4. Ani na chwilę nie zostawiaj niemowlęcia na przewijaku lub niezabezpieczonym łóżku. Maluch próbuje się przewracać na boki.

  • Rady na czwarty miesiąc życia

   Rady na czwarty miesiąc życia

   W co najlepiej ubierać czteromiesięczne niemowlę, jak dbać o jego bezpieczeństwo podczas kąpieli i przewijania? Przeczytaj!

 5. Pamiętaj, by wychodząc na spacer zabezpieczać skórę dziecka kremem z filtrem i chronić malucha przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dla syntetyzowania witaminy D potrzeba zaledwie kilkunastu minut ekspozycji na słońce dziennie. Porozmawiaj z lekarzem o suplementacji witaminy D.

 6. Zobacz, jakie wrażenie zrobi na dziecku muzyka puszczana z płyty. Spróbujcie różnych stylów. Wiele dzieci przepada za muzyką klasyczną (Mozart, Bach), popem, rapem, hip-hopem, łagodnymi kołysankami. W sklepach muzycznych znajdziesz także płyty z muzyką specjalnie skomponowaną dla najmłodszych dzieci.

  • Muzyka od kołyski

   Muzyka od kołyski

   Proste zabawy z rytmem i dźwiękami to frajda. Podpowiadamy, jak uwrażliwić dziecko na muzykę.

 7. Zastanawiasz się, czy z tak małym dzieckiem można już iść na basen? Przeczytaj o wadach i zaletach publicznych pływalni. Zawsze możecie zrobić sobie własny basen w wannie - umyj się dokładnie, wyszoruj wannę, napuść wody i wejdź razem z niemowlęciem. W domu powinien być ktoś dorosły, kto pomoże wam wyjść z kąpieli.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny maluch próbuje wszystkiego - zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA