50 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

01.03.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co roczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Przemieszcza się pełzając i raczkując.
- Często zmienia pozycje, dlatego ważne by podłoże nie było zbyt śliskie. - Stoi pewnie przy meblach, łóżeczku, twoich kolanach.
- Próbuje stawiać niezdarne kroki trzymając się stołu, mebli.
- Około 40-50 proc. dzieci stawia samodzielnie pierwsze kroki przed ukończeniem pierwszego roku.
- Siada z pozycji stojącej. Dzięki temu, gdy zmęczy się staniem, może odpocząć, bawiąc się na siedząco.
- Swobodnie raczkuje.

Rozwój emocjonalno-intelektualny
- Bawi się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem. Lula lalę do snu, porusza samochodzikiem warcząc jak prawdziwy motor, próbuje układać wieżę z klocków.
- Wkłada i wyjmuje przedmioty z pudełka. Rozkręca samochody, kręci kółkami. Bawi się chętnie w chowanego, i w "berka" na czworakach.
- Współpracuje przy ubieraniu, myciu i innych codziennych czynnościach.
- Próbuje wkładać rączki do rękawów.
- Wykonuje proste polecenia, np. "Podnieś nogę", "Zamknij oczy", "Otwórz buzię".
- Wymawia pierwsze słowa ze zrozumieniem.

Rozwój: Co roczne dziecko może umieć

- Chodzi samodzielnie. Pierwsze kroki są nieporadne, malec kroczy na szeroko rozstawionych nogach, unosząc ręce, by utrzymać równowagę.
- Porozumiewa się prostymi słowami i gestami.
- Przepycha z lubością krzesła i różne przedmioty, "bada" kable, pudła, telefony komórkowe i piloty.

Pielęgnacja: Ubranka

Chociaż dziecko wygląda już jak mini dorosły i aż kusi mały garnitur czy modna sukieneczka, to nadal stawiaj przede wszystkim na wygodę. Szczególnie teraz, kiedy maluch raczkuje, zaczyna chodzić, dużo się rusza.

Spodnie powinny rozpinać się w kroku, bluzy łatwo zdejmować, bielizna nie może uciskać skóry i podwijać się na brzuchu.

Pielęgnacja: Pieluszki

Jeśli dziecko już samodzielnie biega albo pomalutku rozpoczynacie trening czystości, możesz zastąpić tradycyjne pieluszki pieluchomajtkami.

Nie mają rzepów, nie zapina się ich na dziecku, tylko wkłada jak zwykłe majtki. Nie przesuwają się, lepiej się trzymają na ruchliwej pupie. Pieluchomajtki są mniej chłonne od zwykłych pieluch, dlatego lepiej nie zakładać ich na noc.

Dowiedz się więcej o 50. tygodniu życia dziecka:

 1. Być może dziecko już przed pierwszymi urodzinami zrobi wam niespodziankę i przejdzie samodzielnie kilka kroków. Na razie łatwiej mu jest się rozpędzić niż zatrzymać, więc na końcu drogi muszą czekać czyjeś bezpieczne ramiona.

  • Pierwsze kroki

   Pierwsze kroki

   Zastanawiasz się, czy w nauce chodzenia można dziecku jakoś pomóc? Można. Ale najważniejsze to nie przeszkadzać!

 2. Dziecko może skosztować smaku czekolady - na razie jako dodatku smakowego np. do kaszki. Pamiętaj jednak, że mały człowiek nie rodzi się z zamiłowaniem do pojadania słodyczy, tylko uczy się łasować od dorosłych. Niech uczy się, że najlepszy deser to owoc, a nie batonik.

 3. Zawsze sprawdzaj, dla jakiego wieku przeznaczone są zabawki, które kupujesz dziecku. Wiele z tych, które wyglądają na dobre dla roczniaka, nie ma dopuszczenia dla dzieci poniżej 3. r.ż. To znaczy, że nie sprawdzono, czy nie stanowią zagrożenia dla młodszych dzieci.

  • Oszczędzamy na zabawkach dla malucha

   Oszczędzamy na zabawkach dla malucha

   Zabawki są coraz droższe, dlatego nie każdego stać na ich regularne kupowanie. Użytkownicy naszych forów internetowych podpowiadają, jak radzić sobie w takiej sytuacji.

 4. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę porządku. Oczywiście roczne dziecko nie sprzątnie samo po zabawie, ale można je uczyć, że sprzątanie to ostatni etap zabawy. Wrzucajcie razem klocki do pudełka, układajcie lale w łóżeczku, toczcie piłki na jedno miejsce. Dla dziecka to też atrakcja.

  • Po co dziecku obowiązki?

   Po co dziecku obowiązki?

   Dziecko powinno sprzątać po sobie i znać inne domowe obowiązki. Dzięki temu wyrośnie na bardziej pewnego siebie, zadowolonego człowieka - twierdzą eksperci.

 5. Z młodego człowieka robi się niezła przekora. Troszkę cię prowokuje, troszkę się drażni. Jeśli widzi, że na czymś ci zależy, może zrobić coś dokładnie przeciwnego. Potrafi pokazać, że ma poczucie humoru.

 6. Mijający rok to cały ocean emocji, wrażeń, wyzwań. Jakim doświadczeniem okazało się dla was rodzicielstwo? A może zastanawiacie się, kiedy zdecydować się na kolejne dziecko?

 7. Nadal pilnuj, by w jadłospisie dziecka nie pojawiło się zbyt dużo nowości na raz. Jeśli zauważysz, że maluch ma zaczerwienione, szorstkie, "lakierowane" policzki, suchą, łuszczącą skórę, jeśli zauważysz odparzenie pośladków, niepokojące zmiany w wyglądzie kupki (śluz, krew) - zrezygnuj z nowości. Przy dolegliwościach skórnych zacznij używać kosmetyków dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Dwunasty miesiąc

Dwunasty miesiąc

Szeroko rozstawione nogi, uniesione dla równowagi w bok ręce i desperacja w oczach. Jeden, dwa kroki i już można wpaść w bezpieczne ramiona mamy.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA