21 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Nocne karmienie

Dziecko budzi się w nocy na karmienie. Czy to dla niego zdrowe?

Pięciomiesięczny maluszek zdobywa coraz więcej umiejętności. Potrafi już przewracać się z pleców na brzuszek, wszystko go interesuje. Coraz mniej śpi w dzień, bo szkoda czasu na sen, skoro wkoło tyle się dzieje. Mały człowiek, zajęty poznawaniem otoczenia, nie zawsze ma czas na jedzenie.

Zaległości nadrabia w nocy, kiedy to po ekscytującym dniu budzi się wielki apetyt. Nocnemu karmieniu nic nie przeszkadza, wkoło cisza, półmrok, nie ma żadnych bodźców. Co więcej, nocny pokarm jest szczególnie bogaty w tłuszcze. Dlatego nie zdziw się, kiedy w tym miesiącu nocnych karmień zamiast ubyć przybędzie. Uzbrój się w cierpliwość. Dzieci karmione piersią jeszcze kilka miesięcy będą budzić się na noce karmienie i nie ma w tym nic złego.

Dieta: Rozszerzanie diety

Co robić, jeśli dziecko nie chce próbować nowych smaków?

Najlepiej poczekać. Prawdopodobnie maluszek nie jest gotowy na nowe dania lub wciąż ma odruch wypychania pokarmu językiem, który przydaje się przy ssaniu, ale utrudnia jedzenie łyżeczką.

Po kilku dniach spróbuj znowu podać dziecku posiłek łyżeczką. Bez nerwów, najlepiej w czasie, kiedy cała rodzina siada do stołu.

Pielęgnacja: Łyżeczka do karmienia

Przeciery i kaszki najlepiej podawać dziecku łyżeczką. Do nauki najlepsze będą małe i wąskie sztućce z plastiku, melaminy lub elastycznego silikonu. Metalowe są dobre dla nieco starszych dzieci.

Łyżeczka powinna być płaska - zgarnianie przecieru z głębszej może sprawić maluchowi początkowo dużo trudności. Dla własnej wygody możesz wybrać długą łyżeczkę.

Pielęgnacja: Odbijanie

Czy nadal czekać aż dziecku odbije się po posiłku?

Odkąd maluch zaczął się więcej gimnastykować i ruszać, nie ma potrzeby czekać na odbicie u dziecka po każdym karmieniu. Nadmiar połkniętego powietrza samoistnie zostanie usunięty z żołądka.

Dowiedz się więcej o 21. tygodniu życia dziecka:

 1. Niemowlę prawdopodobnie podwoiło swoją wagę urodzeniową. Ale jeśli tego nie zrobiło, nie wpadaj w panikę, sprawdź czy w miarę równomiernie przybierało na wadze. Jeśli masz wątpliwości porozmawiaj z lekarzem czy doradcą laktacyjnym.

 2. Maluch potrafi już nieźle gaworzyć i czasem uda mu się powiedzieć coś z sensem: ma-ma, ta-ta, ba-ba. Ale to na razie przypadek.

 3. Jeśli złapiesz dziecko pod pachami i oprzesz jego nogi o podłoże, maluch na krótko przejmie ciężar swojego ciała. Ale na prawdziwe stawanie jeszcze przyjdzie czas, nie trzeba tego przyspieszać.

  • Pierwsze kroki na różne sposoby

   Pierwsze kroki na różne sposoby

   Pomysłowość dzieciaków nie zna granic, dlatego przemieszczanie się może przybierać najróżniejsze formy. Tak jak u tych dzieci...

 4. Pora zacząć uczyć malucha, że pewne zachowania są mile widziane, inne zaś sprawiają ból lub przykrość. Jeśli niemowlę gryzie cię podczas karmienia, szczypie, szarpie za włosy, spokojnie, z poważną miną powiedz "Nie wolno" i nie daj się dalej ranić.

 5. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym lub niebawem wracasz do pracy, w piątym miesiącu możesz zacząć wprowadzać nowe produkty do diety malucha. Sprawdź, jak i kiedy podawać pierwsze stałe posiłki oraz co mówią eksperci o wprowadzaniu glutenu.

 6. Jeśli w diecie malca powoli pojawiają się płyny inne niż mleko mamy, pamiętaj, że najlepiej byłoby nauczyć dziecko pić z kubeczka z ustnikiem, a nie przyzwyczajać do butelki. Jeśli nauka picia z kubka na razie wam nie idzie, można podawać płyny łyżeczką.

 7. Dziecko pewnie umie już przez chwilę siedzieć bez podparcia, ale szybko opada w przód. Za jakiś czas właśnie z tej pozycji może ruszyć na zwiedzanie mieszkania.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.