28 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

13.06.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Jeśli regularnie kładłaś dziecko na brzuszku, stymulowałaś do zabawy na macie czy rozłożonym kocyku, to efekty zobaczysz teraz. W 7 miesiącu możesz spodziewać się, że twój zuch poradzi sobie doskonale z pełzaniem do przodu. To czas, kiedy mały podróżnik wyruszy przed siebie. Podczas pełzania głowa uniesiona jest do góry, a obręcz miedniczna i barkowa wykonują naprzemienne ruchy. Pozwól dziecku poznawać świat i pomagaj mu w tym.

W tym tygodniu zadbaj o "zabawy podłogowe". Turlajcie się, obracajcie. Niech twoje ciało stanie się pomocą i przeszkodą, którą dziecko z chęcią będzie pokonywało. Układaj na drodze dziecka przeszkody: pudełka, piłki, niech dziecko je przesuwa.

- Około siódmego miesiąca życia dziecko odkryje nową, bardzo ważną umiejętność, jaką jest upuszczanie. Od tej pory wszystkie zabawki będą lądować na podłodze. Uzbrój się w cierpliwość. Upuszczanie przez najbliższe tygodnie będzie ulubioną czynnością malca. W ten sposób dziecko uczy się że przedmioty, które znikają z zasięgu wzroku nie przestają istnieć, a co więcej, dzięki upadającemu przedmiotowi dziecko odkrywa możliwości akustyczne upuszczanego przedmiotu.

- Rozumienie języka pojawia się o wiele wcześniej niż umiejętność mowy. Ciekawy świata maluszek przysłuchuje się z uwagą temu, co do niego mówisz. Opisuj czynności, które wykonujesz, mów do dziecko w pieszczotliwy sposób. Takie słowa jak "słodziaczek", "niuniusiek", dzieci bardzo lubią, bo mają przyjazną melodykę.

Mów do dziecka krótkie wierszyki, rymowanki, śpiewaj piosenki. Zauważysz, że maluch już odróżnia smutne od wesołego, z radości klaszcze w rączki lub z zaciekawienia zastyga w bezruchu.

- Świetnie sprawdzą się zabawy w huśtanie, podskakiwanie. Baw się w ten sposób z dzieckiem jak najczęściej. To świetne przygotowanie do raczkowania i chodzenia, maluch w ten sposób uczy się utrzymywać równowagę.

- Bawcie się w teatr z pacynkami. Włóż na każdy palec inną pacynkę (można je zrobić samemu z filcu). Pacynki mogą się witać z dzieckiem, rozmawiać, śpiewać, opowiadać bajki, głaskać po buzi itp.

- "A kuku!" - zabawa prosta, stara jak świat i niezmiennie budząca entuzjazm kolejnych pokoleń. Przykrywaj pieluszką własną twarz lub buzię dziecka i odsłaniaj, śmiejąc się i wołając: "kuku!". Przekonasz się, że już wkrótce maluch sam będzie potrafił ściągnąć pieluszkę ze swojej - a także twojej - twarzy. Możesz również zakrywać pieluszką jakiś przedmiot. Ta zabawa uczy malucha, że to, co niewidoczne, wcale nie znika.
- Zaproponuj dziecku zabawę przedmiotami codziennego użytku. Może się okazać, że cieszą i fascynują bardziej niż zabawki. Co to może być?

Plastikowa butelka: można ją oglądać, dotykać, lizać i gnieść. Świetnie trzeszczy. Gdy malec się znudzi, wsyp do niej garść kolorowych guzików i mocno zakręć. Taka grzechotka to skarb!

Folia aluminiowa: nie dość, że pięknie błyszczy, to jeszcze wspaniale szeleści, gdy się ją gniecie w ręku. Pilnuj, by maluch jej nie zjadł.

Garnki: oglądanie ich i przekładanie jest dla kilkumiesięcznego niemowlaka bardzo zajmujące. O wiele bardziej niż układanie pociągu z klocków.

Książki: wyjmowanie ich z półek to ulubione zajęcie raczkujących maluchów. Jeszcze lepsze jest wyrywanie z nich kartek. Zamiłowanie do papieru można skierować na bezpieczne tory, dając dziecku do gniecenia i darcia niepotrzebne kartki. Tylko pilnuj, by ich nie zjadło.

Dieta: Nowe smaki

Pewnie macie już za sobą pierwsze próby z jarzynkami i przecierami owocowymi i wiecie, że na początku chodzi głównie o to, by w ogóle udało się zebrać coś z łyżeczki, popróbować nowego smaku, przełknąć posiłek w zaskakująco nowej postaci.

W 7. miesiącu już na serio rozszerzasz dietę dziecka. Bez względu na to czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym od teraz dziecko powinno regularnie poznawać nowe składniki. Jeśli do tej pory karmiłaś piersią, w tym miesiącu podaj swojemu maleństwu na obiad zupkę jarzynową (początkowo jedno- lub dwuskładnikową).

Dieta z tygodnia na tydzień musi wzbogacać się o nowe produkty. W wieku siedmiu miesięcy dziecko wyczerpuje zapasy żelaza zgromadzone jeszcze w okresie życia płodowego. By nie doszło do anemii, maluch powinien zacząć jadać m.in. mięso, żółtko jaja (pół żółtka ugotowanego na twardo co drugi dzień), a także delikatne i obrane z ości mięso ryby (1-2 razy w tygodniu).

Siedmiomiesięczne dzieci powinny już mieć swój rytm dnia. Zarówno te karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Ten miesiąc to dobry czas na utrwalanie porządku. Zwykle pierwszą zupkę podaje się w porze obiadu, koło południa, po powrocie ze spaceru. Ale jeśli dziecko zdradza zainteresowanie zupką dopiero wieczorem, niech ją jada właśnie wtedy. Stopniowo przyzwyczai się, że o pewnej porze może się spodziewać czegoś na ząb, a o innej raczej nie.

Dieta: Wartościowa zupka

Pod koniec tego miesiąca (w przypadku dzieci karmionych piersią) zupka powinna stanowić osobny, pełnowartościowy posiłek. Dzieci karmione sztucznie, zupki jarzynowe jedzą już od 5 miesiąca. Zadbaj o to, aby zupa była zdrowa i pożywna.

Po kilku dniach serwowania jedno, dwuskładnikowych zupek dodawaj kolejne warzywa: dynię, pietruszkę, selera, pora, fasolkę szparagową, brokuły, kalafiora. Jeśli zauważysz niepokojące objawy wskazujące na alergię lub nietolerancję, wycofaj podejrzany produkt.

Wiele mam nie dodaje do niemowlęcych zupek tłuszczu. To błąd. Same warzywa, nawet zagęszczone kaszką, to zbyt mało wartościowy posiłek. Dzieciom potrzebny jest tłuszcz. Do niemowlęcej zupki dodawaj łyżeczkę oleju rzepakowego albo oliwy z oliwek albo masła (jeśli dziecko nie ma alergii na mleko krowie).

Po dwóch tygodniach serwowania zup wegetariańskich wprowadzaj do mięso. Początkowo 10 g ugotowanego mięsa, najlepiej z indyka, królika lub kurczaka. Mięso zawsze gotuj osobno i dopiero potem miksuj z jarzynami. Raz w tygodniu do zupy zamiast mięsa podaj rybę.

Pielęgnacja: Jak pielęgnować skórę 7-miesięcznego dziecka

Jeśli twoje dziecko nie ma wyjątkowo suchej i wrażliwej skóry, nie stosuj po kąpieli nawilżających czy natłuszczających kosmetyków. Kremuj skórę wtedy, gdy widzisz taką potrzebę. Dziecięcej oliwki używaj tylko do kojącego masażu.

Jeśli nadal myjesz dziecku twarz wacikami możesz już zrezygnować z tego sposobu. Buzię wystarczy umyć na początku kąpieli zmoczoną w wodzie dłonią.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Dowiedz się więcej o 28. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch zapewne będzie mocno zdziwiony, gdy pierwszy raz dasz mu do rączki i pozwolisz pogryźć kukurydziany chrupek. Chrupki nie mają wielkiej wartości odżywczej, ale uczą dziecko samodzielnego gryzienia i tak przyjemnie masują obolałe dziąsła!

 2. W najbliższych tygodniach maluch będzie się z zapałem uczył przemieszczać po domu. Pora pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć mieszkanie i uchronić dziecko przed wypadkami.

 3. Czy to normalne, że w tym wieku...? A czy twoje jak miało pół roku to już...? Ile miała twoja, jak zaczęła chodzić? Takie pytania zadaje lekarzom, innym mamom i tatom i sobie samemu każdy rodzic.

 4. Dziecko ma już swoje zdanie na różne tematy. Jeśli nie chce być brane na ręce przez obcą osobę, będzie się od niej odpychać. Uszanuj jego wolę, nawet jeśli niechciana osoba miałaby się obrazić.

 5. Jeśli sama gotujesz dla dziecka i brak ci pomysłu na obiady, desery czy przekąski, inspirację znajdziesz w naszym serwisie!

  • Dieta niemowlęcia - jak to ugryźć?

   Dieta niemowlęcia - jak to ugryźć?

   Nawet jeśli teoretycznie wiesz, jak należy karmić malucha, życie codzienne i upodobania dziecka pokrzyżują ci plany. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić

 6. Jeśli po 6 miesiącach chcesz czy musisz zrezygnować z karmienia, sprawdź, jak może przebiegać pożegnanie z piersią.

 7. Twój maluch dramatycznie wcześnie wstaje każdego ranka? Staraj się odsypiać zarwane noce w ciągu dnia, w weekendy dziel się porannymi dyżurami z mężem lub poproś kogoś o pomoc.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Siedmiomiesięczny maluch w niczym nie przypomina bezradnego noworodka sprzed pół roku. Położony na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać. Przez cały czas jest w ruchu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.