19 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

22.02.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Karmienie piersią - nowości na talerzu

W piątym miesiącu życia niemowlę karmione piersią powinno jeść przynajmniej 5 razy dziennie, około 150-160 ml mleka podczas posiłku. Jeśli w tym miesiącu lekarz zdecyduje o rozszerzaniu diety, wówczas podawaj mleko z piersi oraz jeden-dwa posiłki o konsystencji gładkiego puree.

Nowości na talerzu: jeśli lekarz zdecyduje o rozszerzaniu diety, już w tym miesiącu możesz zaproponować dziecku:
- gotowane, miksowane warzywa (marchew, dynia, cukinia, puree ziemniaczane)
- gotowane owoce (jabłko, banan)
- mięso, jajko
- kaszki, kleiki bezglutenowe
- produkty zbożowe glutenowe w małych ilościach
- woda bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

W tym miesiącu zaobserwujesz u dziecka: silny odruch ssania, początkowe próby rozdrabniania pokarmów językiem, wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka (reakcja przejściowa), otwieranie ust przy zbliżaniu łyżeczki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy. Jednak wiele niemowląt zaczyna interesować się "dorosłym" jedzeniem przed upływem tego czasu.

Spróbuj zaufać swojej intuicji i podążaj za potrzebami dziecka. Jeśli wyciąga rączki po jedzenie, to znak, że jest gotowe na nowości.
Po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu, zacznij do jadłospisu maluszka stopniowo wprowadzać pierwsze nowe pokarmy.

W piątym miesiącu życia nie powinny one pełnić osobnych posiłków, a jedynie uzupełnienie karmienia piersią. Podaj dziecku pierś, a potem, jeśli nadal jest głodne, zaproponuj nowy smak. Na początek najlepsza będzie odrobina przecieru np. z gotowanej marchewki lub jabłka.

Nowe produkty wprowadzaj, gdy malec jest zdrowy. Jeśli ma katar, jest przeziębiony, organizm może źle zareagować na wszelkie zmiany.

W piątym i kolejnym miesiącu życia to twój pokarm nadal jest podstawą diety maluszka i jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania innym jedzeniem niż twoje mleko, nie ma potrzeby rozszerzania diety.

Rozwój: Tego nie rób

Nie sadzaj dziecka dopóki samo nie usiądzie.

Nie wymuszaj też na maleństwie pozycji pionowej: nie stawiaj na nogi, nie wkładaj do chodzika.

Ważne! Szczepienia ochronne

Szczepienia obowiązkowe
W tym miesiącu zaszczep dziecko przeciwko:
Błonicy, tężcowi, krztuścowi, (trzecia dawka). Podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP.

Poliomyelitis (Polio), (druga dawka). Podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)

Zakażeniom haemophilus influenzae typu b (Hib), (trzecia dawka) domięśniowo lub podskórnie.

Szczepienia zalecane
W tym miesiącu zaszczep dziecko przeciwko:
Pneumokokom, (trzecia dawka). W przypadku dzieci, które pierwszą dawkę otrzymały w pierwszym miesiącu życia.

Meningokokom (druga dawka). Obowiązuje dzieci, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki w trzecim/czwartym miesiącu życia. Pomiędzy dwoma szczepieniami należy zachować dwumiesięczny odstęp.

Rotawirusom (trzecia dawka). Jeśli dziecko w drugim miesiącu życia otrzymało pierwszą dawką szczepionki, na przełomie trzeciego/czwartego miesiąca życia drugą dawkę, a została wybrana opcja szczepionki trzydawkowej, wówczas na przełomie piątego/szóstego miesiąca należy podać trzecią, ostatnią dawkę tej szczepionki doustnej.

Pamiętaj, że szczepienie przeciw rotawirusom musi zostać zakończona do 28. tygodnia życia dziecka, a między każdą dawką trzeba zachować 4 tygodnie odstępu. Dzieci ponad półroczne nie mogą być szczepione przeciw rotawirusom.

Rada dla Ciebie

Kontakt małego dziecka z dużą ilościom bodźców sprawi, że układ nerwowy i mózg będzie się intensywnie rozwijał, dzięki temu w przyszłości dziecko będzie zdolne, błyskotliwe. I to jest prawda. Jednak - jak zresztą ze wszystkim - nie należy przesadzać.

Jeśli jest tak, że dziecko nie ma ani chwili spokoju bo np. leżąc w łóżeczku gra nad głową pozytywka i kręci się karuzela, wyjęte z łóżeczka trafia od razu na kolorową matę z licznymi kolorowymi zabawkami itp to w pewnym monecie dojdzie do "przebodźcowania". Narażanie na zbyt dużą ilość bodźców sprawia, że maluszek stanie się niespokojny.

Dowiedz się więcej o 19. tygodniu życia dziecka:

 1. Niemowlę już całkiem sporo rozumie z otaczającego świata. Baw się z nim! Spróbuj zabawy w chowanie się pod pieluszką ("nie ma, nie ma - jest!"), wymyślaj historie dotyczące części jego ciała, dotykaj, przytulaj, łaskocz delikatnie... Dla dziecka bardzo ważny jest bliski, cielesny kontakt z rodzicami.

  • Psychoterapeutka: zalecam dużo przytulania

   Psychoterapeutka: zalecam dużo przytulania

   Pytanie, które trzeba sobie postawić, nie brzmi: "Czy jestem dobrą, czy złą matką?", ale: "Czego potrzebuje moje dziecko, czego mu brakuje?" - mówi francuska psychoterapeutka Isabelle Filliozat

 2. Dziecko w tym miesiącu zapewne pokaże ci niezwykłą (i niespodziewaną dla niego) sztukę: przewróci się z brzuszka na plecy. Potem przyjdzie pora na wyczyn trudniejszy: obrót z pleców na brzuch.

  • Co potrafi pięciomiesięczne niemowlę?

   Co potrafi pięciomiesięczne niemowlę?

   W domu rośnie wam mały akrobata. Tak się wierci, kręci, kombinuje, że w końcu udaje mu się wpakować do buzi własną stopę. Pora obniżyć dno łóżeczka, bo niemowlę przestaje spędzać czas na leżąco.

 3. Pamiętaj, by zawsze chronić główkę dziecka przed słońcem. Jeśli przy ładnej pogodzie na spacerze nosisz dziecko na ręku lub w nosidle, zakładaj mu płócienną, jasną czapeczkę. W wózku potrzebna będzie budka lub parasolka.

 4. Jeśli nawet nie wracasz na razie do pracy, znajdź osobę (babcię, nianię), która czasem będzie mogła zaopiekować się dzieckiem. Potrzebujesz trochę wolności - by pójść do lekarza, na ćwiczenia, wyjść gdzieś z mężem czy przyjaciółką.

 5. Dziecko umie już przekładać zabawkę z rączki do rączki i ze skupieniem ogląda jej detale. Spodobają mu się pluszaki z szeleszczącymi wstawkami, miękkimi "lusterkami", przezroczyste grzechotki wypełnione kuleczkami. Na wszelki wypadek, nie odcinaj miękkiej, materiałowej metki z przytulanki - może się okazać, że kod paskowy jest najbardziej fascynującym elementem zabawki.

 6. Ubieranie malucha stało się łatwiejsze: podnosi głowę, gdy wsuwasz mu koszulkę, daje sobie założyć rękawy i nogawki. No i na razie jeszcze nie ucieka z przewijaka...

  • Rozwój ruchowy niemowlęcia

   Rozwój ruchowy niemowlęcia

   Cała rodzina czeka zwykle na to, kiedy dziecko zacznie się obracać, siadać, wstawać, chodzić. A przecież w rozwoju niemowlęcia najciekawsze jest to, co dzieje się pomiędzy tymi "kamieniami milowymi".

 7. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, a ty nie możesz dłużej karmić go piersią, skonsultuj się z lekarzem. Będzie potrzebna recepta na hydrolizat białkowy.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA