25 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

01.03.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

W szóstym miesiącu życia maluszek chwyta już przedmioty całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. W tym miesiącu zobaczysz jak szybko rozwijają się umiejętności manualne, dlatego idealne będą zabawki wymagające manipulowania rączkami, kręcenia, uderzania. Podaj dziecku klocki, miękkie lale i wypchane zwierzaki. Przydatne w nauce chwytania są piłki, a także przedmioty codziennego użytku: buteleczki, puste pudełeczka, itp. W kąpieli podaj dziecku zabawki, które utrzymują się na wodzie i takie, które toną.

Co jeszcze można zrobić w szóstym miesiącu życia noworodka?
- Zabierz dziecko na basen. Jeśli jest zdrowe i pediatra daje zielone światło, zaproponuj zabawy w czystej i ciepłej wodzie. To świetnie przygotowuje do pełzania, raczkowania, siadania, chodzenia. Trenuje równowagę, czucie, koordynację ruchów.

- Dziecko coraz więcej rozumie. Mów do dziecka wolno, wyraźnie, używając najprostszych słów. Pokazuj przedmioty, o których mówisz, tłumacz gestykulując, opowiadaj całym swoim ciałem. Chociaż dziecko jeszcze nie mówi, czekaj na odpowiedź, dziecko wówczas piszczy, jęczy, śmieje się. Możesz już próbować nauczyć maluszka prostych słów złożonych z dwóch sylab, np. "mama", "papa", "baba", "tata".
- Bawcie się "A kuku", "Idzie rak". Sześciomiesięczne dzieci uwielbiają takie zabawy.
- Zachęcaj dziecko do pełzania: połóż na brzuszku na miękkim kocu lub na macie, podeprzyj dłońmi nóżki dziecka.

Rozwój: Co powinno cię zaniepokoić

- Dziecko nie wypowiada żadnych sylab.
- Nie reaguje na podciąganie za rączki.
- Nie stara się obracać, turlać, odpychać rączkami w leżeniu na brzuchu.
- Wydaje się stale nieobecne lub przeciwnie - rozdrażnione, sztywne i przesadnie reaktywne.
- Nie bawi się zabawkami, nie próbuje nawet ich chwytać, czeka biernie na podanie zabawki i nie wie, co dalej z nią zrobić.
- W każdej pozycji pręży nóżki do tego stopnia, że utrudnia to normalną pielęgnację.
- Ma kłopoty w utrzymaniu główki w pionie lub/i w każdej innej pozycji.
- Podciągane do siedzenia nie przyciąga brody do klatki piersiowej.

Pielęgnacja: Wózek

Czy można już przenieść dziecko do spacerówki?

Najlepiej poczekać jeszcze kilka tygodni, jednak jeśli dziecko zupełnie nie daje się włożyć do gondoli wózka możesz już zamontować na stelażu spacerówkę lub kupić lekki wózek spacerowy.

Dla tak małego pasażera musi się on jednak dobrze i wygodnie rozkładać do pozycji leżącej. Od pierwszych chwil w spacerówce dziecko jeździ zawsze z zapiętymi pasami!

Pielęgnacja: Higiena akcesoriów do karmienia

Smoczki, butelki i inne akcesoria, które dziecko bierze do buzi, najlepiej wyparzać lub sterylizować przez pierwsze trzy, ewentualnie sześć miesięcy życia. Gdy niemowlę skończy pół roku, wchodzi w etap wielkiego podboju świata: pomalutku zaczyna pełzać po podłodze, dotykać różnych przedmiotów i pakować je sobie do buzi.

Ma coraz większą styczność z zarazkami i podawanie dziecku jedzenia w wyjałowionych naczyniach nie ma już najmniejszego sensu. Co więcej, może się okazać, że chronienie dziecka przed każdym pyłkiem czy brudem przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Nadmierna, przesadna higiena wcale nie jest dobra dla ludzi. Jedna z teorii głosi, że dzięki częstemu kontaktowi z licznymi wirusami, bakteriami, pasożytami układ odpornościowy nie ma wyjścia i koncentruje się na walce z nimi. W sytuacji kiedy wokół dziecka jest wszystko czyste i sterylne to organizm zamiast skupiać się na walce z patogenami (pasożyty, wirusy, bakterie) staje się bezczynny i niejako "z nudów" zaczyna na przykład atakować swoje własne komórki lub wytwarzać przeciwciała przeciwko pokarmom, jak to ma miejsce w alergiach.

Dowiedz się więcej o 25. tygodniu życia dziecka:

 1. Jeśli wróciłaś do pracy i przez większość dnia nie ma cię w domu, twoje dziecko może teraz częściej budzić się w nocy. Pewnie padasz ze zmęczenia wstając do malucha co chwilę i zastanawiasz się, dlaczego on nie może przespać kilku godzin non-stop. Po prostu tęskni i potrzebuje twojej obecności. Dobrze wam zrobi wspólne spanie, nocne karmienie, przytulanie przez sen. Oboje lepiej wypoczniecie.

 2. Czy wiesz, że twoje dziecko odkryło istnienie grawitacji? Mały Newton wie już, że grzechotka wypuszczona z ręki poleci na podłogę, a nie do sufitu. Wie to, ale z radością sprawdzi tysiące razy.

  • Co potrafi półroczne niemowlę?

   Co potrafi półroczne niemowlę?

   Oto lista umiejętności, które Twoje dziecko być może opanuje w tym miesiącu. Pamiętaj jednak, że to tylko sugestie: każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie.

 3. Ostrożnie z sokami. Gaszeniu pragnienia powinna służyć niegazowana, niskozmineralizowana woda mineralna lub źródlana (przegotowana i ostudzona). Sok podajemy w niewielkich ilościach (do 100 ml dziennie), gęsty sok przecierowy traktujemy jako danie owocowe. Zbyt duża ilość soków hamuje apetyt.

  • Co do picia?

   Co do picia?

   Picie jest dla dziecka równie ważne jak jedzenie. Przeczytaj, co najlepiej dawać maluchowi do picia.

 4. W menu malucha pojawia się mięso, dodawane do jarzynowej zupy. Pamiętaj, że niemowlętom nie podaje się wywarów mięsnych - mięso należy ugotować oddzielnie, odłowić i zmiksować z zupą. Najlepiej jednak stosować dania słoiczkowe, proporcje składników są w nich dobrze dobrane, a surowce pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych.

  • Mięso w diecie niemowlaka i małego dziecka

   Mięso w diecie niemowlaka i małego dziecka

   Zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt, mięso do diety malucha można wprowadzić już w piątym miesiącu życia, jeśli jest karmiony mlekiem modyfikowanym i w siódmym miesiącu życia - jeśli jest karmiony piersią.

  • Jakie ryby i mięso kupować?

   Jakie ryby i mięso kupować?

   Nie każda ryba i nie każdy rodzaj mięsa są tak samo wartościowe. Gdzie robić zakupy, żeby otrzymać towar najlepszej jakości i na co zwracać uwagę?

 5. Niemowlęciu coraz bardziej podoba się rozmawianie. Testuje różne dźwięki i częstotliwości pisków, opowiada różności używając zgrabnie brzmiących sylab (che-eche, e-pa, mem-mem). Mówcie do niego, zachęcajcie do dalszych prób.

  • Zabawa bez zabawek

   Zabawa bez zabawek

   Brakuje Ci pomysłów, w co się bawić z dzieckiem? A może szukasz inspiracji? Oto przewodnik po świecie zwykłych przedmiotów, które dostarczą malcowi rozrywki.

 6. Jeśli twoje dziecko nadal ma skłonność do ulewania pokarmu, nie wpadaj w panikę. Karm dziecko w pozycji jak najbardziej pionowej, po jedzeniu układaj z podparciem pod plecami. Możesz stosować specjalne mieszanki lub zagęstnik do pokarmu. Jeśli dziecko podczas jedzenia jest niespokojne, pręży się, wyrywa lub jeśli problem cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem.

 7. Zastanawiasz się, czy jest sens czytać książeczki takiemu maluchowi? Wydaje się, że sens jest. Dzieci od małego oswojone z lekturą chętniej sięgają po literaturę. Jeśli dobrze dobierzesz temat i formę, już półroczne niemowlę będzie z zainteresowaniem słuchać (np. "Lokomotywy" Tuwima) lub oglądać obrazki.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA