1 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje noworodek

W pierwszym tygodniu życia noworodek ma wyostrzony zmysł dotyku i to dzięki bliskiemu kontaktowi z tobą czuje się bezpiecznie w nowym otoczeniu, jakim jest nasz świat. Twój zapach rozpoznaje od pierwszego tulenia czy karmienia. Nie tylko zapach, ale i twój oddech oraz obecność sprawią, że w pierwszych tygodniach życia dziecko czuje się najbezpieczniej i najspokojniej wtedy, kiedy jesteś obok.

Zmysł słuchu, podobnie jak zmysł węchu, jest doskonale rozwinięty. O wiele lepiej niż zmysł wzroku. W pierwszym miesiącu życia dziecko rozpoznaje twarz mamy. Maluszek jeszcze nie odróżnia dnia od nocy, potrafi spać 20 godzin na dobę budząc się na jedzenie. Przytulaj, noś, kochaj i mów do dziecka. Na tym etapie najważniejsza jest bliskość i czułość.

Dieta: Karmienie piersią - jak często i ile dziecko powinno jeść?

Według najnowszego schematu żywienia niemowląt nie ma podziału na dzieci karmione naturalnie i sztucznie. W pierwszym miesiącu życia noworodek powinien jeść przynajmniej siedem razy dziennie, po mniej więcej 110 ml mleka.

Schemat żywienia jest to po, abyś miała punkt odniesienia. To dziecko decyduje, kiedy oraz ile zje. Noworodek ma prawo domagać się piersi niemal co chwilę. 10-12 karmień na dobę to też norma. Karm na żądanie. Przy naturalnym karmieniu tak naprawdę nie obowiązuje ścisły grafik, ani planowe przerwy w karmieniu. Dziecko karm wtedy, kiedy samo zechce, niech ssie pierś tak długo, jak tego potrzebuje.

Opróżnianie przez dziecko jednej piersi trwa mniej więcej 15-20 minut. Po całkowitym opróżnieniu jednej piersi możesz dziecku zaproponować drugą, jeśli jest ono nadal głodne lub kiedy pierś jest bardzo pełna. W przypadku zdrowych, dobrze rozwijających się noworodków, nie zaleca się kontrolowania ilości wypijanego mleka.

Ważne jednak, aby nie przedłużać przerw między posiłkami noworodka, który powinien jeść przynajmniej co 3 godziny, również w nocy.

Jeśli lubisz przewidywalność, możesz wprowadzać rytm regularnych przerw między karmieniami, ale nie na zasadzie przymuszania do jedzenia w określonych godzinach, tylko systematycznego porządkowania rytmu dnia i karmienia. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo nie przymuszaj na siłę do jedzenia, nie wybudzaj na karmienie kiedy śpi. Sen potrzebny jest noworodkowi tak samo jak jedzenie.

Dieta: Karmienie mlekiem modyfikowanym - jak często i ile dziecko powinno jeść?

Jeśli z różnych przyczyn nie możesz karmić swoim mlekiem, wówczas porozmawiaj z pediatrą i wspólnie wybierzcie dla noworodka odpowiednią mieszankę mleczną.

Według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym noworodek w pierwszym miesiącu życia powinien jeść siedem razy dziennie, każda porcja po mniej więcej 110 ml mleka (porcje 110 ml podawaj po 10-12 dobie życia). W pierwszych 10 dniach ilość mieszanki na porcję wyliczamy średnio wg wzoru: wielkość porcji (ml) = 10 x (dzień życia -1) np. 8-dniowy noworodek powinien otrzymywać średnio ok. 70 ml na porcję - 10 x (8-1).

Niemowlę zwykle samo wyznacza optymalne dla siebie pory karmień, według własnego rytmu biologicznego. Nie sugeruj się za wszelką cenę objętościami podanymi w kalendarzu żywienia niemowląt. Dziecko, tak jak człowiek dorosły, raz ma lepszy, raz gorszy apetyt, jednego dnia zje mniej, innym razem więcej. Niektóre dzieci potrzebują większej ilości kalorii, inne mniej i to jest w porządku. Nie wymagaj od dziecka, aby każdego dnia zjadało tyle, ile wynika z wyliczeń. Karmienie dziecka na siłę, wbrew jego woli, podawanie mleka np. przez strzykawkę, może spowodować zaburzenia karmienia.

Pamiętaj, że każde dziecko ma inne potrzeby i upodobania. Obserwuj i staraj się zrozumieć swojego podopiecznego. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie butelki z mlekiem przy każdej oznace niezadowolenia lub płaczu. Przekarmianie w pierwszych miesiącach życia może stworzyć ryzyko otyłości w późniejszym wieku. Butelka nie może być uspokajaczem dziecka!

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym opróżnianie żołądka i metabolizm są wolniejsze niż u ich rówieśników karmionych piersią. Karm malucha na życzenie, ale też pamiętaj o tym, aby - jeśli dziecko wypija za każdym razem całą przygotowaną porcję - zachować co najmniej trzygodzinne przerwy między posiłkami

Ważne! Szczepienia ochronne

W Polsce szczepienia dla dzieci są podzielone na szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) i szczepienia zalecane (rodzice muszą za nie zapłacić).

W tym miesiącu obowiązują szczepienia ochronne przeciw:
Gruźlicy (śródskórnie szczepionką BCG): szczepienie noworodka przeciwko gruźlicy powinno być wykonane w pierwszej dobie życia. Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.

WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), domięśniowo (pierwsza dawka): szczepienie wykonuje się w pierwszej dobie życia.

Szczepienia podstawowe noworodków i niemowląt wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu zbliżonym do: 0; 1; 6 miesięcy. Druga dawka szczepienia pierwotnego po 4-6 tygodniach od poprzedniej, jeśli to możliwe, jednocześnie ze szczepieniem przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Trzecia dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego, po 6 miesiącach od pierwszej dawki.
Szczepienie noworodków przeciw gruźlicy oraz przeciw WZW typu B powinno być wykonane jednocześnie lub w innym możliwym terminie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.

Dowiedz się więcej o 1. tygodniu życia dziecka:

 1. Gratulacje! Twoje dziecko przyszło na świat. Jesteście oboje zmęczeni porodem. Pierwszego dnia noworodek przede wszystkim będzie spać. Przystawiaj go jednak regularnie do piersi, pierwsze krople siary są dla jego zdrowia bezcenne!

  • Pierwsze chwile razem

   Pierwsze chwile razem

   Pierwszy kontakt dziecka i mamy, tuż po porodzie, ułatwia noworodkowi bezpieczny start, oswaja z nowymi warunkami i jest ważnym doświadczeniem w budowaniu przywiązania.

 2. Noworodek może mieć żółtaczkę fizjologiczną. Jeśli nie jest zbyt nasilona, dziecko może wracać do domu. Pamiętajcie, by przewozić je w specjalnym foteliku samochodowym!

 3. Nie przestrasz się, jeśli zauważysz na pieluszce swojej córeczki lekkie plamienie krwią - to przejściowy efekt wywołany jeszcze twoimi hormonami. Córka i synek mogą mieć lekko powiększone sutki. To minie.

 4. W pierwszych dniach po porodzie w Twoim organizmie rozgrywa się prawdziwa burza hormonalna. Możesz mieć tzw. baby blues, być przygnębiona, płakać. To normalne. Poproś męża lub kogoś bliskiego o wsparcie i pomoc.

 5. W szpitalu kąpiel noworodka jest przeważnie obowiązkiem pielęgniarek. Na swoją prośbę, możesz przy tym asystować, ale pewnie zechcesz wykorzystać chwilę samotności na spokojne wyjście do łazienki. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, proś położne lub pielęgniarki o pomoc w przewijaniu i przebieraniu. Domagaj się także porady laktacyjnej. Nawet w pierwszych dniach brodawki nie powinny być podrażnione, jeśli tylko dziecko dobrze ssie i karmisz w dobrej, wygodnej pozycji. Ale jeśli karmienie sprawia ból, prawdopodobnie trzeba poprawić sposób przystawiania malucha do piersi.

 6. Twoje dziecko nie wygląda jak z obrazka? To normalne, poród był dla niego bardzo męczącym przeżyciem. Stożkowaty kształt głowy wkrótce się zaokrągli, oczy nie będą tak zapuchnięte, skóra się zaróżowi.

 7. Odważyliście się już wykąpać noworodka w wanience? Przez pierwsze dni możecie myć malucha "na sucho", zwilżonymi wacikami, ale kąpiel na wiele dzieci działa odprężająco i pomaga w ustaleniu rytmu dnia. Dopóki kikut pępowiny nie odpadnie, nie moczcie go.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.