2 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

18.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak wspierać rozwój noworodka

Mimo że nie możesz zapytać dzidziusia jak widzi świat w drugim tygodniu życia, to dzięki badaniom naukowym wiemy, że ostrość wzroku kilkudniowego noworodka jest niewielka. Potrafi odróżnić dwa przedmioty, ale tylko wtedy, jeśli znajdują się w pewnej odległości od siebie, dość blisko jego oczu. W przeciwnym razie zleją się w jedną całość.

Noworodki wolą patrzeć na ludzkie twarze i na nich koncentrują wzrok łatwiej niż na kolorowych zabawkach. Bliskiej obecności mamy i taty nie zastąpi żadna kolorowa zabawka czy karuzela zawieszona nad łóżeczkiem.

Zdolność noworodka do odróżniania kolorów jest niewielka. Prawdopodobnie jako pierwszy dostrzeże kolor czerwony. Zdecydowanie bardziej przemawiają do niego kontrastowe połączenia barw. Dlatego też w pierwszych tygodniach życia możesz wycięte z kartony geometryczne figury w kolorze czarnym i białym przykleić do ściany w kąciku dziecka. W chwilach czuwania będzie na nich z ciekawością koncentrowało uwagę.

Dieta: Nie zapomnij o witaminach już w pierwszym miesiącu

Wszystkie niemowlęta w pierwszym półroczu życia powinny dostawać 400 IU witaminy D dziennie. W drugim półroczu dawka wzrasta do 600 IU, a powyżej 1. roku rekomenduje się podawanie 600-1000 IU.

Dieta: Problemy przy karmieniu piersią

Nie ma mleka w piersiach, czy to możliwe?

Brak strumienia białego mleka nie oznacza braku pokarmu. Pokarm w piersiach jest produkowany od 16. tygodnia ciąży. Po porodzie potrzeba tylko jednego aby laktacja się rozkręciła: dobrze ssącego dziecka lub jeśli to niemożliwe regularnego odciągania pokarmu.

W pierwszych dniach po porodzie pokarm ma postać pojedynczych, gęstych, żółtawych kropli płynu. To siara, pełna przeciwciał uodporniających dziecko. Mimo że jest jej niewiele, zaspokaja potrzeby noworodka. Dopilnuj aby dziecko często ssało. Dzięki temu twoje przysadka mózgowa dostaje sygnał do produkcji hormonów odpowiedzialnych za powstawanie i wypływ mleka.

Po kilku dniach siara zmieni się w mleko przejściowe, a potem w pokarm właściwy. Często w 4-5 dniu jest go tak dużo, że piersi stają się przepełnione, tkliwe, obrzękłe. Trzeba wtedy przystawiać dziecko do piersi, by nie doszło do zastoju. Nadwyżek pokarmu nie powinno się odciągać laktatorem, chyba że po karmieniu piersi nadal są bardzo twarde. Wówczas można ściągnąć odrobinę po to, aby poczuć ulgę.

W pierwszych tygodniach karmienia dziecko ssąc daje twojemu organizmowi informacje, jak duże są jego potrzeby. Dzięki temu laktacja się normuje.

Dieta: Pozycja do karmienia butelka

Dziecko karm w pozycji półsiedzącej. Główka powinna być wyżej. Jeśli maluch leży płasko, może się zadławić, u bardzo małych dzieci pokarm często cofa się z żołądka do przełyku. Najwygodniej wziąć maleństwo na kolana i położyć sobie na przedramieniu jednej ręki, z nóżkami na kolanach, drugą ręką podawaj butelkę. Przypomina to nieco pozycję przy karmieniu piersią. Dziecko leży bezpiecznie wtulone w ciebie, macie bliski kontakt.

Dowiedz się więcej o 2. tygodniu życia dziecka:

 1. Jeśli na dworze nie ma trzaskających mrozów, zacznijcie werandować dziecko. Jeśli zaś panuje piękna pogoda, werandowanie można zacząć wcześniej, a w drugim tygodniu życia iść już na prawdziwy spacer.

 2. Pamiętajcie o wietrzeniu i częstym przemywaniu spirytusem pępka noworodka. Kikut pępowiny może odpaść już teraz, ale u niektórych dzieci trzyma się nawet 3-4 tygodnie. Obserwujcie, czy nie ma sączącej rany i brzydkiego zapachu.

 3. Masa ciała malucha, która w pierwszych dobach mogła się zmniejszyć - do 10 proc. czy nawet 15 proc. w zależności od tego, czy dziecko przyszło na świat o czasie, czy znacznie przed terminem porodu - teraz już powinna stopniowo rosnąć. Jeśli karmisz piersią na żądanie, dziecko nie musi być dopajane. Nie daj się namówić na podawanie mu wody z glukozą w butelce, to może zaburzyć laktację.

 4. Niesamowite, twoje dziecko ma już tydzień! Nie dziw się i nie martw, jeśli masz wobec niego rozmaite sprzeczne uczucia. Czasem może ci brakować odczuwania jego ruchów w brzuchu, czasem możesz (np. obudzona w nocy) nie pamiętać, że w ogóle masz dziecko. Miłość, przywiązanie, macierzyńska rutyna - rodzą się powoli.

  • Noworodek: jaki jest?

   Noworodek: jaki jest?

   Pierwsze tygodnie z maleńkim dzieckiem to jak spotkanie z kosmitą - maluch wywołuje lęk, fascynację, zaciekawienie.

 5. Za kilka dni minie termin rejestracji noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie przegapcie go!

 6. Zadzwoń do waszej przychodni dla dzieci i zapytaj o wizytę patronażową. To szpital powinien poinformować placówkę o konieczności odwiedzenia was przez położną w domu, ale telefon pewno przyspieszy sprawę.

 7. Pamiętaj, by przy przewijaniu dokładnie umyć pupę i zakamarki okolic intymnych dziecka Uwaga jednak - nie odsuwaj napletka u chłopca, u dziewczynki wargi sromowe obmywaj tylko z zewnątrz, pilnując, by stolec nie przeniósł się do wejścia pochwy i ujścia cewki moczowej.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.