11 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

14.06.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 3-miesięczne niemowlę powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Leżąc na brzuchu bez trudu utrzymuje głowę w linii środkowej, choć najczęściej ciekawa świata główka jest zwrócona w którąś stronę. Coraz bardziej lubi tę pozycję, bo dzięki niej może obserwować otaczający świat. Umie tak wytrzymać już nawet minutę.
- Podpiera się już pewnie na przedramionach, jednak linia łokci nie wychodzi jeszcze przed linię barków i pozostaje na tym poziomie. Dziecko często traci równowagę i przewraca się na boki lub - zupełnie przypadkiem - na plecy.
- Leżąc na plecach próbuje obracać się, na razie tylko na boki. Zaczyna wyraźnie odpychać się piętami. Dzięki temu przesuwa się w kierunku wyznaczonym przez pozycję główki i na boki. Od tej pory nie wolno zostawiać dziecka samego na przewijaku, łóżku, stole!
- Trzymane w pionie trzyma już główkę. Nadal jednak trzeba asekurować mały łepek, a malca starać się nosić w pozycji półleżącej, skosem do podłoża, tyłem, na boku lub na brzuchu.
- Gwałtownie wymachuje nogami.
- Bawi się swoimi rączkami, uważnie się im przygląda, wkłada je do buzi.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Wodzi wzrokiem za poruszającą się osobą.
- Wyciąga rączki w kierunku zabawki, próbuje ją chwycić, choć jeszcze nie umie jej utrzymać lub trzyma tylko przez chwilkę.
- Śmieje się głośno. Coraz częściej jest to śmiech odwzajemniony.
- Prezentuje całą gamę emocji: piszczy z radości, śmieje się, tęskni, dopomina kontaktu, bliskości.

Rozwój: Co 3-miesięczny niemowlak może umieć

Rozwój fizyczny:
- Podciągany do pozycji siedzącej może już utrzymywać sztywno główkę. Nie warto jednak na tym etapie rozwoju ćwiczyć w ten sposób z dzieckiem. Ten chwyt na razie jest zarezerwowany dla pediatry podczas badań kontrolnych.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Reaguje wzrokiem na bardzo drobne przedmioty, takie, jak np. rodzynek.
- Wydaje gardłowe dźwięki, do tego już bardziej złożone głoski. Mówimy wtedy o "gruchaniu".

Pielęgnacja: Ciemiączka

Skąd biorą się ciemiączka i jak obchodzić się z główką dziecka?

Przednie ciemiączko zrasta się pomiędzy 9 a 18 miesiącem życia, tylne zazwyczaj w pierwszych dwóch miesiącach. Skąd się w ogóle biorą ciemiączka? To dzieło natury. Podczas porodu kości czaszki muszą na siebie najść, aby dziecko mogło całe i zdrowe przyjść na świat.

Ciemiączka zazwyczaj budzą wśród rodziców niepokój. Wystarczy sobie wyobrazić, że pod skórą jest tkanka mózgowa bez ochrony twardej kości! Jednak dziecku nie grozi żadne niebezpieczeństwo, kiedy podczas kąpieli, ubierania, dotykamy miękkiej części główki. Natura tak to pomyślała, że zabiegi pielęgnacyjne np. wycieranie główki, smarowanie kremem nie mogą wyrządzić żadnej szkody.

Ciemiączko może tętnić i uwypuklać się podczas płaczu. Jeśli zauważysz, że mocno tętni pomimo tego, że dziecko jest spokojne czy śpi, poinformuj o tym lekarza.

Ważne! Szczepienia ochronne

W tym miesiącu obowiązują szczepienia ochronne przeciw:

Błonicy, tężcowi, krztuścowi - druga dawka, podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP, druga dawka po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia.
- Poliomyelitis (ostremu, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, chorobie Heinego Medina, zapaleniu przednich rogów rdzenia kręgowego, wirusowemu porażeniu dziecięcemu, Polio): pierwsza dawka, podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Certyfikacji Eradykacji Poliomyelitis, w celu wyeliminowania zachorowań towarzyszących szczepieniom, wprowadzono dla wszystkich niemowląt szczepionkę zabitą (IPV) jako pierwsze dwie dawki szczepienia. Pierwszą dawkę podaje się podskórnie lub domięśniowo na przełomie 3 i 4 miesiąca życia (po 6 tygodniach od szczepienia poprzedniego) jednocześnie z drugą dawką szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, a drugą dawkę po 6 tygodniach jednocześnie z trzecią dawką szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Trzecią dawkę szczepionki IPV w ramach szczepienia podstawowego (uzupełniającą) należy podać w 16-18 miesiącu życia jednocześnie ze szczepionką DTP. W 6 roku życia należy podać szczepionkę OPV.
Inwazyjnym zakażeniom haemophilus influenzae typu b (Hib), (druga dawka). Domięśniowo lub podskórnie.
Pneumokokom (druga dawka). Po minimum czterech tygodniach od pierwszej dawki należy podać drugą dawkę szczepionki. Jeśli dziecko zostało zaszczepione pierwszą dawką szczepionki przeciwko pneumokokom w drugim miesiącu życia, na przełomie trzeciego/czwartego miesiąca życia, powinno otrzymać kolejną dawkę.

Szczepienia zalecane. Zaszczep dziecko przeciwko:
Rotawirusom (druga dawka). Jeśli dziecko w drugim miesiącu życia otrzymało pierwszą dawką szczepionki, wówczas po upływie min. czterech tygodni należy podać drugą dawkę doustnej szczepionki przeciw rotawirusom.
Meningokokom (pierwsza dawka). Meningokoki to potoczna nazwa dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Na zakażenie narażeni są wszyscy, niezależnie od wieku. Jednak za najbardziej zagrożone grupy uważa się m.in. dzieci w wieku od 3 miesiąca życia do 5 lat.

Lekarz dobiera szczepionkę na podstawie wieku, stanu zdrowia i pożądanego celu szczepienia. W przypadku dzieci od 2 do 12 miesiąca życia wskazane są 2 dawki szczepienia w odstępie co najmniej 2 miesięcy. Po ukończeniu 12 miesiąca życia zaleca się podanie dawki przypominającej. Pacjentom powyżej 12 miesiąca życia podaje się 1 dawkę. Szczepionkę u niemowląt podaje się w przednio-boczną powierzchnię uda.

Dowiedz się więcej o 11. tygodniu życia dziecka:

 1. Nie ulegaj pokusie sadzania dziecka z podparciem. Przez pierwsze półrocze życia kręgosłup człowieka nie jest jeszcze przygotowany do funkcjonowania w pozycji siedzącej. Możesz mu na nią pozwolić dopiero, gdy maluch sam zacznie siadać.

 2. Rusza masowa produkcja śliny. Ślinienie się nie jest jeszcze raczej związane z ząbkowaniem, większość dzieci zaczyna ząbkować od ok. 5 miesiąca. Nie przestrasz się, jeśli niemowlę zacznie pokasływać (bez innych objawów infekcji) - nie nadąża jeszcze z przełykaniem śliny, stąd chrząkanie i kaszel.

  • Dlaczego tak się ślini?

   Dlaczego tak się ślini?

   "Mój dwumiesięczny synek tak bardzo się ślini, że nie nadążamy ze zmianą śliniaków w ciągu dnia. "

 3. Twoje dziecko zapewne wciąż jeszcze nie jest zachwycone zabawkami - są dla niego duże, ciężkie i trudne do uchwycenia. Możesz mu zaproponować pierwsze leciutkie i poręczne grzechotki. Nigdy nie dawaj niemowlęciu zabawek nieprzeznaczonych dla jego wieku. Większość uroczych pluszaków nie nadaje się dla maluszków - mają drobne elementy, które dziecko może połknąć.

  • Wszystko o małych dłoniach

   Wszystko o małych dłoniach

   Ludzka dłoń to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi. Zanim jednak nauczy się grać na pianinie czy wyszywać, musi nauczyć się trzymać grzechotkę i układać wieżę z klocków.

 4. Jeśli dobrze się czujesz, zacznij regularnie ćwiczyć - zapisz się na zajęcia grupowe lub odpoczywaj pływając w basenie. To pomoże ci wrócić do lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Powoli możesz zacząć stosować łagodną metodę odchudzania dla młodych mam.

 5. Rodzice małego dziecka często wpadają w pułapkę życia w oddzielnych światach. Nawet, gdy spotykają się już w domu, przekazują sobie nawzajem dziecko pod opiekę i w wolnej chwili zajmują swoimi sprawami. Postarajcie się choć przez chwilę każdego dnia pobyć razem, całą rodziną, albo tylko we dwoje. Te momenty są tak cenne i ważne...

 6. Rytm dnia Twojego dziecka już się nieco unormował. Zapewne w ciągu dnia maluch ucina sobie 3 drzemki, a po wieczornej kąpieli usypia na dłużej. Pamiętaj, że stałe pory spacerów i kąpania pomagają utrwalić rytm dnia i dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.

 7. Staraj się nie przyzwyczajać dziecka do usypiania przy bujaniu w ramionach mamy lub taty. Na razie niemowlę waży tylko kilka kilogramów, ale za parę miesięcy ten sposób usypiania może zrujnować twój kręgosłup.

  • Usypianie

   Usypianie

   Wieczorne zasypianie bez kłopotów? Niektórzy rodzice już w to wątpią, ale może nie wypróbowali jeszcze wszystkich sposobów...

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

Trzymiesięczne niemowlę to już nie słabiutki, bezradny noworodek. Postępy, jakie zrobił ten mały człowiek, są doprawdy zdumiewające.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.