23 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

20.07.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Ilość posiłków

Półroczne dziecko powinno jeść przynajmniej 5 razy dziennie, każda porcja około 150-160 ml.

Jeśli karmisz dziecko piersią podaj swoje mleko i posiłek o konsystencji gładkiego puree.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym podaj 4 posiłki mleczne (w tym kleiki i kaszki) oraz jeden posiłek w formie gładkiego puree.

W tym miesiącu zaobserwujesz u dziecka: silny odruch ssania, początkowe próby rozdrabniania pokarmów językiem, wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka (reakcja przejściowa), otwieranie ust przy zbliżaniu łyżeczki.

Dieta: Rozszerzanie diety

W tym miesiącu możesz zaproponować dziecku:
- gotowane, miksowane warzywa (marchew, dynia, cukinia, puree ziemniaczane)
- gotowane owoce (jabłko, banan)
- mięso, jajko
- kaszki/kleiki bezglutenowe
- produkty zbożowe glutenowe w małych ilościach
- woda bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

W przypadku niemowląt karmionych piersią z rozszerzaniem diety można poczekać do skończenia 6 m.ż. To optymalny czas z wielu powodów. Po pierwsze w okolicach 6 m.ż. wyczerpują się rezerwy żelaza, które dziecko nagromadziło w życiu płodowym, a pokarm już nie jest jego wystarczającym źródłem. Niewystarczająca podaż żelaza może doprowadzić do niedokrwistości (anemii) a w konsekwencji do upośledzenia rozwoju i większej podatności na zakażenia.

Po drugie wprowadzanie nowych składników do diety w tym okresie - najlepiej pod osłoną karmienia piersią - prawdopodobnie zwiększa na nie tolerancję i zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii w przyszłości.

Ważne! Szczepienia ochronne

Szczepienia obowiązkowe
Jeśli jeszcze nie zaszczepiłaś dziecka trzecią dawka szczepionki DTPw, trzecią dawką szczepionki Hib i drugą dawką Polio (dokładny opis tych szczepionek znajdziesz przy piątym miesiącu) umów wizytę lub sprawdź na kiedy masz wyznaczony termin szczepień.

Szczepienia zalecane
W tym miesiącu możesz zaszczepić dziecko przeciwko:
Grypie: Już od 6 miesiąca życia można szczepić dzieci przeciwko grypie. Rozważ taką możliwość, jeżeli nadchodzi sezon zachorowań, maluch styka się z wieloma osobami, ma starsze rodzeństwo. O kwalifikacji i sensowności do szczepienia zadecyduje lekarz. Szczepionki przeciwko grypie są ważne tylko jeden rok ze względu na coroczne zmiany składu według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Pneumokokom: jeśli do tej pory nie zdecydowałaś się na szczepienia przeciwko pneumokokom, porozmawiaj z lekarzem, czy warto podać pierwszą dawkę szczepionki w szóstym miesiącu życia. Jeśli się zdecydujesz, wówczas drugą dawkę należy podać 4-6 tygodni po pierwszej. Nie zapomnij o dawce przypominającej, którą się szczepi po ukończeniu pierwszego roku życia.

Pielęgnacja: Higiena jamy ustnej

O pierwsze ząbki warto dbać, jeszcze zanim się pojawią. Na początku wystarczy przemywać dziąsła palcem, miękkim gazikiem lub specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec. Trzeba pamiętać, aby regularnie szczoteczkę wymieniać.

W tym miesiącu, jeśli malec ma już pierwsze ząbki, możesz zacząć używać dziecięcej pasty do zębów, ale nie jest to konieczne. Maluch nie umie jeszcze wypluwać pasty, więc nakładaj jej tylko odrobinę. Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką wypełnioną słodkim płynem (także mlekiem), a jeśli się to zdarzy, przemyj zęby malca gazikiem. Inaczej grozi mu próchnica butelkowa.

Dowiedz się więcej o 23.. tygodniu życia dziecka:

 1. Półroczne niemowlę w przypadku gorączki może już (zamiast paracetamolu) dostawać lek na bazie ibuprofenu (oczywiście przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci) - ma on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i obniżające gorączkę. Zamiennie nadal możesz stosować paracetamol w czopkach, syropie lub kroplach. Nie stosuj obu środków na raz!

 2. W rozwoju malucha bardzo ważna jest witamina D3. By zyskać odpowiednią jej dawkę każde niemowlę powinno codziennie spędzać przynajmniej 2 godziny dziennie na spacerze oraz otrzymywać witaminę D w kroplach (chyba, że lekarz zadecyduje inaczej). Dawka zależy m.in. od sposobu karmienia dziecka.

 3. Jeśli dziecko zupełnie nie daje się włożyć do gondoli wózka możecie już zamontować na stelażu spacerówkę lub kupić lekki wózek spacerowy. Dla tak małego pasażera musi się on jednak dobrze i wygodnie rozkładać do pozycji leżącej. Od pierwszych chwil w spacerówce dziecko jeździ z zapiętymi pasami!

 4. Dziecko położone na brzuchu, np. na kocyku będzie się już starać przemieścić. Połóż przed nim zabawkę, ale tak, by nie mogło jej od razu dosięgnąć. Zobaczysz, że znajdzie swój sposób na złapanie zdobyczy.

  • Rozwój dziecka: 6 miesiąc

   Rozwój dziecka: 6 miesiąc

   Przekręca się, turla, próbuje pełzać po podłodze - sześciomiesięczne niemowlę to prawdziwy wiercipięta.

 5. Upewnij się, że posiłki, które podajesz dziecku są odpowiednie dla jego wieku. Podpowiedzi, czy dany pokarm jest właściwy znajdziesz w naszym serwisie, możesz też kierować się oznaczeniami na słoiczkach z jedzeniem dla niemowląt.

 6. Maluch odróżnia ludzi bliskich od obcych. Tylko niektórzy nieznajomi potrafią zaskarbić sobie jego przychylność i uśmiech.

  • Życie towarzyskie niemowląt

   Życie towarzyskie niemowląt

   Noworodek i małe niemowlę najlepiej czuje się z rodzicami. Ale z czasem dziecko zaczyna otwierać się na świat.

 7. Odkąd maluch zaczął się więcej gimnastykować i ruszać, nie ma potrzeby "odpowietrzania" go po karmieniu. Nadmiar połkniętego powietrza samoistnie zostanie usunięty z żołądka.

  • Forum: Do kiedy odbijanie?

   Forum: Do kiedy odbijanie?

   Internautka pyta na forum, do kiedy konieczne jest czekanie aż dziecku odbije się po posiłku. Co na to inne mamy?

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.