4 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

23.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co miesięczny noworodek powinien umieć

- Skupia wzrok na twojej twarzy, gdy trzymasz je w ramionach
- Leżąc na brzuchu podnosi na moment główkę
- Chaotycznie wymachuje rączkami i nóżkami
- Głośno krzyczy
- Leżąc na plecach i na brzuchu przerzuca główkę z jednaj strony na drugą, ale jeszcze nie potrafi utrzymać jej w linii środkowej. W każdej pozycji na plecach i na brzuchu główka dziecka zwrócona jest do boku.

Rozwój: Co miesięczny noworodek może umieć

- Wodzi wzrokiem za przedmiotem przesuwanym powoli przed oczami, ale wodzenie to jest nadal bardzo ograniczone. Szybko traci kontakt wzrokowy z przedmiotem. Dużo łatwiej koncentruje wzrok na twarzy rodzica.
- Oprócz płaczu i krzyku wydaje już krótkie dźwięki gardłowe.
- Leżąc na brzuchu podnosi główkę do 90 stopni.

Pielęgnacja: Jak ubierać noworodka w domu i na spacery

W pierwszych tygodniach życia ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze w pełni sprawny. Organizm maluszka słabo sobie radzi z dostosowaniem się do panującej na zewnątrz temperatury.

Noworodka najlepiej ubierać o jedną warstwę cieplej niż siebie. Dotykając karku dziecka sprawdzaj, czy nie jest mu za ciepło lub za zimno. Jeśli jest gorący i spocony, zdejmij jedną warstwę ubranka. Jeśli jest chłodny, włóż coś dodatkowego.

Pielęgnacja: Trądzik niemowlęcy

W pierwszych tygodniach na buzi noworodka mogą pojawić się czerwone krostki. Źródłem wyprysków są hormony mamy wciąż krążące w organizmie noworodka. Nie wyciskaj tych krostek, bo może dojść do zakażenia bakteryjnego. Po 3-4 tygodniach stężenie hormonów wraca do normy i trądzik znika.

Przemywaj buzię dziecka przegotowaną wodą i delikatnie osuszaj. Często na nosie i brodzie dziecka można też dostrzec białe krosteczki przypominające maleńkie perełki. Są one wynikiem zatykania się niedojrzałych gruczołów łojowych. Nie trzeba ich niczym smarować, zdrapywać ani wyciskać. Po kilku tygodniach znikną same. Gdyby trądzik nie ustępował lub nasilał się, idź z dzieckiem do lekarza.

Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Dowiedz się więcej o 4. tygodniu życia dziecka:

 1. Możecie zacząć zapraszać do siebie gości, jeśli macie ochotę. Ale niezbyt dużo osób na raz. Ustalcie, że goście raczej oglądają dziecko, a rodzice trzymają je na rękach i dotykają.

 2. Jeśli uznacie, że imię (imiona) które nadaliście dziecku zupełnie do niego nie pasują, w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęcia możecie dokonać zmiany w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 3. Dziecko domaga się nieustannego noszenia? Kupcie specjalną chustę do noszenia, nadaje się od pierwszych dni życia noworodka i długo wam posłuży.

  • Zalety noszenia w chuście

   Zalety noszenia w chuście

   Dzieci ją lubią, bo dzięki niej mogą być blisko mamy czy taty. A rodzice dlaczego tak ją cenią?

  • Jak nosić niemowlę?

   Jak nosić niemowlę?

   Słyszysz, że nie powinnaś dziecka za dużo nosić, bo się do tego przyzwyczai? To nieporozumienie!

 4. Stopniowo wydłużaj czas trwania spacerów, aż dojdziesz do dwóch godzin dziennie. Przy ładnej pogodzie spacerujcie nawet dwa razy dziennie.

 5. Jak się czujesz? Krwawienie połogowe powinno już powoli wygasać, choć może trwać nawet 6 tygodni. Gdyby kolor, zapach wydzieliny cię zaniepokoiły, gdyby krwawienie nagle przybrało na sile, jedź na izbę przyjęć do szpitala, w którym rodziłaś.

  • W czasie połogu - bywa ciężko

   W czasie połogu - bywa ciężko

   Poród to wprawdzie nie choroba, ale wielki wysiłek dla organizmu kobiety. Nic dziwnego, że powrót do formy większości z nas zajmuje kilka tygodni.

 6. Karmienie na żądanie pozwala unormować laktację. Gdy apetyt dziecka i produkcja mleka się do siebie dopasują, piersi przestaną być przepełnione, staną się miękkie. To nie znaczy, że nie ma w nich pokarmu!

 7. W ramach wizyt patronażowych. może was odwiedzić lekarz pediatra. Spisz listę pytań do niego, zapytaj, czy dziecko powinno otrzymywać witaminy, dowiedz się, jak postępować w razie gorączki. Możesz poprosić o receptę na krem Emla, którym znieczulisz skórę dziecka przed szczepieniem - czeka was ono za dwa tygodnie.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.