44 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

29.09.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 11-miesięczne niemowlę

Bacznie przysłuchuje się domowym odgłosom jak np. tykaniu zegara, pracy zmywarki czy pralki, dzwonkom do drzwi, sygnałom twojego telefonu. Interesuje się zabawkami wydającymi dźwięki, przykłada je do ucha, nasłuchuje.

Uwielbia proste wierszyki-rymowani, te stale przez ciebie powtarzane, świetnie już kojarzy.

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

Twoje (jeszcze) niemowlę w tym miesiącu to wulkan energii. Ma coraz sprawniejsze rączki i palce. Potrzebuje ruchu i wielu nowych wrażeń.

W tym miesiącu zaproponuj dziecku:
- Zabawę w wyjmowanie i wkładanie. Pokaż mu, że równie fajne może być wkładanie klocków do pudełka jak wrzucanie zwiniętych w kulkę skarpetek do szuflady. Na razie to tylko zabawa, ale kto wie, może dzięki niej wychowasz sobie pomocnika? Jeśli postawisz na podłodze duże pudło lub plastikowe wiaderko, dziecko będzie z zapałem wkładać do niego małe zabawki, wysypywać je i znów wkładać.
- Jedenastomiesięczne niemowlęta uwielbiają rysować. A w zasadzie bazgrać. Na razie malec robi to bardzo nieporadnie, ale taka zabawa to doskonały trening sprawności rąk, precyzji ruchów i wrażliwości. Warto kupić bardzo grube, nietoksyczne, woskowe kredki dla maluchów. Dziecku łatwiej je trzymać w rączce i trudniej zrobić sobie nimi krzywdę.
- Zaproponuj zabawę w przeciąganie liny. Usiądź z maluchem na podłodze, weź do ręki jeden koniec szalika, a drugi podaj dziecku. Delikatnie pociągnij i zachęć malca, by zrobił to samo. Gdy mocniej pociągnie, możesz udać, że się przewracasz, to go z pewnością rozbawi.
- Grajcie w piłkę. Usiądź z dzieckiem na podłodze i potocz do niego piłkę, jest duża szansa, że z radością odtoczy ją do ciebie. Możesz też zachęcić malca, aby z twoją pomocą kopnął piłkę. Postaw przed nim średniej wielkości lekką piłkę, złap dziecko pod ramiona, unieś i lekko bujnij tak, aby jego nóżki dotknęły piłki.
- Jeśli czujesz się nieco znużona zabawami na podłodze, może czas wybrać się na zajęcia dla maluchów? Warto, by dziecko uczestniczyło w np. zajęciach muzycznych, jeśli sprawia mu to przyjemność. Takie zajęcia to wstęp do życia w grupie. O wspólnej zabawie z innymi dziećmi w tym wieku trudno jeszcze mówić. Zauważysz, że na zajęciach każdy maluch jest trochę w swoim świecie, bawi się raczej obok innych dzieci. Jednak dzięki takim zajęciom kilkunastomiesięczne dziecko ma szansę oswoić się z nowym otoczeniem, sytuacją. Niestety, na takich zajęciach grupowych istnieje większe ryzyko złapania infekcji.

Dieta: Nabiał

Ważne w tym miesiącu: zielone światło dla nabiału (oprócz mleka krowiego.)

Fermentowane produkty mleczne są lepiej tolerowane niż zwykłe mleko krowie. Mogą je jeść dzieci, które nie tolerują laktozy. W schemacie żywienia niemowląt jogurty naturalne, sery, kefiry można serwować malcowi od 7 miesiąca życia, ale to w tym miesiącu nabiał może z powodzeniem zastępować posiłek np. drugie śniadanie.

Produkty mleczne zawierają dużo wapnia, który jest bardzo ważny dla rozwoju zębów i kości. Jogurty zawierające żywe kultury bakterii, kefiry, ser biały to również źródło białka, fosforu, magnezu, potasu, witamin A oraz z grupy B. Dlatego warto podawać je dzieciom.

Dieta: Ilość posiłków

W jedenastym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 4-5 posiłków o objętości 190-220 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kaszki i kleiki) i dwóch posiłków składających się z rozdrobnionych oraz posiekanych pokarmów tj. dwudaniowy obiad i posiłek zbożowy np. płatki owsiane/jaglane z owocami lub jogurt/biały ser/kefir z owocami. Podawaj również dziecku jedzenie do rączki i wodę do picia.

Dowiedz się więcej o 44. tygodniu życia dziecka:

 1. Z dzieckiem można już nawiązać prawdziwy dialog. Potrafi wskazać "gdzie jest mama", a "gdzie piesek". Na pewno zainteresuje go udawanie zwierzątek - na razie ty wydajesz odgłosy, a ono się cieszy. Swoje własne "hau-hau" i "miau-miau" opanuje z czasem.

 2. Być może twoje dziecko wcale jeszcze nie ma zębów ani nie kwapi się do wstawania. Zajrzyj na forum "Rówieśnicy" i uwierz, że dzieci rozwijają się w różnym tempie.

 3. Niemowlak wsadzony do kąpieli któregoś dnia odkryje, jak cudownie można ochlapać wszystko dookoła. Szkody będą mniejsze, jeśli zajmiesz go jakąś ciekawą zabawą, np. wylewaniem wody z kubka, albo przygodami gumowej kaczuszki.

  • Po co kąpać niemowlę?

   Po co kąpać niemowlę?

   Kąpiel pozwala oczyścić skórę. Jest też pretekstem do dobrej zabawy. Ale to niejedyne zalety kąpieli.

 4. Oczywiście dziecko jada już pieczywo, ale czy wiesz, że nie musi to być biała bułeczka? Dużo zdrowsze jest pieczywo pełnoziarniste. Możesz zacząć od podawania grahama.

 5. Maluch wie, że na stole stoi mnóstwo ciekawych rzeczy, ale wciąż nie może do nich dosięgnąć z poziomu podłogi. Nigdy nie zostawiajcie gorących napojów na obrusie ani na brzegu stołu!

 6. Jeśli dziecko już potrafi wstać i stanąć przy kanapie albo regale, pewnie szybko odkryje, że może się przy takim dużym, bezpiecznym sprzęcie przemieszczać idąc boczkiem.

 7. Zdarza się, że w tym wieku dzieci tracą apetyt, a raczej odmawiają dobrze znanych, mdłych w smaku niemowlęcych potraw. Pora na odświeżenie menu - klopsiki z mięsa, pieczoną rybę, bukiet warzyw, spaghetti... Zajrzyj do bazy przepisów.

  • Jak wychować niejadka?

   Jak wychować niejadka?

   Nikt nie rodzi się niejadkiem. Niejadka trzeba dopiero sobie wychować. Dużym nakładem sił... Jak nie popełnić błędu?

Jedenasty miesiąc

Jedenasty miesiąc

Jeszcze niedawno boczkiem, boczkiem, teraz coraz śmielej do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo