6 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

22.02.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 2-miesięczne niemowlę

Wraz z pierwszym miesiącem życia zakończył się okres noworodkowy. Drugi miesiąc życia to czas, kiedy niemowlę zapoznaje się już ze swoimi rodzicami, z nowym domem i pomału zaczyna poznawać siebie. W tym miesiącu zaczniesz poznawać temperament i osobowość dziecka.

Nadal najistotniejszy jest kontakt z rodzicami, dlatego bardzo ważne jest aby wokół maluszka stworzyć otoczenie pełne zrozumienia, cierpliwości i miłości. Nic tak nie wpływa na rozwój małego człowieka jak fakt, że jest kochany. Bliski związek z rodzicami jest gwarantem dalszego prawidłowego rozwoju.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Eksperymentuje wokalnie, aby w końcu dumnie wypowiedzieć: "gu-gu, agu, gha, he". Nie są to nic nieznaczące sylaby. To pierwsze próby języka mówionego. Za pomocą samogłosek niemowlak będzie się z tobą porozumiewać przez najbliższe kilka miesięcy.

Początkowo gruchanie może wydawać się przypadkowe, jednak z czasem zauważysz, że maleństwo kieruje swoje pierwsze dźwięki, nie w przestrzeń, lecz do ciebie.

Nową reakcją będzie umiejętność okazywania radości. Zaobserwujesz to np. w sytuacji, kiedy przygotowujesz dziecko do jedzenia. Zacznie radośnie machać rączkami i nóżkami, kopać z zadowolenia. Patrząc na buzię zauważysz, że świadomie już reaguje mimiką na widok twarzy i tonu twojego głosu.

Dieta: Ile dziecko powinno przybrać na wadze 2 miesiącu

Dziecko karmione piersią, w czasie pierwszego miesiąca życia powinno przybierać 100-200 gramów tygodniowo, a od drugiego do szóstego miesiąca życia 0,5-1 kg miesięcznie.

Natomiast od szóstego miesiąca do pierwszych urodzin wzrost wagi u dziecka powinien wynosić około 0,5 kg miesięcznie. Oznacz to, że twoje dziecko, na początku drugiego miesiąca życia, prawdopodobnie jest cięższe o przynajmniej pół kilograma, a może nawet o kilogram, w stosunku do wagi urodzeniowej.

Pamiętaj jednak, że to ile dziecko przybiera na wadze zależy nie tylko od diety, ale i od budowy ciała. Szczupłe niemowlęta szybciej spalają kalorie, a te mniejsze i pulchniejsze szybciej przybierają na wadze niż rosną.

Ważny jest również temperament maluszka. Spokojne dzieci spalają mniej kalorii i szybciej nabierają ciałka. Aktywne maluchy spalają więcej kalorii i są szczuplejsze. Na tempo przyrost wagi ma też wpływ częstotliwość karmienia. Niemowlęta, które są karmione na żądanie i bez ograniczeń, również w nocy, zwykle rosną szybciej.

W pierwszych miesiącach życia dziecko karmione naturalnie i mlekiem modyfikowanym rozwijają się podobnie, ale bywa, że te karmione butelką więcej przybierają na wadze. Kaloryczność pokarmu kobiecego i mieszanki jest zbliżona tj. ok. 68 kcal/100 ml. Jednak pokarm kobiecy jest lekkostrawny i lepiej wpływa na metabolizm, mieszanka dłużej zalega w przewodzie pokarmowym.

Dieta: Karmienie piersią - Jak często i ile dziecko powinno jeść w 2 miesiącu

Według schematu żywienia niemowląt karmionych piersią niemowlak w drugim miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy dziennie, po mniej więcej 120-140 ml mleka.

Macie za sobą pierwszy wspólny miesiąc. Przyzwyczajacie się do siebie, poznajesz kiedy maluch jest najedzony, a kiedy domaga się piersi. W tym miesiącu nadal karmisz dziecko na żądanie, niekoniecznie w regularnych odstępach czasu. Ważne aby na dobę przypadło przynajmniej osiem karmień (minimum sześć) i aby przerwy pomiędzy posiłkami nie były dłuższe niż 3-4 godziny.

Zdrowe noworodki chcą jeść przeciętnie ok. półtorej godziny po zakończeniu poprzedniego karmienia (w dzień i nocą). To czas potrzebny na trawienie i wchłanianie pokarmu mamy. Jeśli dziecko w pierwszych tygodniach życia karmione wyłącznie piersią "zgłasza się" do karmienia rzadziej niż 8 razy na dobę, trzeba budzić je na karmienie.

Przystawiaj dziecko do piersi, kiedy tylko wykazuje oznaki głodu. Pozwól maleństwu pić tak długo, jak tego potrzebuje. Najczęściej jest to 10-30 minut. Nie kontroluj, ile dziecko zjadło podczas jednego posiłku - nie kładź malca na wagę przed karmieniem ani po nim, takie pomiary są obarczone dużym błędem.

Dowiedz się więcej o 6. tygodniu życia dziecka:

 1. W tym tygodniu czekają was szczepienia ochronne. W pakiecie bezpłatnych szczepień obowiązkowych znajdują się: wzw B, błonica, tężec, krztusiec. Odpłatnie warto byłoby zaszczepić dziecko przeciwko groźnej bakteri HiB (najlepiej w formie szczepionki skojarzonej) - rozważcie ten wydatek. W drugim miesiącu życia można także zaszczepić niemowlę przeciwko rotawirusom.

  • Szczepienia ochronne: rozmowa z ekspertem

   Szczepienia ochronne: rozmowa z ekspertem

   O szczepieniach rozmawiamy z neurologiem, bowiem w niektórych przypadkach są posądzane o negatywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Czy słusznie?

 2. Twoje dziecko może któregoś dnia zaskoczyć cię wspaniałym, świadomym i przeznaczonym właśnie dla ciebie uśmiechem.

 3. Pierwsza wizyta w przychodni nie będzie stresującym przeżyciem, jeśli się do niej dobrze przygotujesz. Sprawdź, co musisz ze sobą zabrać. Maluch niewątpliwie zostanie zważony. Warto pamiętać, że dzieci karmione maminym mlekiem przybierają miesięcznie od 500 gramów wzwyż (licząc od najniższej wagi po urodzeniu), górnej granicy nie mają ustalonej, więc nie słuchaj, jeśli ktoś mówi, że przekarmiasz dziecko.

 4. Unikaj zabierania niemowlęcia w duże skupiska ludzi, np. do supermarketu. Z wózkiem raczej idź po drobiazgi na bazarek czy do najbliższego sklepu, a po większe zakupy wyślij męża. W ten sposób chronisz dziecko przed infekcjami.

 5. Niemowlę pewnie wyrosło już z pierwszych ubranek. Jeśli planujecie następne dziecko, spakujcie je i odłóżcie na pawlacz lub strych. Jeśli nie - przekażcie innym rodzicom, taka rodzicielska giełda pomocy to bardzo dobra rzecz.

 6. Mały ssak ma nagły przypływ apetytu? To normalne, podawaj mu pierś tak często jak się jej domaga. Ale ucz się też odróżniać żądanie karmienia od płaczu spowodowanego tęsknotą za mamą. Jeśli dziecko dopiero co jadło, a płacze, przytul je, ponoś, sprawdź, czy nie jest mu mokro lub za gorąco.

  • Dlaczego jest niespokojne?

   Dlaczego jest niespokojne?

   Podpowiadamy, co najczęściej wyprowadza niemowlęta z równowagi, jest przyczyną ich płaczu i marudzenia. I oczywiście - co pomaga je uspokoić!

 7. Odczyn poszczepienny zdarza się rzadko. Jeśli w miejscu ukłucia igłą pojawi się zaczerwienienie, przykładaj okłady z wody z sodą oczyszczoną. Gdyby dziecko dostało gorączki, skontaktuj się z lekarzem.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Czujesz się już pewniej w roli mamy, a dziecko zaczyna już dostrzegać uroki tego świata.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA