9 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

18.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Problemy z karmieniem piersią

Jak przetrwać kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny pojawia się z reguły w 3 i 6 tygodniu życia dziecka oraz w 6 i 9 miesiącu i trwa zwykle około kilku dni.

Jeśli zaobserwujesz, że piersi stają się mniejsze, bardziej miękkie, nie są pełne i twarde, nie martw się. To kryzys laktacyjny, który przechodzi każda karmiąca mama.

Przygotuj się na to, że niemowlę przystawiane do piersi będzie marudne i płaczliwe, bo kryzys laktacyjny jest chwilowym niedoborem pokarmu. To proces naturalny, służy temu, aby pokarm pod względem ilości i jakości dostosował się do rosnącego i zmieniającego się niemowlaka.

Twój organizm poradzi sobie z tym kryzysem w naturalny sposób, pokarm pod względem ilości i jakości szybko (około 2-7 dni) dostosuje się do rosnącego dziecka.

Zdarza się też, że chwilowe problemy z laktacją nie są naturalnym procesem związanym ze skokami rozwojowymi dziecka. Kryzys laktacyjny może być związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie karmiącej mamy, zmęczeniem i stresem. Problemy z laktacją mogą być również spowodowane niedostatecznym pobudzaniem piersi, w wyniku czego następuje obniżenie ilości wytwarzanego mleka. Może się tak zdarzyć, jeśli dziecko źle chwyta pierś lub gdy przerwy między karmieniami są zbyt długie.

Sięgając po butelkę z mieszanką w momencie kryzysu, uniemożliwiasz właściwą odpowiedz ciała na potrzeby dziecka. Wstrzymaj się z dokarmianiem mlekiem modyfikowanym.

Najlepsze co możesz teraz zrobić, to pozwolić dziecku ssać pierś tak często i tak długo, jak zechce. Najczęściej po jednym, dwóch dniach częstego i długiego ssania ilość mleka w piersiach zwiększy się na tyle, że dziecko znów zacznie najadać się do syta. Warto uzbroić się w cierpliwość i próbować. Cierpliwości i powodzenia.

Dieta: Problemy z karmieniem butelką

Jak poznać, czy dziecko się najada i jak często można zmieniać mleko modyfikowane?

Pytanie czy dziecko jest najedzone zadaje sobie wiele mam. Nawet karmiąc butelką i dokładnie wiedząc, ile dziecko wypiło możesz mieć wątpliwości, czy zaspokajasz głód małego człowieka.

Obserwuj maleństwo, ono powie ci więcej niż zalecenia schematu żywienia. Zauważ, gdy malec zaspokoi pragnienie i głód, zaczyna jeść wolniej lub w ogóle przestaje ssać, wypluwa pokarm, odmawia smoczka od butelki, zasypia.

Jeśli dwumiesięczne niemowlę rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze, nie martw się, że np. nie zjada całej porcji. To normalne, że niektóre dzieci jedzą mniej, ale np. szybciej głodnieją. Wówczas rozwiązaniem jest karmienie częściej i mniejszymi porcjami mieszanki.

Pielęgnacja: Jak prawidłowo pielęgnować narządy płciowe dziewczynki

Okolice cewki moczowej są bardzo wrażliwe na podrażnienia oraz infekcje bakteryjne. Bardzo ważne jest, aby podczas zmiany pieluszki dokładnie umyć okolice intymne wodą z dodatkiem mydełka dla niemowląt lub wytrzeć mokrą chusteczką. Pupę należy wycierać zawsze we właściwym kierunku z góry na dół. Chodzi o to, aby nie przenosić bakterii z pupy w okolice cewki moczowej.

Podczas mycia nie należy za mocno rozchylać sromu. Zbyt inwazyjne mycia może wyjałowić wrażliwe okolice z naturalnej flory, której zadaniem jest ochrona przed infekcjami.

Pielęgnacja: Jak prawidłowo pielęgnować narządy płciowe chłopca

Narządy płciowe chłopca należy myć dokładnie podczas kąpieli, np. wodą z dodatkiem żelu lub delikatnego mydełka. U niemowlęcia napletek, czyli niewielki fałd skórny na prąciu, w naturalny sposób przylega do żołędzi. Nie należy go na siłę odciągać. Napletek sam, około drugich urodzin chłopca, odklei się. Próby zsuwania go mogą być dla dziecko bolesne.

Jądra nie lubią ciepła, dlatego warto często zmieniać pieluszki. Optymalna temperatura dla jąder to około 34 °C, a w pełnej pieluszce może być nawet 37 °C. Zakładając pieluchę zostaw trochę luzu, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Upewnij się, czy body albo spodenki nie uciskają krocza dziecka.

Dowiedz się więcej o 9. tygodniu życia dziecka:

 1. Znasz już sposoby na uspokojenie swojego dziecka, gdy płacze i marudzi? Jeśli możemy ci coś jeszcze podpowiedzieć, warto spróbować kojącego masażu.

 2. Nasłuchaliście się o przypadkach podwyższonego lub obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt? Sprawdźcie, jak się je diagnozuje i na czym polega rehabilitacja.

 3. Podczas spaceru zajrzyj z maluszkiem do przychodni na ważenie. Warto czasem (niezbyt często) sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze.

 4. U niektórych chłopców po porodzie nie następuje prawidłowe zstąpienie jąder do moszny. W ciągu pierwszego roku życia powinno się to unormować. Poczytaj więcej o problemach małych mężczyzn.

 5. Siedzenie w domu z dzieckiem zaczyna ci doskwierać? Spróbuj znaleźć towarzyszkę spacerów, poszukaj wsparcia w rodzinie lub na forum eDziecko, a gdy tylko możesz, zostawiaj dziecko od opieką taty i idź do ludzi.

 6. Odkładając dziecko do łóżeczka czasem zmieniaj stronę, w którą skierowana jest jego głowa. Maluchy kładzione zawsze w tej samej pozycji patrzą się przeważnie w wybrany punkt pokoju, a to sprzyja asymetrycznemu rozwojowi mięśni szyi.

  • Jak nosić niemowlę?

   Jak nosić niemowlę?

   To nieprawda, że można zepsuć dziecko nosząc je. Warto nosić, warto też wiedzieć, jak to robić, żeby było zdrowo i wygodnie.

 7. Już od dwóch miesięcy jesteś mamą/tatą! Czy kiedykolwiek wcześniej przydarzyło ci się tyle emocji, odkryć, wzruszeń, zmęczenia, wątpliwości i miłości na raz?

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

Trzymiesięczne niemowlę to już nie słabiutki, bezradny noworodek. Postępy, jakie zrobił ten mały człowiek, są doprawdy zdumiewające.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.