24 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

19.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co półroczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Podciągane do siedzenia przyciąga brodę do klatki piersiowej
- Podciąga się z pozycji siedzącej do stojącej
- Przewraca się z brzucha na plecy i odwrotnie

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Podąża wzrokiem za spadającym przedmiotem
- Przenosi mały przedmiot z rączki do rączki
- Mówi "gu-gu" lub wydaje podobne zbitki samogłosek ze spółgłoskami
- Naśladuje dźwięki usłyszane od najbliższych

Rozwój: Co półroczne dziecko może umieć

Rozwój fizyczny:
- Turlając się lub odpychając rękami do tyłu w leżeniu na brzuchu podejmuje próby dotarcia do zabawki
- Próbuje przesuwać się na brzuchu wierzgając i odpychając się nogami, ale najczęściej kończy się to "lądowaniem" twarzy na podłodze.
- Przesuwa się na brzuchu do przodu.
- Obraca się na bok, podpiera na łokciu unosząc wysoko tułów, w takiej pozycji bawi się przedmiotami.

Dieta: Kolejność wprowadzania pokarmów

Czy kolejność wprowadzania nowych pokarmów ma znaczenie?

Kolejność wprowadzania nie ma znaczenia. Czy będą to kleiki bezglutenowe, warzywa lub owoce - nie jest to istotne.

Owoce i warzywa to cenne źródło witaminy C, mikroelementów, pierwiastków śladowych, błonnika. Możesz je podawać od 5 m.ż. w przypadku dziecka karmionego sztucznie, a u dziecka karmionego ludzkim mlekiem, możesz poczekać do 7 m.ż.

Pielęgnacja: Pleśniawki

Pleśniawki (krostki wewnątrz jamy ustnej wyglądające jak biały nalot) to najczęściej skutek zakażenia grzybami po podaniu dziecku do buzi np. zabrudzonej łyżeczki, brudnego smoczka. Pleśniawki są bolesne, dziecko może stracić apetyt.

Aby im zapobiec przestrzegaj podstawowych zasad higieny, używaj tylko czystych naczyń, sztućców, butelek, smoczków, często myj ręce dziecka. Półrocznemu dziecku nie musisz już sterylizować smoczków, butelek, talerzyków itp., ale warto od czasu do czasu wyparzyć akcesoria dziecka.

Dowiedz się więcej o 24. tygodniu życia dziecka:

 1. Półroczne dziecko docenia komfort oglądania świata z pozycji siedzącej. Więcej widzi, lubi obserwować, jak krzątasz się po mieszkaniu, może aktywnie bawić się zabawkami. Uwaga: zawsze zapinaj malca w szelki, gdy siedzi w leżaczku albo krzesełku i nie zostawiaj go podpartego poduszkami na kanapie, fotelu, nawet na podłodze.

  • 6 miesiąc: poznawać świat

   6 miesiąc: poznawać świat

   Świat nagle zyskuje nowy wymiar i chyba nigdy wcześniej nie wydawał się tak interesujący. Oto kilka odpowiedzi na ważne pytania dotyczące Twojego sześciomiesięcznego dziecka.

 2. Niemowlę jest już większe i silniejsze, ale pamiętaj, że w razie niepokojących objawów choroby należy się skontaktować z lekarzem. Przeczytaj, co zrobić, jeśli niemowlę zachoruje.

  • W poszukiwaniu pediatry idealnego

   W poszukiwaniu pediatry idealnego

   Z przymrużeniem oka o typach pediatrów: typ "strach w oczach", typ "wielka niewiadoma"... Rozpoznajesz lekarza swojego dziecka?

 3. Odkąd maluch jeździ w spacerówce, wasze przechadzki mogą stać się bardzo zajmujące. Być może dziecko nie będzie już tyle spać na spacerze, a tobie zacznie się kurczyć czas na spokojną lekturę na parkowej ławce. Odkryjesz za to przyjemność pokazywaniu dziecku świata, zaczniesz go oglądać jego oczami i dziwić się pięknem przyrody.

  • Jedzenie na wynos - dla niemowlaka

   Jedzenie na wynos - dla niemowlaka

   Ładna pogoda zachęca do dłuższych spacerów. Na tyle długich, że warto zabrać ze sobą coś smacznego do zjedzenia na łonie natury. jak się przygotować?

 4. Już od 6 miesiąca życia można szczepić dzieci przeciwko grypie. Rozważcie taką możliwość, jeżeli nadchodzi sezon zachorowań, maluch styka się z wieloma osobami, ma starsze rodzeństwo. O kwalifikacji do szczepienia zadecyduje oczywiście lekarz.

 5. Wiele niemowląt w tym wieku ma już przynajmniej jeden ząb, ale jeśli w buzi twojego malucha nadal pusto - nie martw się. Czas wyrzynania zębów jest sprawą indywidualną, mogą się pojawić nawet po pierwszych urodzinach.

  • Za zębem ząb!

   Za zębem ząb!

   Z niecierpliwością i wzruszeniem czekamy na pojawienie się w buzi dziecka pierwszego ząbka. Niestety, to oczekiwanie bywa czasem bolesne dla malca i trudne dla rodziców.

 6. Jeśli twoje dziecko nie ma wyjątkowo suchej i wrażliwej skóry, nie stosuj po kąpieli nawilżających czy natłuszczających kosmetyków. Kremuj skórę wtedy, gdy widzisz taką potrzebę, dziecięcej oliwki używaj do kojącego masażu. Jeśli nadal myjesz dziecku twarz wacikami możesz już zrezygnować z tego sposobu, buziaka wystarczy umyć na początku kąpieli zmoczoną w wodzie dłonią.

 7. Wciąż proponujesz dziecku nowe produkty do jedzenia. Uważnie obserwuj reakcje - jeśli pojawią się objawy alergii, trzeba wyeliminować podejrzany składnik. Poczytaj więcej o diecie eliminacyjnej.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.