17 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

22.07.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 5-miesięczne niemowlę

Dziecko w tym wieku reaguje na swoje odbicie w lustrze. Nie wierzysz? Podchodź z maluszkiem jak najczęściej do lustra, a zobaczysz, jaką to sprawia mu radość.

Być może twój maluszek ma już swoją ulubioną zabawkę, poduszkę, kocyk. To znak, że tworzy nowe więzi i potrafi radzić sobie ze smutkiem, zagrożeniem, obawami. Pięciomiesięczny niemowlak bezbłędnie rozróżnia twarze bliskich i obcych, reaguje na ton głosu i mimikę dorosłego. Tak dobrze zna twoją twarz, że inaczej zachowuje się, kiedy się śmiejesz, a inaczej, kiedy masz zmartwioną minę.

Dziecko jest już bardzo spostrzegawcze, potrafi obserwować np. muchę chodząca po ścianie. Pięciomiesięczne dziecko to też wulkan energii. W trosce o bezpieczeństwo, na tym etapie rozwoju, rodzice przypinają malca szelkami do krzesełka, samochodowego fotelika, wózeczka, huśtawki, bujaczka.

Zasady bezpieczeństwa są bardzo ważne, ale nie zapominaj, że mały człowiek, aby poznać i zrozumieć swoje ciało, potrzebuje też swobody. Zapewnij mu ją (np. rozkładając koc na podłodze), pozwól na chwile samodzielności.

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Pięciomiesięczne dziecko reaguje już nie tylko na głos dorosłej osoby, ale i melodię. Ma już nawet swoje ulubione piosenki.

Poczujesz, że istnieje między wami nić porozumienia i harmonia. Dziecko wyłapuje twoje uczucia i nastrój. Na śmiech odpowie uśmiecham, na twój płacz, swoim płaczem.

Na widok ludzi może różnie reagować np. płaczem, piskiem, śmiechem, machaniem rąk. Zauważysz, że ma już swoje preferencje, na widok niektórych się śmieje, a na widok innych, płacze.

Doskonale wiesz, kiedy dziecko jest senne, zmęczone, głodne. Płaczem, marudzeniem, gestami, mimiką twarzy informuje cię o swoich potrzebach, np. pociera oczka, kiedy jest śpiące, ssie palec kiedy głodne, płacze kiedy znudzone.

Pielęgnacja: Ochrona głowy

Pięciomiesięczne dziecko nie zawsze lubi leżeć podczas spacerów w gondoli. O ile ciekawiej jest obserwować świat z ramion rodzica! W słoneczne dni pamiętaj, aby chronić główkę dziecka przed słońcem.

Jeśli nosisz malca na ręku lub w nosidle w słoneczne dni, zakładaj płócienną, jasną czapeczkę. W wózku potrzebna będzie budka lub parasolka.

Podczas wiatru i chłodnych dni delikatna skóra noworodka wymaga szczególnej ochrony. Około 20 minut przed wyjściem z domu posmaruj buzię malca tłustym kremem ochronnym przeznaczonym na chłodniejsze pory roku.

Kosmetyki dla noworodków muszą spełniać restrykcyjne wymagania. Powinny mieć na opakowaniu informacje, że można je stosować od pierwszych dni życia dziecka. Nie mogą zawierać konserwantów, alkoholu ani barwników. Kremy chroniące przed mrozem nie powinny też mieć w składzie wody. Woda może zamarzać na buzi, co prowadzi do podrażnienia, wysuszenia i pękania skóry.

Pielęgnacja: Zaczerwieniona skóra

Co robić, jeśli dziecko ma zaczerwienienia w zgięciach kolan i łokci?

Takie zaczerwienienia są najczęściej oznaką odparzenia, a u starszych niemowląt także alergii. Dokładnie i delikatnie osusz podrażnione miejsca.

Jeśli podejrzewasz odparzenie, po kąpieli dokładnie osusz podrażnione miejsca i oprósz mąką ziemniaczaną. Jeśli zmiany są szorstkie i wyraźnie swędzą dziecko, może to oznaczać alergię. Może smarowałaś malucha nowym kosmetykiem, czy użyłaś nowy płyn do kąpieli albo proszek do prania? Jeśli tak, prawdopodobnie właśnie ta nowość wywołała uczulenie.

Jeśli nie, szukaj winnego gdzie indziej. Jeśli w tym miesiącu rozszerzyłaś już dietę dziecka i wprowadziłaś nowe składniki, być może jest to alergia na tą potrawę.

Dowiedz się więcej o 17. tygodniu życia dziecka:

 1. Jeśli Twój maluch jest karmiony butelką, pamiętaj, by nie zmieniać niepotrzebnie podawanej mu mieszanki mlecznej. Jeśli dziecko akceptuje i dobrze toleruje jedno mleko, nie oferuj mu innego zachęcona reklamą czy sugestiami koleżanki.

 2. Jeśli w buzi dziecka zauważyłaś biały nalot przypominający twarożek, spróbuj lekko "zetrzeć" plamki palcem. Jeśli schodzą - jest to osad z mleka, jeśli nie - skonsultuj się z lekarzem, maluch ma pleśniawki. (Uwaga, leczenie będzie musiało objąć także twoje piersi.)

 3. Jeśli masz wrażenie, że Twój partner mało angażuje się w opiekę nad dzieckiem, zastanów się, czy mu to ułatwiasz. Nie krytykuj go i nie poprawiaj, nie wyręczaj przy przewijaniu czy kąpieli. Czasem wychodź z domu, zostawiając malucha sam na sam z tatą. Poradzą sobie, a Ty odpoczniesz.

  • Tata przybywa z odsieczą

   Tata przybywa z odsieczą

   Ojciec może się przydać niemowlęciu nie tylko podczas rytualnej wieczornej kąpieli. Zobacz w ilu czynnościach może Cię zastąpić!

 4. Wydawałoby się, że maluchy uwielbiają kolorowe przedmioty i że najodpowiedniejsze do dziecinnego pokoju są barwy pastelowe, słodkie, nasycone. Tymczasem małe niemowlęta najbardziej lubią klasyczne połączenie czerni i bieli. Pokaż mu wyraźne, czarno-białe, kontrastowe rysunki i zabawki - zobaczysz wyraźne ożywienie.

 5. Choć teraz sama już nie potrzebujesz porad dotyczących przebiegu ciąży, zaglądaj czasem na forum "Ciąża i poród", by poradzić mamom, które dopiero oczekują narodzin dziecka.

 6. Niemowlę jest jeszcze zbyt małe, by nosić je w pozycji pionowej; nie należy go także "sadzać na biodrze" czy w inny sposób prowokować nadmiernego rozwarcia nóg w stawach biodrowych. Sprawdź, jak najlepiej nosić małe niemowlę.

  • Awantura o stawy biodrowe

   Awantura o stawy biodrowe

   Nie widać ich, a spędzają sen z powiek i rodzicom, i specjalistom. Niemowlęce biodra to przyczyna poważnych dyskusji, nieporozumień i kontrowersji.

 7. Nie martw się jeśli dziecko krócej niż do tej pory będzie ssało pierś podczas karmienia. To zupełnie normalne, nieco starsze niemowlęta potrafią najeść się w dużo szybszym tempie, a dodatkowo dziecku coraz mniej potrzebne jest ssanie jako uspokojenie, wyciszenie. Do tej pory było jedną z ważniejszych czynności potrzebnych do rozwoju, teraz dziecko coraz chętniej porzuca je dla oglądania świata i "rozmawiania" z mamą.

  • Dieta karmiącej mamy

   Dieta karmiącej mamy

   Karmienie piersią to duże wyzwanie dla twojego organizmu. Jak powinnaś się odżywiać, żeby karmienie nie nadwerężyło twoich sił?

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.