20 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

01.03.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 5-miesięczne niemowlę powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Mocno trzyma główkę w pozycji pionowej, czy leżąc na brzuchu.
- Próbuje unosić główkę, kiedy leży na plecach.
- Leżąc na plecach chwyta rączkami stopy i przytrzymuje je przez krótką chwilę.
- Przekręca się na boki, obraca z brzuszka na plecy, a czasem (nadal jednak bardzo rzadko) odwrotnie.
- Próbuje podciągać się do pozycji siedzącej.
- Bawi się swoimi stópkami. Chwyta je, miętosi, wkłada do buzi, oblizuje.
- Pewnie chwyta przedmioty.
- Wyciąga rączki do wszystkiego, co można złapać.
- Potrafi utrzymać zabawkę w jednej ręce, a także złapać ją oburącz. Niebawem będzie przekładać ją z rączki do rączki, ale na tym etapie to jeszcze niemożliwe.

Rozwój emocjonalny i intelektualny:
- Naśladuje mimikę dorosłych (powtarza miny, grymasy, uśmiechy).
- Uważnie przygląda się twarzom, obserwuje ruchy oczu, brwi, ust.
- Bawi się wydawanymi przez siebie dźwiękami różnorodnie intonując i modelując swój głos.
- Wyraża emocje: radość, złość, frustracje.

Rozwój: Co 5-miesięczne niemowlę może umieć

Rozwój fizyczny:
- Podciągane do siedzenia przyciąga brodę do klatki piersiowej. Potrafi tak silnie przyciągnąć ramiona przy próbie podciągani z leżenia do siadu, że stanie na nóżkach. Nie warto tego próbować z dzieckiem, ta umiejętność o niczym nie świadczy.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Mówi "gu-gu" lub wydaje podobne zbitki samogłosek ze spółgłoskami.
- Podąża wzrokiem za spadającym przedmiotem.

Dieta: Karmienie butelką - nowości na talerzu

W piątym miesiącu życia niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym powinno jeść przynajmniej 5 razy dziennie, około 150-160 ml mleka podczas posiłku.

Jeśli w tym miesiącu rozszerzasz dietę, wówczas zaproponuj dziecku cztery posiłki mleczne (w tym kleiki czy kaszki) i jeden posiłek o konsystencji gładkiego puree.

Nowości na talerzu. W tym miesiącu możesz zaproponować dziecku:
- gotowane, miksowane warzywa (marchew, dynia, cukinia, puree ziemniaczane)
- gotowane owoce (jabłko, banan)
- mięso, jajko
- kaszki, kleiki bezglutenowe
- produkty zbożowe glutenowe w małych ilościach
- woda bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

W tym miesiącu zaobserwujesz u dziecka: silny odruch ssania, początkowe próby rozdrabniania pokarmów językiem, wypychanie jedzenia z ust za pomocą języka (reakcja przejściowa), otwieranie ust przy zbliżaniu łyżeczki.

Nowe posiłki w diecie niemowlaka to źródło cennych składników odżywczych, witamin, mikroelementów i pierwiastków śladowych. Dietę dziecka możesz zacząć rozszerzać po 4 m.ż. i nie później jak przed skończeniem 6 m.ż. u dzieci karmionych sztucznie. Między 4-5 a 6 m.ż. dziecko w naturalny sposób dojrzewa do rozszerzania diety. Zanika wówczas fizjologiczny odruch usuwania ciał obcych z buzi. Taki odruch we wczesnym okresie niemowlęcym chroni przed zakrztuszeniem. Po 4-5 m.ż. niemowlę nabiera umiejętności kontrolowania ruchami głowy i szyi, jest w stanie siedzieć z podparciem.

Rozszerzanie diety zacznij od godzin południowych, kiedy maluch nie jest jeszcze zmęczony, a głód już powoli się budzi. Pierwszego dnia możesz podać nie więcej jak 3-4 łyżeczki nowego produktu i stopniowo codziennie zwiększać jego ilość. Po tych kilku łyżeczkach jedzenia uzupełnij posiłek mlekiem. Jeżeli przez kolejnych kilka dni nie obserwujesz zmian skórnych, biegunki, smużek krwi czy nadmiernej ilości śluzu w kupkach, wymiotów czy wzmożonej płaczliwości, to maleństwo najprawdopodobniej dobrze toleruje nowy pokarm. Po 3-7 dniach stopniowego rozszerzania możesz dołączyć kolejny produkt, ponownie pamiętając o stopniowym zwiększaniu jego ilości. Jeżeli zaobserwujesz u dziecka jakiekolwiek objawy nietolerancji, wycofaj nowy produkt, poczekaj aż dolegliwości ustąpią i dopiero wprowadzaj kolejny. Przez kilka pierwszych miesięcy nowe posiłki powinny mieć konsystencję papki, ale po 8-10 m.ż. należy podawać już posiłki mniej rozdrobnione i stymulujące żucie.

Jeśli podajesz dziecku kaszki i kleiki staraj się wybierać te bez dodatku cukru. Kaszki kukurydziane, ryżowe są źródłem kalorii oraz witamin (B1, B2, PP). Wiele z tych produktów jest dodatkowo wzbogacanych w żelazo, co jest ważne w diecie niemowląt. W okolicach 5 m.ż. wyczerpują się rezerwy żelaza, a szybko rozwijający się organizm ma duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Od samego początku podawaj dziecku kaszki łyżeczką. Posadź dziecko wygodnie w leżaczku i próbujcie. Jeśli maluszek przyzwyczai się do picia kaszy z butelki, trudno wam będzie pozbyć się tego nawyku.

Pielęgnacja: Pozycje do karmienia

Jeśli w tym miesiącu podajesz pierwsze pokarmy łyżeczką, na czas karmienia sadzaj malucha w leżaczku, w pozycji półleżącej. Na wysokie krzesełko do karmienia i pozycję siedzącą przyjdzie czas, gdy dziecko będzie umiało siedzieć samodzielnie.

Dowiedz się więcej o 20. tygodniu życia dziecka:

 1. Czekacie na pierwszy ząb? Jeśli dziąsła są rozpulchnione i bolesne, smaruj je specjalnym żelem znieczulającym, nie przekraczając dopuszczalnej dawki. Dawaj dziecku schłodzony w lodówce gryzak wypełniony wodą. Maluch może źle spać, tracić apetyt, gorączkować. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dla rodziców, którzy nie przeżyli ataków kolki to często pierwsze trudne doświadczenie w opiece nad dzieckiem.

 2. Dziecko umie już rozpoznawać głosy bliskich osób. Mówienie do niego staje się prawdziwą przyjemnością, bo młody człowiek daje się rozbawić i śmieje do rozpuku.

 3. Pamiętaj, że tak małe dziecko nie powinno w ogóle oglądać telewizji. Jeśli nudzi ci się w ciągu dnia w domu, włącz radio.

 4. Regularnie obcinaj na krótko paznokcie malucha - te u rąk w kształt lekkiego owalu, u nóg - w kwadrat. Zapobiegnie to wrastaniu brzegów paznokci. Maluch zaczyna już bardzo energicznie wymachiwać kończynami i ma sporo siły, poproś drugą osobę o pomoc w przytrzymaniu wierzgających nóg.

 5. Jeśli malec wyraźnie rwie się do siadania, pora zmienić położenie niemowlęcego łóżeczka - stelaż pod materac powinien być teraz zawieszony w połowie wysokości łóżeczka.

 6. W piątym miesiącu życia dziecko znów czeka szczepienie. Jeśli przed zastrzykiem chcesz znieczulić skórę dziecka kremem Emla, zadzwoń wcześniej do przychodni i upewnij się, czy ukłucie będzie w ramię czy w udo.

  • Reakcja na szczepienie

   Reakcja na szczepienie

   Odpowiedź organizmu dziecka na podaną szczepionkę. Zawarte w szczepionce bakterie lub wirusy są zabite albo osłabione i nie mogą wywołać choroby.

 7. Jeśli cały czas karmisz malucha piersią, zapewne sporo schudłaś od czasu porodu. Przemęczenie i niedosypianie to normalne objawy u młodej mamy, ale jeśli kiepsko się czujesz, idź do lekarza i zrób podstawowe badania. Nie martw się wypadającymi w dużych ilościach włosami. Teraz wypadają i te włosy, które traci się na bieżąco i te, które nie wypadły w czasie ciąży i po porodzie.

  • Wypadanie włosów a karmienie piersią

   Wypadanie włosów a karmienie piersią

   Nasza ekspertka, doradca laktacyjny, odpowiada na pytanie dotyczące nadmiernego wypadania włosów. Czy karmiąca mama może coś na to poradzić?

  • Włosy po ciąży

   Włosy po ciąży

   Większości z nas po porodzie wypadają włosy. To, choć nieprzyjemne, jest zupełnie normalne. Nie martwcie się zatem, tylko zadbajcie o włosy, które nadal są na głowie, i o te, które za moment wyrosną.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Sprawność pięciomiesięcznego malucha na pewno cię zadziwi. Bo czyż umiejętność ssania dużego palca stopy nie jest zdumiewająca?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA