26 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

24.05.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Tego nie rób

- Posadzone niemowlę w tym wieku może już utrzymać przez chwilę równowagę, niech cię to jednak nie kusi. Nie sadzaj dziecka samodzielnie np. w rogu kanapy, nie stabilizuj poduszkami. Poczekaj aż dziecko będzie gotowe i usiądzie z własnej woli.
- Nie ustawiaj dziecka do pozycji stojącej. Pokusa by zobaczyć własne dziecko stojące jest wielka, ale niczego nie należy przyspieszać.

Dieta: Wygodna pozycja do karmienia

Szósty miesiąc życia to dobry moment, aby oprócz mleka mamy lub modyfikowanego podawać nowe pokarmy. Pierwsze karmienia łyżeczką powinny odbyć się na leżaczku, w pozycji półsiedzącej.

Na początek podaj kilka łyżeczek nowego smaku np. gotowanej marchewki, cukinii, dyni, jabłuszka. Wybierz płaską łyżeczkę, dopasowaną do małej buzi. Nie zdziw się, kiedy dziecko wypchnie jedzenie z łyżeczki na zewnątrz, pamiętaj, że do tej pory tylko ssało. Pierwszych kilka karmień pewnie minie na nauce jedzenia z łyżeczki.

Kiedy dziecko opanuje tę umiejętność zauważysz, że samodzielnie otwiera buzię na widok zbliżającej się łyżeczki, a kształt buzi przypominać będzie układ samogłoskowy "a" i "o". Trening jedzenia przygotowuje też dziecko do wydawania z siebie coraz większej liczby dźwięków. Możesz usłyszeć dźwięki gardłowe "aka", "ege","ke" i sylaby "ma", "ba", "py", "bee", "pa".

Dieta: Stop dla nabiału

Jeśli jesteś tą szczęśliwa mamą, której dziecko ze smakiem i radością akceptuje nowości w swoim jadłospisie nie rozpędzaj się. Nie podawaj dziecku produktów, które nie są dla niego przeznaczone. Serki, jogurty, kefiry - te produkty wprowadzaj dopiero po 7. miesiącu.

Układ immunologiczny dziecka może nie być wystarczająco sprawny, aby tolerować np. nabiał. Skutkiem wprowadzania produktów nieodpowiednich dla grupy wiekowej dziecka może być wywołanie alergii pokarmowej.

Dla tak małego pasażera musi się on jednak dobrze i wygodnie rozkładać do pozycji leżącej. Od pierwszych chwil w spacerówce dziecko jeździ zawsze z zapiętymi pasami!

Rada dla ciebie

Mimo że dziecko jest coraz większe i coraz bardziej ciekawe świata, to jednak nadal najważniejsza jest dla niego obecność najbliższej osoby. Najbezpieczniej czuje się, kiedy jesteś w pokoju lub kiedy słyszy twój głos. Takie przywiązanie może być momentami męczące. Pamiętaj jednak, że ten etap trwa tylko przez chwilę. Za kilka lat będziesz go wspominać z rozrzewnieniem i sentymentem, kiedy maluszek nie widział świata poza tobą. Wszystko przemija, dlatego carpe diem.

Ma coraz większą styczność z zarazkami i podawanie dziecku jedzenia w wyjałowionych naczyniach nie ma już najmniejszego sensu. Co więcej, może się okazać, że chronienie dziecka przed każdym pyłkiem czy brudem przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Nadmierna, przesadna higiena wcale nie jest dobra dla ludzi. Jedna z teorii głosi, że dzięki częstemu kontaktowi z licznymi wirusami, bakteriami, pasożytami układ odpornościowy nie ma wyjścia i koncentruje się na walce z nimi. W sytuacji kiedy wokół dziecka jest wszystko czyste i sterylne to organizm zamiast skupiać się na walce z patogenami (pasożyty, wirusy, bakterie) staje się bezczynny i niejako "z nudów" zaczyna na przykład atakować swoje własne komórki lub wytwarzać przeciwciała przeciwko pokarmom, jak to ma miejsce w alergiach.

Dowiedz się więcej o 26. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko na tyle oswoiło się już ze smakiem zupki i zjada jej już taką porcję, że stała się ona osobnym posiłkiem. Od samego początku wprowadzania nowości ustal stałą porę na ich jedzenie. Jeśli proponujesz dziecku warzywa, owoce, kaszki, niech każdy z tych posiłków ma swoją stałą porę - dla malucha ta rutyna jest ważna i cenna.

  • Od śniadania do kolacji

   Od śniadania do kolacji

   Rozmawiamy z ekspertem z Centrum Zdrowia Dziecka o żywieniu dzieci: o porach i rodzajach posiłków oraz o... zdrowym rozsądku!

 2. Na przełomie 6. i 7. miesiąca pora na trzecią (i ostatnią przed 14. urodzinami) dawkę szczepionki przeciwko wzw B.

 3. Zawsze byłaś dla dziecka najważniejsza na świecie, ale teraz możesz to dość mocno odczuć. Maluch głośno protestuje, gdy znikasz z zasięgu jego wzroku. Tam, gdzie możesz, zabieraj go ze sobą, ale nie daj się zupełnie sterroryzować. Masz prawo wyjść z domu i zostawić malca pod dobrą opieką.

  • Mama - najważniejsza na świecie!

   Mama - najważniejsza na świecie!

   Wcześniej twoje dziecko także bardzo Cię potrzebowało, ale teraz zaczyna sobie uświadamiać, że jesteś dla niego najważniejsza na świecie!

 4. Codzienne ćwiczenia na kocyku stają się coraz bardziej emocjonujące. Niemowlęciu bardzo zależy na tym, by wreszcie ruszyć do przodu. Być może udaje mu się nieco przemieścić, ale wokół własnej osi lub do tyłu. Pełzanie nie jest taką prostą sprawą. Możesz mu pomóc kładąc nogami do ściany - pozwoli to odepchnąć się i wystartować naprzód.

 5. Maluch robi się uważny i dokładny, gdy doskonali chwyt rąk. Potrafi długo i z rozmysłem obracać w ręku zabawkę. Niesamowite, ale potrafi nawet trzymać dwie zabawki w dwóch rączkach jednocześnie!

 6. Nie nadążasz z przebieraniem dziecka, a ubranko wciąż jest mokre od kapiącej z brody śliny? Pora na śliniak, najlepiej frottowy z wierzchu, a od spodu podszyty ceratką.

 7. Ciemiączko, które po urodzeniu dziecka było miękkie, delikatne i pulsujące, coraz bardziej zarasta.

  • Ciemiączko - co warto o nim wiedzieć?

   Ciemiączko - co warto o nim wiedzieć?

   Ciemiączka nie trzeba się obawiać, ale należy je obserwować i kontrolować, ponieważ zmiany w jego wyglądzie mogą być objawem problemów zdrowotnych.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Maluch turla się podłodze niczym mała szpuleczka, odkrywając coraz to nowe zakamarki mieszkania. Zresztą odkryć w tym miesiącu czeka go znacznie więcej.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.