31 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

06.12.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Czego potrzebuje 8-miesięczne niemowlę

Maluch z coraz większym zapałem gaworzy, ale to, co fascynuje go najbardziej, to zmiany tonu głosu. Potrafi przenikliwie piszczeć, buczeć, a nawet szeptać. Bardzo lubi bawić się naśladując głosy zwierząt i modulując głos.

Jeśli masz wrażenie, że twoje ośmiomiesięczne dziecko dużo rozumie, to nie mylisz się. Maluch reaguje już na swoje imię. Z uwagą też obserwuje otoczenie, myśli i wyciąga pierwsze wnioski. Wie, że sadzanie do krzesełka oznacza pyszny posiłek. Rozumie, że zakładanie kurteczki to pierwszy krok do spaceru.

Ósmy miesiąc życia dziecka to wielki skok rozwojowy, ale też trudny czas ze względu na tzw. kryzys ósmego miesiąca. Po etapie całkowitej symbiozy maluch dostrzega, że mama to osobny byt. Próbuje dotrzeć gdzie tylko można o własnych siłach - w najlepszy z możliwych dla siebie sposobów.

Nowe pociąga, ale jednocześnie napełnia naturalnym lękiem przed nieznanym. Ciekawski maluszek z jednej strony chce samodzielnie poznawać świat, a z drugiej boi się rozłąki z ukochaną osobą. Może w tym czasie więcej płakać, gdy mama znika z oczu, marudzić, a nawet rzucać zabawkami. Staraj się być blisko dziecka, kiedy ono wyrusza w swoje pierwsze podróże.

Dieta: Metoda BLW

Łatwiej i szybciej nakarmisz dziecko, podając zmiksowaną papkę. Jednak w ten sposób możesz wychować niejadka. Zbyt długie karmienie papkami może spowodować niechęć do jedzenia i kłopoty z apetytem. Dieta dziecka składająca się tylko z mleka i papek staje się monotonna, z czasem będzie ci trudno namówić malca do próbowania nowych potraw.

Dziecko już w ósmym miesiącu życia musi nauczyć się gryźć, dlatego warzywa czy mięso siekaj, nie miksuj. Zamiast robić purée z ziemniaków czy warzyw, rozgnieć je widelcem. Oprócz gładkich jak krem niemowlęcych kaszek zacznij podawać dziecku białą niepaloną kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, kaszkę krakowską.

W tym miesiącu już śmiało możecie próbować metody baby-led weaning (BLW) czyli "wczesne samodzielne jedzenie niemowląt". W przypadku dzieci ze skłonnościami do uczuleń stosowanie BLW trzeba skonsultować z pediatrą.

Podając dziecku jedzenie do rączki musisz liczyć się z tym, że początkowo będzie to głównie nauka trzymania i trafiania do ust. Dziecko, być może, zamiast jeść, będzie się bawić. Oglądać, rozgniatać, wypluwać. Dlatego w pierwszych tygodniach, kiedy większość pokarmu ląduje na podłodze, lepiej samodzielnego jedzenie nie traktować jako oddzielnego posiłku. Siedzącemu dziecku podaj na talerzyku ugotowane na miękko warzywa (szparagi, pokrojoną w słupki marchewkę, różyczki kalafiora lub brokułu), dojrzałe owoce (maliny, plasterki banana, kawałki dojrzałej brzoskwini), kukurydziane chrupki. Dzięki BLW dziecko poznaje nowe smaki, bada fakturę, zapachy. Samodzielne jedzenie rozwija zmysły, wyrabia preferencje smakowe. Dziecko uczy się gryźć i żuć, rozwija koordynację ręka-oko i doświadcza, że jedzenie to przyjemność.

Minusem metody BLW jest ryzyko zakrztuszenia się. Dlatego bardzo ważne jest, aby podając dziecku jedzenie do rączki zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim to wygodne krzesełko do karmienia. Przy BLW nigdy, nawet na chwilę, nie wolno zostawiać dziecka samego z posiłkiem. Poza tym, pamiętaj, że tylko niemowlę może wkładać pokarm do swojej buzi, dlatego podczas jedzenia nie podkarmiamy ani nie poganiamy. Samodzielne jedzenie najlepiej zaproponować dziecku, które ma już pierwsze ząbki.

Dieta: Ilość posiłków

W ósmym miesiącu życia dziecko powinno codziennie zjadać 5 posiłków o objętości 170-180 ml.

Dzienna dieta powinna składać się z 3 posiłków mlecznych (w tym kleiki i kaszki) i dwóch posiłków składającego się z rozdrobnionych i posiekanych pokarmów np. zupa jarzynowa z mięsem/rybą/jajkiem i posiłek zbożowy z owocami. Możesz już podawać dziecku jedzenie do rączki.

Pielęgnacja: Bezpieczeństwo

Twój maluszek jest już na tyle sprytny, że wszędzie wejdzie i zajrzy. Wszystkiego dotknie, a potem włoży do buzi. W tym miesiącu koniecznie przygotuj i zabezpiecz dom tak, aby wszędobylski maluch nie zrobił sobie krzywdy.

Co warto zrobić?
- Przenieś na wyższe półki lub do zamkniętych szafek niebezpieczne dla dziecka przedmioty np. noże, nożyczki, obcęgi, śrubokręty itp.
- Sprawdź, czy wszystkie meble są stabilne, a półki przyczepione do ściany.
- Z drzwiczek zamykanych szafek i szaf wyjmij klucze.
- Dla malucha niebezpieczne są nie tylko nożyczki, druty i igły. Z zasięgu małych rączek usuń guziki, monety, spinacze i inne drobne przedmioty, które łatwo połknąć czy włożyć do ucha, nosa. Sznurki, paski (niechcący można je zacisnąć na szyi) rośliny doniczkowe (niektóre mają trujące liście np. oleandry, begonie) odstaw na wysokie półki.
- Nie zostawiaj na wierzchu pilotów ani telefonów komórkowych, a kable umieść w specjalnych osłonach z plastiku.
- Nigdy nie zostawiaj dziecka w pomieszczeniu, w którym jest otwarte okno lub balkon.
- Zamek okienny powinien być tak skonstruowany, by otwieranie go wymagało siły lub zręczności.
- Sztućce, tasaki, tarki i inne ostre przedmioty zaraz po użyciu chowaj w miejscu niedostępnym dla dziecka (np. w zamykanej na zatrzask szufladzie)
- Przechowywane w łazience środki czystości, proszki do prania, trzymaj w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu, najlepiej w szafce zamkniętej na zamek lub blokadę.
- Nie zostawiaj na wierzchu foliowych torebek. Maluch mógłby włożyć je na głowę i udusić się.
- Nigdy nie zostawiaj suszarki, lokówki ani prostownicy do włosów z wtyczką w gniazdku.

Dowiedz się więcej o 31. tygodniu życia dziecka:

 1. Zwróć uwagę, czy maluch czasami nie zezuje. Do ukończenia pół roku ma do tego prawo - mięśnie gałek ocznych nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Ale u starszego niemowlęcia "uciekanie" oczka jest wskazaniem do wizyty u okulisty.

 2. Dla malucha nadal najlepszym przygotowaniem do chodzenia jest aktywna zabawa na kocyku, pierwsze próby poderwania pupy do góry i przyjęcia pozycji do raczkowania. Nie proponuj dziecku chodzika!

 3. Zastanawiasz się, czy twoje dziecko nie je za dużo lub zbyt mało ? Jeśli źródłem niepokoju są tabele podane na opakowaniach mleka modyfikowanego lub w innych schematach, pamiętaj, że schematy pokazują tylko pewne zalecenia, uśrednione dane i trzeba je traktować z dystansem. Najważniejsze, czy dziecko prawidłowo się rozwija, jest zdrowe, przybiera na wadze i utrzymuje się na tym samym centylu.

 4. Zauważyłaś, że niemowlę uwielbia wszelkie zabawy z podnoszeniem, "lataniem", podskakiwaniem? Zmysł równowagi wciąż jeszcze przypomina sobie cudowne bujanie w brzuchu mamy. Dziecku na pewno spodoba się pomysł bujania na huśtawce lub hamaku (zachowajcie zasady bezpieczeństwa).

  • Uważaj, te zabawy szkodzą!

   Uważaj, te zabawy szkodzą!

   "Samolocik", podrzucanie, a nawet kołysanie w wózku. Dla małych dzieci te zabawy mogą się skończyć trwałym kalectwem

 5. W tym miesiącu maluch odkrywa swoje odbicie w lustrze. Potrafi uśmiechnąć się do przemiłego bobasa, który patrzy na niego zza szklanej tafli.

 6. Mamy nadzieję, że twoje dziecko to okaz zdrowia, ale może się zdarzyć, że lekarz przepisze mu antybiotyk lub inny lek. Sprawdź, jak go podawać.

 7. Niemowlę nadal ćwiczy zakres wydawanych przez siebie dźwięków, ale teraz odkrywa coś fenomenalnego - szept! Potrafi szeptać i może próbować ci w ten sposób przekazać jakąś ważną obserwację. Obserwując go masz czasami wrażenie, że on wie i rozumie dużo więcej, niż by się wydawało...

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Minęły czasy, kiedy maluch próbując dotrzeć do jakiejś zabawki, kręcił się wokół własnej osi. Teraz czołga się po podłodze z wprawą komandosa.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo