37 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

03.10.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 9-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Samodzielnie siada i kładzie się z siadu. Najczęściej siada z pozycji na czworakach lub podciąga się do siedzenia z turlania, leżenia na boku czy w jeszcze inny, autorski sposób. Każdy z tych sposobów jest dozwolony.
- Siedzi samodzielnie przez dłuższy czas, a kiedy traci równowagę podpiera się z przodu, z boku. Potrafi już obronić się przed upadkiem wystawiając rękę do tyłu.
- Sprawnie przemieszcza się. Niektóre maluchy w tym wieku raczkują, inne wciąż pełzają, a jeszcze inne przesuwają się na pupie. Każdemu wedle gustu.
- Wstaje podciągając się za szczebelki łóżeczka. Jeśli nadal tego nie zrobiliście, koniecznie obniżcie poziom ułożenia materaca na najniższy.
- Podtrzymywane za rączki potrafi już ustać. Kroki nadal są niezgrabne.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Swobodnie manipuluje zabawkami. Potrząsa grzechotką, obraca w dłoniach klocki, próbuje naciskać przyciski w zabawce. W książeczkach przewraca strony.
- Potrafi chwytać za pomocą palca wskazującego i kciuka. Ten chwyt idealnie nadaje się do podnoszenia różnych drobiazgów np. spinaczy, guzików, a nawet szpilek.
- Pokazuje, czego chce. Gdy ma ochotę na spacer wskazuje paluszkiem wózek. Gdy nie chce jeść, kręci główką. Wyraźnie okazuje niezadowolenie.

Rozwój: Co 9-miesięczne dziecko może umieć

Rozwój fizyczny:
- Samo utrzymuje się na nogach

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Prawidłowo reaguje na proste polecenie poparte gestem, np. "daj mi to", wzmocnione wyciągnięciem ręki
- Próbuje szeptać i naśladować głosy, dźwięki zasłyszanych osób, zwierząt, maszyn np. samochodów.

Dieta: Zamienniki mleka

Dziecko nie lubi mleka. Jakie produkty podawać w zamian?
U niemowląt zwykle nie ma problemu z piciem mleka. Początkowo jest to jedyny pokarm, a w drugim półroczu nadal to podstawa żywienia.

Natomiast w miarę rozszerzania diety pod koniec 1 r.ż. maluchy mogą zacząć wykazywać do niego awersję. Zwykle jest to przejściowa niechęć. Co zrobić gdy dziecko nie chce pić mleka? Spróbuj przemycać je pod inną postacią. Mogą to być twarożki, jogurty, kefiry, maślanki, koktajle mleczne, sery. Twarożki, kefiry i jogurty możesz wprowadzać w tym miesiącu. Nabiał będzie też w naleśnikach, pierogach leniwych. Sery żółte i topione dzieci mogą spożywać dopiero po 1 r.ż.

Warto zapamiętać kilka mlecznych zamienników, równoważnych przede wszystkim jeżeli chodzi o zawartość wapnia.

Szklankę mleka zastąpi:
- kubeczek jogurtu (150 g)
- szklanka kefiru
- szklanka maślanki
- 35 dag sera białego
- 5 naleśników z serem lub 20 pierogów leniwych
- dwa małe trójkąciki serka topionego
- dwa plasterki sera żółtego

Pielęgnacja: Zabawki

Wasz domu pomału zapełnia się zabawkami. Jak czyścić pluszaki?

Być może maluszek ma już swoje ulubione pluszaki? Miękkie zabawki zbierające kurz należy regularnie czyścić. Powkładaj pluszaki do woreczków i wybierz program do tkanin delikatnych.

Zabawki nienadające się do prania wycieraj ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem. Po czyszczeniu, wysusz pluszaki. Jeśli twoje dziecko ma alergię na roztocza, raz w tygodniu wkładaj pluszaki na 12 godzin do zamrażalki.

Dowiedz się więcej o 37. tygodniu życia dziecka:

 1. Martwisz się, że twoje dziecko ma płaskostopie? Zupełnie niepotrzebnie, stópki małych dzieci przylegają całą powierzchnią do podłogi i do 4. roku życia nie jest to traktowane jako wada postawy.

  • Boso? Same plusy!

   Boso? Same plusy!

   Dzieci uwielbiają mieć gołe stopy. Jeśli tylko nie jest bardzo zimno, warto im na to pozwolić.

 2. Malec miewa już dość zdecydowane zdanie na wiele tematów, np. w kwestii noszenia czapki. Jeśli na dworze jest zimno i wietrznie, a dziecko ciągle odkrywa głowę, zaproponuj zmianę okrycia głowy. Może wygodniej mu będzie w mięciutkiej czapeczce z niedrapiącego polaru? Może drażni go zapięcie pod brodą, albo otok spada na oczy? A może jest mu za gorąco? Jeśli na dworze jest ciepło i pogodnie, niemowlę nie musi nosić czapki (chyba, że słońce przygrzewa - wtedy potrzebny jest kapelusik). Nie bój się, że dziecko przez brak czapki zachoruje na zapalenie uszu - ono bierze się najczęściej z niedoleczonego kataru, a nie z "przewiania".

  • Rozwój niemowlęcia: pora wstawać?

   Rozwój niemowlęcia: pora wstawać?

   Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy malec stanie na własnych nogach po raz pierwszy. A gdy ten się nie spieszy, zastanawiają się, jak mogliby mu pomóc.

 3. Dziecko powinno cały dzień spędzać w miękkich, niekrępujących ruchów ubrankach. Na nogi zakładaj mu antypoślizgowe skarpetki. Maluch na razie nie potrzebuje jeszcze butów.

 4. Powoli i ostrożnie możesz wprowadzać do diety dziecka ryby (jeśli jest alergikiem, poczekaj i ustal termin z lekarzem prowadzącym). Najlepiej by była to delikatna, chuda ryba o białym mięsie, gotowana na parze lub upieczona w folii.

 5. Malec coraz precyzyjniej chwyta przedmioty, umie już przeciwstawiać kciuk do reszty palców. Może zainteresować się dużymi kolorowymi klockami.

 6. Jeśli należycie do rodziców aktywnych i rozmiłowanych w sportach, rozważcie zakup porządnego sportowego nosidła (połączonego z plecakiem, a nawet stelażem). To doskonały ekwipunek na piesze wędrówki. Nie zabierajcie tylko dziecka w nosidle na rowerowe przejażdżki, to niebezpieczne!

 7. W pierwszym półroczu życia niemowlę było wielokrotnie szczepione, teraz macie większą przerwę od kłucia. Sprawdź, kiedy wypada następne w aktualnym kalendarzu szczepień.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać!

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo