32 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.04.2024Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Ośmiomiesięczny maluch potrafi już nie tylko zademonstrować swoją radość i niezadowolenie, posiada też zdolność skupienia uwagi. Koncentruje się przez kilka chwil na zabawce, zaczyna się samodzielnie bawić, słucha jak i o czym rozmawiają rodzice, a także wtrąca się czasem do dyskusji. Postępy mowy na tym etapie to przede wszystkim powtarzanie łańcuchów sylab.

Dziecko coraz częściej wyraża swoją wolę. Może się okazać, że protest i odmowa to ulubione formy komunikowania się. Wyraźnie odmówi jedzenia np. odwraca główkę w przeciwnym kierunku niż łyżeczka. Może protestować podczas przewijania, ubierania czapeczki. Grymaszenie, odwracanie głowy, odtrącanie twoich rąk - to wyraźne sygnały protestu.

Dieta: Nowości na talerzu

W tym miesiącu podawaj:
- zmiksowane/drobno posiekane ryby, mięso
- rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- kasze, pieczywo
- jogurt naturalny, sery, kefir
- woda przegotowana bez ograniczeń
- sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)

Do diety dziecka możesz już też stopniowo wprowadzać:
- przetwory mleczne: sery, jogurty, kefir
- warzywa: pory, selery, buraki, jarmuż, szparagi, szpinak
- owoce: śliwki, czereśnie, brzoskwinie, winogrona, mango, jeżyny, borówki amerykańskie
- produkty zbożowe: kasza gryczana, niepalona kaszka krakowska, amarantus, jęczmień
- przyprawy: majeranek, kminek, tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym twój maluszek już od kilku miesięcy je pokarmy stałe. Dziecko karmione piersią nowe dania je już co najmniej od miesiąca. W tym miesiącu czas na dalsze przyzwyczajanie dziecka do nowych potraw i smaków.

Mleko to nadal podstawa diety. Karmiąc piersią dziecko pewnie domaga się mleka rano po przebudzeniu, po południowej drzemce, wieczorem przed zaśnięciem.

Ośmiomiesięczny maluszek potrzebuje coraz więcej energii. Jeśli karmisz mlekiem z butelki, wieczorem zaproponuj malcowi kaszkę.
Jeżeli nadal podajesz dziecku kaszki na mleku w butelce, w tym miesiącu najwyższy czas, aby malucha karmić łyżeczką.

Kaszki możesz przyrządzić na mleku modyfikowanym lub swoim. Nie zdziw się, kiedy konsystencja kaszki na twoim mleku szybko zmieni się w wodnistą. Mleko kobiece rozpuszcza wszystkie kaszki na płyn ponieważ zawiera liczne enzymy. Taką rozpuszczoną kaszkę możesz podać dziecku do picia w kubku.

Kaszki instant możesz zastąpić tymi zdrowszymi. Masz szeroki wybór, np. kasza manna, płatki z ryżu, płatki owsiane błyskawiczne, płatki jęczmienne błyskawiczne, gryczane błyskawiczne, kukurydziane, jaglane. Ich zagotowanie trwa około 3-4 minut.

Kaszkę możesz dosmaczyć bananami, rodzynkami, jabłkami, malinami, truskawkami. Płatki przygotowujesz na wodzie, dlatego nie zastąpią one posiłku mlecznego.

Dieta: Obiadki domowe czy te ze słoiczka

Warzywa i owoce, które podajesz dziecku powinny być dobrej jakości, z upraw kontrolowanych, aby ograniczyć w nich ilość azotanów i innych szkodliwych związków. Możesz podawać dziecku słoiczki, do których produkcji stosuje się surowce poddane kontroli laboratoryjnej, i w których jest już odpowiednio zbilansowany posiłek, albo przygotowywać dania w domu z produktów, co do których masz pewność, że do ich upraw nie były stosowane nawozy sztuczne (azotany), środki ochrony roślin, i nie rosły one przy drogach o większej intensywności ruchu lub w dużych miastach (ryzyko zanieczyszczenia ołowiem).

Warzywa na zupkę dla dziecka powinny pochodzić z pewnego źródła, a to oznacza, że przygotowanie zupek i obiadków w domu niekoniecznie musi być tańsze od słoiczków. Nie można też ocenić, która matka lepiej postępuje. Obydwa sposoby karmienia są bezpieczne dla dziecka. Każdemu wedle gustu! Podając dziecku gotowe produkty warto przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ich serwowania.

Odpowiednią porcję wyjmij ze słoiczka, resztę przechowuj w lodówce przez czas nie dłuższy niż podany na opakowaniu. Nie ma potrzeby dodawania do dań słoiczkowych masła czy porcji oliwy. Czasami pediatrzy zalecają takie postępowanie w przypadku dzieci, które słabo przybierają na masie.

Ważne! Kupując ekologiczne warzywa i owoce sprawdzaj certyfikaty
Coraz częściej spotykamy produkty, które ekologię (przydomki: Eko, Bio, Organic) mają jedynie w nazwie. Wszystkie ekologiczne produkty spożywcze powinny mieć certyfikat Rolnictwa Ekologicznego, którego warunki szczegółowo określa prawo Unii Europejskiej. W Polsce jakość ekologicznego pożywienia weryfikuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno -Spożywczych (IJHAR-S). Certyfikat Rolnictwa Ekologicznego przyznawany jest konkretnemu produktowi, nie zaś całemu gospodarstwu.

Co najmniej raz do roku kontroluje się produkcję żywności. W przypadku łamania określonych zasad rolnik lub handlowiec traci certyfikat, nakłada się na niego surowe kary pieniężne.

Pielęgnacja: Dodatkowe zabezpieczenia w domu

- Rogi i kanty mebli można zabezpieczyć plastikowymi nakładkami przyklejanymi klejem, który później daje się usunąć.
- Kable pochowaj za meblami, pod listwami podłogowymi lub w specjalnych tunelach. Kontakty powinny być dobrze osadzone w ścianie, a gniazdka zabezpieczone specjalnymi plastikowymi zatyczkami. Inaczej maluch mógłby wepchnąć do nich znaleziony spinacz czy wsuwkę do włosów, a to grozi porażeniem prądem.
- Drzwi zabezpiecz specjalnymi blokadami żeby nie mogły się zamknąć w czasie zabaw lub przeciągu, przytrzaskując dziecku palce.
- Załóż blokady na okna, szczególnie wtedy, gdy maluch ma do nich łatwy dostęp.
- Szafki kuchenne i szuflady można zabezpieczyć blokadami i zatrzaskami. Gotując używaj tylnych palników. Korzystając z przednich, kieruj uchwyty garnków do tyłu.

Dowiedz się więcej o 32. tygodniu życia dziecka:

 1. Dziecko wciąż opracowuje własną technikę przemieszczania się. Niemowlęta pełzają, odpychają się jedną nogą, przesuwają siłą rąk, suną, płyną, raczkują... Niezależnie od stylu maluch coraz szybciej ucieka - dom musi być w pełni zabezpieczony. Najniebezpieczniejsze miejsca to łazienka (detergenty), kuchnia (ostre przedmioty, szuflady, ogień), schody oraz gniazdka i urządzenia elektryczne.

 2. Dziecko już potrafi naprawdę skupić się na obserwacji jakiegoś zdarzenia czy zjawiska. Przygląda się, myśli, wyciąga pierwsze wnioski.

 3. Nie przesadzaj z ilością marchewki w diecie. Jeśli dziecko je zupę z marchewki i popija marchewkowym sokiem, może mieć objawy żółtaczki karotenowej. Jeśli skóra niemowlaka zżółkła, ogranicz dania z marchewką, pomidorami, dynią.

 4. Wydaje ci się, że od wieków nie byłaś w kinie? Na dodatek nie masz z kim zostawić dziecka, by wyrwać się na seans? A może w twojej okolicy jest kino, które organizuje seanse dla rodziców z dziećmi? Poszukaj także innych ofert dla rodziców z dziećmi - może trafisz na zajęcia jogi, spotkania terapeutyczne dla mam, warsztaty rozwoju?

  • Do restauracji z dzieckiem

   Do restauracji z dzieckiem

   Co zrobić, by takie wyjście było przyjemne dla wszystkich? Wyobrazić sobie wszystkie najgorsze scenariusze, które mogą się wydarzyć, i się na nie zawczasu przygotować.

 5. Jeżeli zdecydowaliście, że dziecko musi pójść do żłobka, przygotujcie się odpowiednio na to wydarzenie.

 6. Maluch robi się coraz cięższy, ale wciąż trzeba go nosić, podnosić, przenosić... Chroń swój kręgosłup - nie schylaj się w obciążeniu, nie wyginaj pleców, gdy nosisz dziecko na ręku. Wzmacniaj mięśnie grzbietu i brzucha ćwiczeniami.

  • Ćwiczenia dla mam (i dzieci!)

   Ćwiczenia dla mam (i dzieci!)

   Czujesz się zbyt zmęczona i obolała, by ćwiczyć? To właśnie znak, że powinnaś znaleźć dla sobie trochę czasu i... zacząć ćwiczyć.

 7. Niemowlęce dania wydają ci się mdłe i bez smaku? Niemowlę ma nieco inny gust niż dorośli, ale można zacząć go oswajać z bardziej wyrazistymi smakami. Do przyprawiania zup i dań używaj ziół: bazylii, rozmarynu tymianku, cząbru, estragonu. Soli jeszcze nie dodawaj. Jeśli sama przygotowujesz zupki dodawaj do nich oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno lub olej rzepakowy bezerukowy.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Minęły czasy, kiedy maluch próbując dotrzeć do jakiejś zabawki, kręcił się wokół własnej osi. Teraz czołga się po podłodze z wprawą komandosa.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.