14 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

03.10.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Dieta: Karmienie piersią - Jak często i ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko?

Według schematu żywienia niemowląt karmionych piersią niemowlak w czwartym miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy dziennie, po mniej więcej 120-140 ml mleka.

W czwartym miesiącu życia dziecka nadal karmisz na żądanie. Jeśli maluszek prawidłowo przybiera na wadze, możesz pomalutku wydłużać przerwy między posiłkami np. w nocy. Dopajanie wodą jest niepotrzebne, może spowodować zmniejszenie produkcji mleka. Jeśli chcesz wyjść na kilka godzin z domu, odciągnij mleko za pomocą laktatora lub ręcznie.

W czwartym miesiącu życia nie ma obawy, że dziecko przestanie ssać pierś, kiedy pozna butelkę, choć wciąż pokutuje takie przekonanie. Tak się dzieje, ale tylko w okresie noworodkowym. W pierwszych czterech tygodniach życia nie powinno się stosować smoczka w żadnej postaci. Po pierwszym miesiącu dokarmianie butelką nie skraca karmienia piersią.

Jeśli w tym miesiącu chcesz wrócić już do pracy, czy częściej wychodzić z domu bez dziecka, postaraj się utrzymać laktację np. stosując karmienie mieszane, piersią i butelką z odciągniętym mlekiem.

Kiedy karmisz, w twoim organizmie zachodzą procesy, które nie tylko stymulują ciało do produkcji mleka, ale również i do chudnięcia. W żadnym innym okresie życia kobiety, organizm nie jest nastawiony na spalanie tak, jak podczas karmienia piersią. Wzmożony rozpad tkanki tłuszczowej obserwowany jest szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach karmienia.

Zapotrzebowanie energetyczne młodej mamy wzrasta, ale bardzo często nie jest ono pokrywane. Mówimy wówczas o ujemnym bilansie energetycznym. W okresie laktacji zostają uruchamiane rezerwy energetyczne, czyli mówiąc obrazowo, zmniejsza się ilość tłuszczu z okolic ud i bioder.

Prawidłowo odżywiająca się karmiąca mama, spali kilogram w 45 dni, co oznacza, że przez pół roku karmienia ubędzie jej około 4 kg, a 6 kg w 9 miesięcy (1 kg tłuszczu to 9 tys. kcal).

Dieta: Karmienie butelką - Jak często i ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko

Według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym niemowlak w czwartym miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy dziennie, po mniej więcej 120-140 ml mleka.

Karmiąc butelką musisz stale dbać o akcesoria do karmienia dziecka. W czwartym miesiącu możesz nadal sterylizować butelki i smoczki dziecka, chociaż według niektórych lekarzy po trzech miesiącach można już zrezygnować ze sterylizacji lub wyparzania butelek.

Butelki z dużą ilością zarysowań trzeba wymienić na nowe, bo na nierównej powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia.

W tym miesiącu prawdopodobnie czeka cię wymiana smoczków do butelek. Smoczki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Mleko nie powinno wypływać z nich za szybko, bo dziecko może się zakrztusić podczas karmienia.

Nie musisz ważyć dziecka codziennie, pozwól aby jadło i rosło w swoim tempie. Wystarczy, że raz na tydzień czy dwa tygodnie sprawdzisz wagę dziecka. Jeśli przyrasta to prawdopodobnie wszystko jest w porządku.

Jeśli maluch nie chce jeść, nie zmuszaj go do jedzenia. Zachęcaj, ale z rozsądkiem. Dziecko samo reguluje swoje potrzeby żywieniowe. Jeśli nadal chce jeść w nocy, pozwól mu na to. Tylko regularne karmienie pozwala na właściwy rozwój twojego maluszka. O rezygnacji z nocnych karmień pomyślisz za kilka miesięcy.

Pielęgnacja: Problemy ze skórą

Pieluszkowe zapalenie skóry często się zdarza u kilkumiesięcznych dzieci. Wysypka może przyjąć lekką formę, kiedy skóra jest tylko zaczerwieniona, albo cięższą, z licznymi wypryskami, a nawet krwawiącymi nadżerkami.

Dziecko odczuwa ból i swędzenie, jest niespokojne. Żeby mu ulżyć, smaruj pupę i uda maścią przeciw odparzeniom lub oprósz mąką ziemniaczaną oraz często zmieniaj pieluchę. Jak najczęściej zostawiaj malucha z gołą pupą, skóra na świeżym powietrzu zagoi się szybciej.

Do lekarza wybierz się, kiedy stan zapalny obejmuje dużą powierzchnię skóry (nie tylko pupę, ale też pośladki lub uda) lub kiedy zwykłe postępowanie pielęgnacyjne nie przynosi efektu. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli do zmian na skórze wdało się zakażenie (zmiany skórne są sączące, krwawią). W takim wypadku niezbędna może być kuracja antybiotykowa.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Ważne! Szczepienia ochronne

W tym miesiącu obowiązują szczepienia ochronne przeciw:

Szczepienia obowiązkowe
Jeśli jeszcze nie zaszczepiłaś dziecka drugą dawka szczepionki DTPw, drugą dawką szczepionki Hib i pierwszą dawką Polio (dokładny opis tych szczepionek znajdziesz przy trzecim miesiącu) umów wizytę w przychodni lub sprawdź, na kiedy masz wyznaczony termin kolejnych szczepień.

Prawdopodobnie wizyta w przychodni czeka was w 13-14 tygodniu życia dziecka (musi upłynąć 6 tygodni od poprzedniego szczepienia).

Szczepionki zalecane
W tym miesiącu zaszczep dziecko przeciwko:
Pneumokokom: (trzecia dawka). Jeśli rozpoczęliście szczepienia w drugim miesiącu życia, wówczas na przełomie 4-5 miesiąca należy dziecko zaszczepić ponownie.

Jeśli szczepisz malucha w czterech dawkach, wówczas obowiązuje schemat: trzy dawki w odstępach miesięcznych, a czwarta po 6 miesiącach od trzeciej dawki.

Dowiedz się więcej o 14. tygodniu życia dziecka:

 1. Na głowie malucha pojawiła się niezła czuprynka? Do jej mycia możecie już zamiast mydła używać szamponu dla niemowląt. Jeśli dziecko nie przepada za kąpielą, przeczytajcie, jak zapewnić mu relaks i bezpieczeństwo w wodzie.

 2. Jeśli masz zwyczaj porównywania postępów w rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami, zachowaj umiar i dystans. Każde niemowlę rozwija się w nieco innym tempie. Jeśli coś cię bardzo niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.

  • Rozwój dziecka: daj mu czas

   Rozwój dziecka: daj mu czas

   Warto uzbroić się w cierpliwość: dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie przyspieszymy kolejnych etapów!

 3. Spróbuj zawołać niemowlę stojąc nieco poza jego polem widzenia. Powinno już zacząć odwracać głowę na dźwięk twojego głosu.

  • Czy dobrze słyszy?

   Czy dobrze słyszy?

   Wszystko o słuchu i jego badaniach. Przeczytaj, jeśli coś cię niepokoi.

 4. Zauważyłaś, że twoje dziecko się mocno zaokrągliło? Pojawiły się fałdki na szyi, dołeczki w łokciach, pyzate policzki... Martwisz się, czy niemowlę nie jest za grube? Sprawdzaj jego rozwój na siatkach centylowych, jeśli utrzymuje się na tym samym poziomie, nie ma się czym martwić. Jeśli masz wątpliwości, poczytaj o otyłości u dzieci. Pamiętaj, że inne są siatki centylowe dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i dla karmionych piersią.

 5. Kupując ubranka dla malucha pamiętaj, że powinny one być na niego nieco za luźne. Jeśli rozmiar 68 jest akurat, kup raczej 74, nie zważając na to, że nie będzie leżał idealnie. Swoboda ruchów jest bardzo ważna dla dobrego rozwoju dziecka.

  • Zakupy z dzieckiem

   Zakupy z dzieckiem

   Jak zorganizować wyjście na zakupy z dzieckiem, przeżyć z wózkiem pośród sklepowych półek i nie zmęczyć malucha (i siebie!)?

 6. Planujecie wakacyjny wyjazd z maluchem? To dobra pora, by gdzieś się wybrać, niemowlę jest już odporniejsze na trudy podróży, ale jeszcze mało kłopotliwe - nie chodzi, nie ucieka, je nadal tylko mleko.

 7. Kiedy bierzesz dziecko na ręce, mocno już trzyma główkę. Może więcej czasu spędzać w wygodnym nosidle. Jeśli używacie chusty, pora zmienić pozycję noszenia na nieco bardziej spionizowaną.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny maluch próbuje wszystkiego - zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo