42 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.09.2023Zmień

Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Co może niepokoić w rozwoju noworodka, a co w przypadku rocznego dziecka? Kiedy maluszek powinien podnosić główkę, a kiedy reagować na swoje imię? W przygotowanym przez nas kalendarzu rozwoju dziecka opisujemy - tydzień po tygodniu - ważne i charakterystyczne momenty rozwoju noworodka. Przyglądamy się jak maluszek rozwija się umysłowo, fizycznie, psychicznie, intelektualnie. Piszemy też o diecie, zdrowiu i pielęgnacji dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka: 52 niezwykłe tygodnie

Rozwój dziecka już nigdy nie będzie tak intensywny jak w pierwszym roku życia. To 365 niezwykłych dni i każdy z nich przynosi coś nowego. Pierwsze próby podnoszenie główki, pierwszy uśmiech, pierwsze wypowiedziane sylaby, pierwsze kroki. O tych wszystkich pierwszych razach piszemy w naszym kalendarzu niemowlaka, który ze względu na dynamikę rozwoju dziecka podzieliliśmy na 52 tygodnie. Wystarczy, że wpiszesz datę narodzin swojego dziecka, a nasz kalkulator dobierze treści dopasowane do jego/jej wieku. Możesz też sama wybrać tydzień życia dziecka, który cię interesuje i przeczytaj co wydarzy się w tym czasie. Nie zapominaj, że rozwój niemowlaka to bardzo indywidualna sprawa. Różnice w tempie zdobywania umiejętności wśród noworodków przez pierwsze 12 miesięcy życia sięgają nawet 3-4 miesięcy. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a my, w naszym kalendarzu rozwoju dziecka, podajemy przeciętne zmiany charakterystyczne dla danego okresu.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia: ważne kamienie milowe

Kalendarz rozwoju dziecka stworzyliśmy po to, aby ułatwić wam śledzenie zmian i postępów w rozwoju niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka niesie ze sobą charakterystyczne zmiany i ważne kamienie milowe. To np. reagowanie na otoczenie, głużenie, podnoszenie głowy i klatki piersiowej, chwytanie, przewrotki, gaworzenie, raczkowanie, siadanie, podciąganie do pozycji stojącej, reakcja na swoje imię - to umiejętności, które zdrowe dziecko opanowuje przed pierwszymi urodzinami. Piszemy o tym co dziecko powinno, a co może umieć w kolejnych tygodniach, miesiącach życia. Zwracamy uwagę na to jakie dziecko ma potrzeby i jak odgadywać i rozpoznawać jego/jej możliwości i ograniczenia.

Rozwój dziecka dzielimy na ten fizyczny związany z rozwojem ruchowym niemowlęcia oraz emocjonalno-intelektualny. Piszemy m.in. o tym jak stymulować rozwój dziecka, w tym rozwój mowy, zwracamy uwagę na to, że dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie należy przyspieszać kolejnych etapów.

Pierwszy rok życia dziecka: dieta, zdrowie i pielęgnacja

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej diety, opieki, pielęgnacji. W naszym kalendarzu niemowlaka znajdziesz m.in:
- Porady i wypowiedzi lekarzy, położnych na temat karmienia piersią, w tym podpowiedzi jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami dotyczącymi naturalnego karmienia niemowląt
- Przykłady rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią oraz niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (dietetycy wypowiadają się na temat zdrowego żywienia, podpowiadają jakie produkty spożywcze są najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka)
- Artykuły autorstwa lekarzy, pediatrów dotyczące zdrowia (znajdziesz informacje na temat najczęstszych chorób wieku niemowlęcego, jak je rozpoznać, jak opiekować się chorym dzieckiem)
- Informacje na temat szczepień
- Poradniki - w tym wypowiedzi doświadczonych mam z forum - na temat pielęgnacji (piszemy m.in. o tym jak zmienić pieluchę, jak przygotować pierwszą kąpiel, jak szybko i sprawnie ubrać i rozebrać maluszka, jak zabezpieczyć dom przez wszędobylskim raczkującym niemowlakiem itd.)

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy
- dokładny opis przebiegu porodu
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz niemowlaka nie zastąpi lekarza

Monitorowanie rozwoju dziecka w czasie sprzyja zdrowemu rozwojowi i rozpoznawaniu ewentualnych nieprawidłowości. Kalendarz rozwoju niemowlaka w pierwszym roku życia może być punktem odniesienia. Jednak to pediatra stwierdza czy niemowlak rozwija się prawidłowo czy nie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu rozwoju dziecka propozycji, omów to z pediatrą dziecka.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moje dziecko z eDziecko.pl"

Rozwój: Co 10-miesięczne dziecko powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Wstaje samo trzymając się mebli lub twojej nogi. Sprawdź czy wszystkie meble są dostatecznie stabilne, by służyć malcowi za podporę. Lekkie szafki i regały najlepiej przymocować do ściany.
- Chodzi bokiem, trzymając się mebli. Czas na skarpetki z gumowymi antypoślizgowymi spodami. W nich dziecku będzie wygodnie i nie poślizgnie się tak łatwo.
- Kroczy do przodu trzymane za obie rączki. Choć bardzo to lubi, lepiej nie prowadzać dziecka w ten sposób zbyt często. Gdy będzie na to gotowe, samo ruszy w drogę.
- Raczkuje po całej podłodze, swobodnie zmieniając kierunki. Nie przewraca się, choć czasem traci równowagę.
- Siedzi pewnie i stabilnie.

Rozwój emocjonalno-intelektualny:
- Bawi się klockami. Nie potrafi jeszcze z nich nic budować, ale z zapałem wkłada je do pudełka i wyjmuje, przekłada, ustawia obok siebie i burzy zbudowaną wspólnie wieżę. Ważne! Klocki muszą być duże (żeby nie dało ich się włożyć do buzi) i lekkie (żeby maluch nie uderzył się nimi).
- Rozumie proste polecenia.
- Podaje zabawkę, gdy je o to poprosisz (co nie znaczy, że wypuści ją z rączki)
- Współpracuje przy ubieraniu.
- Gdy na coś nie pozwalasz mówiąc stanowczo: "Nie! Nie wolno!", na chwilę przerywa to co robi, zaraz jednak powraca do zakazanej czynności.
- Naśladuje gesty dorosłego. Na przykład gdy prosisz, by zrobiło "pa pa", macha łapką, podaje rękę na powitanie. Oczywiście będzie to robić, jeśli wcześnie nauczysz je takich gestów.

Rozwój: Co 10-miesięczne dziecko może umieć

- Może samo chodzić na krótkich dystansach bez podtrzymywania.
- Mówić "mama", "tata" ze zrozumieniem.
- Powiedzieć inne słowo niż "mama", "tata".

Dieta: Nowości na talerzu

Oto pokarmy, które możesz podać w tym miesiącu:
- Drobno posiekane ryby, mięso
- Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
- Posiekane surowe miękkie warzywa i owoce (np. pomidor, jabłko, gruszka, banan)
- Miękkie kawałki/cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki
- Kasze, pieczywo
- Jogurt naturalny, sery, kefir
- Woda przegotowana bez ograniczeń
- Sok 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru, do 150 ml na dobę (ilość liczona razem z ilością spożytych owoców)
- Pełne mleko krowie należy podawać po 12 m.ż. Małe ilości mleka krowiego można używać do przygotowania posiłków uzupełniających, nie powinno być ono jednak stosowane jako posiłek mleczny przed 12. miesiącem życia.

W tym miesiącu wprowadzaj do diety dziecka nowe gatunki mięs, ryb, kasz. W menu malucha mogą już pojawić się rośliny strączkowe: fasola, cieciorka, soja, bób (ostrożnie jeśli dziecko ma problemy z przewodem pokarmowym). Nowości podawaj jak zwykle tj. w kilkudniowych odstępach.

Jeśli akurat jest sezon zaproponuj malcowi na deser: truskawki, poziomki, borówki, żurawiny, ananasa, papaję. Nawet jeśli maluch wcześniej nie zdradzał objawów alergii pokarmowej, uważnie go obserwuj - zwłaszcza truskawki i poziomki często uczulają.

W dziesiątym miesiącu życia dziecko je na tyle dużo różnych produktów, że jadłospis możesz ułożyć z góry na kilka dni. Łatwiej wówczas żonglować produktami tak, aby zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ciągu tygodnia.

Menu można rozpisać na dni, np. trzy dni mięsne, dwa dni z rybą, dwa bezmięsne; jednego dnia kasza, drugiego makaron pełnoziarnisty, a trzeciego ryż; w poniedziałek brokuły, we wtorek marchewka, we środę np. faszerowana cukinia, itd.

Jeśli karmisz piersią, karm na żądanie minimum trzy razy dziennie, a jeśli podajesz mleko modyfikowane podawaj je trzy razy dziennie (około 190-220 ml) z kaszką glutenową lub bezglutenową.

Pielęgnacja: 'Strój kąpielowy'

Jeśli wybieracie się na wakacje lub na basem wyposaż malca w specjalną pieluchę do kąpieli, która nasiąka wodą wolniej niż zwykła jednorazowa pieluszka i nie przepuszcza zawartości na zewnątrz.

W sprzedaży są zarówno jednorazowe pieluszki do kąpieli, jak i pieluszki wielokrotnego użytku, które trzeba wyprać po każdej wizycie na basenie.

Dowiedz się więcej o 42. tygodniu życia dziecka:

 1. Niemowlęce zabawki są teraz nieraz bardzo pomysłowe i skomplikowane, ale dziecku sprawią radość także te najprostsze, np. nakręcany bączek do puszczania po podłodze. Gdy pracujesz w kuchni, a dziecko jest przy tobie w krzesełku lub kojcu, daj mu do zabawy bezpieczne przedmioty - plastikowy durszlak, drewnianą łyżkę, czystą ściereczkę.

 2. Jeżeli dziecko często choruje (bo np. zaraża się od starszego rodzeństwa) porozmawiaj z lekarzem o możliwości zastosowania którejś z bezpiecznych metod medycyny naturalnej, np. stawiania baniek.

  • Pediatra radzi: Infekcja! Co robić?

   Pediatra radzi: Infekcja! Co robić?

   Gdy dziecko nagle atakuje choroba, nie warto tracić zimnej krwi. Oto zasady postępowania z malcem, który źle się czuje.

  • Zapobieganie infekcjom u maluchów

   Zapobieganie infekcjom u maluchów

   W domu, w którym mieszka często chorujący przedszkolak, infekcje zwykle przechodzą na resztę rodziny. Co zrobić, by przed chorowanie, uchronić młodsze rodzeństwo?

 3. Dziecko wciąż testuje nowe umiejętności i czasami może cię trochę przerażać - wali, szczypie, ciągnie (kogoś lub siebie za włosy), zgrzyta zębami... To zdobywanie kolejnych nowych doświadczeń. Łagodnie i stanowczo odwodź je od działań, które czynią komuś ból i krzywdę.

 4. Choć ubranka dla starszych niemowląt mają już bardziej dorosły krój, nadal stawiaj na wygodę. Spodnie powinny rozpinać się w kroku, bluzy - łatwo zdejmować, bielizna nie może uciskać skóry i podwijać się na brzuchu.

 5. Wyrabianie zdrowych nawyków zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Po każdym spacerze i przed jedzeniem myj dziecku rączki.

 6. Do niedawna produkty zawierające gluten podawało się dzieciom dziesięciomiesięcznym. Obecnie zalecenia specjalistów się zmieniły, kaszę mannę zaczynają jadać już półroczniaki.

 7. Choć czkawka zdarza się głównie małym niemowlętom, starsze także mogą się z nią borykać. Sposoby na czkawkę bywają różne, najlepiej sprawdź, czy maluch nie jest przegrzany albo wyziębiony. Jeśli nie - spokojnie poczekaj, aż minie.

Dziesiąty miesiąc

Dziesiąty miesiąc

Maluch nie tylko sam siada, ale też wstaje! I nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy. No, może z wyjątkiem nogi od stołu.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.

Pobierz aplikację za darmo