1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Poród - najnowsze artykuły

 • Jak zmniejszyć ból porodowy?

  Jak zmniejszyć ból porodowy?

  Chyba nie ma kobiety w ciąży, która nie obawiałaby się bólu w czasie porodu. Na szczęście jest wiele sposobów, by go zmniejszyć.

  Tekst Katarzyna Oleś, położna, miesięcznik Dziecko
 • Poród na wesoło [WASZE HISTORIE]

  Poród na wesoło [WASZE HISTORIE]

  Poród to wzniosłe wydarzenie w życiu każdego rodzica. Często jest też przeżyciem bardzo stresującym. Historie użytkowników forum "Ciąża i poród", opisane w wątku "Poród na wesoło" udowadniają jednak, że potrafi być także źródłem sytuacji zabawnych.
  Oto kilka z nich!

  Paulina Zduniak
 • Położna, czyli wsparcie dla kobiety

  Położna, czyli wsparcie dla kobiety

  O roli położnych na przestrzeni wieków i ich pracy dziś z dr Antoniną Doroszewską, socjolożką medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Karolina Oponowicz-Żylik.

  Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • 16 tys. zł za poród w prywatnej klinice a lądujesz w państwowym szpitalu?
 • Drugi poród szybszy?

  Pierwsze dziecko urodziłam 2 lata temu. Poród był wywoływany i trwał 12?godzin. Wkrótce czeka mnie drugi poród. Słyszałam, że zazwyczaj jest on szybszy i łatwiejszy niż pierwszy. Czy to prawda? Czy gdy dostanę skurczy lub odejdą mi wody, powinnam biegiem lecieć do szpitala, czy nie muszę się aż tak spieszyć?

  Tamara
 • Pobolewanie brzucha

  Jestem w 20. tygodniu ciąży i czasami czuję pobolewanie w dolnej części brzucha. Czy to normalne? Byłam dzisiaj u lekarza, ale zapomniałam go o to zapytać. Czy gdyby było coś nie tak, to lekarz wyczułby to podczas zwykłego badania wewnętrznego (nie miałam robionego USG)?

  Karolina
 • Cukrzyca i porodowy post

  Mam cukrzycę ciążową i trochę się martwię, jak sobie poradzę, gdy w czasie porodu przez kilka godzin nie będę mogła nic jeść (w moim szpitalu rodząca może tylko pić niegazowaną wodę). Ostatnio po wczesnej kolacji i nocnym poście poziom cukru spadł mi do 50. Boję się, że jak tak będzie w czasie porodu, wpadnę w hipoglikemię i odpłynę.

  Asia
 • Bliskość z dzieckiem po porodzie

  Zaraz po porodzie położono mi córeczkę na brzuchu. To było niesamowite uczucie nareszcie przytulić swoje dziecko... Niestety, nie mogłam tak naprawdę nacieszyć się bliskością małej, bo po kilku minutach zabrano ją na badanie, ważenie i mierzenie. Chciałabym zapytać, czy to wszystko nie mogło poczekać? Dodam, że poród odbył się bez powikłań, a córeczka urodziła się zdrowa.

  Marzena
 • Kontakt z dzieckiem po cesarce

  Czy możliwe jest zapewnienie mamie po planowym cesarskim cięciu kontaktu z dzieckiem skóra do skóry, jeśli życiu i zdrowiu matki ani dziecka nic nie zagraża? Przy pierwszym porodzie miałam cesarskie cięcie. Córkę od razu zabrano do mierzenia i ważenia. Pokazano mi ją tylko przez chwilę, z daleka. Przytulić ją mogłam dopiero półtorej godziny później. Chciałabym, żeby tym razem było inaczej.

  Anita
 • Rodzenie za parawanem?

  Zwiedzałam porodówkę w szpitalu, w którym będę rodzić, i doznałam szoku. Są tam dwie pojedyncze, świetnie wyposażone sale, ale są też "boksy" rozdzielone tylko parawanami, w których poza łóżkiem nie ma na nic miejsca. Położna twierdziła, że te boksy są awaryjne, że sytuacje, gdy jednocześnie rodzi więcej pań, zdarzają się rzadko. Ja jednak mam obawy. Czy nie ma jakichś standardów określających, jak duża powinna być przestrzeń, w której kobieta rodzi?

  Grażyna
 • Podróż w ciąży

  Jestem w 32. tygodniu ciąży, chcielibyśmy z mężem pojechać na krótki urlop. Podróż będzie trwać około 2 godzin. Koleżanka powiedziała mi, że w tak zaawansowanej ciąży nie powinnam wybierać się w drogę, bo może to zaszkodzić i mnie, i dziecku. Czy to prawda?

  Kinga
 • Nisko położone łożysko

  W 19. tygodniu ciąży podczas USG lekarz stwierdził u mnie łożysko brzeżnie przodujące, ale powiedział, że na tym etapie to normalne i nie oznacza, że konieczne będzie cesarskie cięcie. W 29. tygodniu, na kolejnym USG, usłyszałam, że łożysko jest nisko, ale tylko "nitką" dotyka ujścia. Lekarka prowadząca ciążę uznała, że gdyby dziecko wstawiło się główką na dół i przyblokowało łożysko, można by się pokusić o poród siłami natury. Czy to jednak bezpieczne? Zależy mi na porodzie naturalnym, ale nie chcę ryzykować.

  Mariola
 • One naprawdę tam urodziły! 11 najdziwniejszych miejsc porodów
 • Krwawienie połogowe

  Jak długo mogą utrzymywać się odchody połogowe ze świeżą czerwoną krwią? Bo u mnie leci już 12. dobę i wciąż pojawia się krew, trochę ciemniejsza, ale "żywa". Parę dni temu krwawienie było już minimalne, a teraz znów się zwiększyło. Czy przyczyną mógł być wysiłek fizyczny (zdarzyło mi się trochę dźwigać i biegać)? Dodam, że to był mój czwarty poród, karmię dziecko piersią.

  Julia
 • Ciąża tuż po porodzie

  Chciałabym się dowiedzieć, jakie konsekwencje może mieć zajście w ciążę dwa miesiące po porodzie.

  Marlena
 • Skurcze w pachwinach

  Jestem w 40. tygodniu ciąży. Od pewnego czasu mam skurcze w pachwinach. Zwykle zdarza się to w nocy lub gdy stoję, nasilają się też w toalecie. Boję się, że będą mi dokuczać podczas porodu. W pierwszej ciąży tego nie doświadczyłam. Jak można sobie z tym poradzić?

  Sonia
 • Opieka położnej w ciąży

  Jestem w 27. tygodniu drugiej ciąży i dopiero teraz natknęłam się na artykuł o opiece położnej nad ciężarną. Chodzę do lekarza prywatnie, ale z chęcią skorzystałabym z opieki położnej, do której mogłabym zadzwonić w razie pytań. Czy mimo że moją ciążę prowadzi prywatny lekarz, mogę skorzystać z porady położnej w ramach NFZ? Jak wygląda taka opieka?

  Anna
 • Jak ćwiczyć z dzieckiem

  Jak ćwiczyć z dzieckiem

  Ćwiczyć najlepiej w grupie - wtedy mamy większą motywację. Świeżo upieczonym mamom proponujemy trening w pigułce w minigrupie. Mama i dziecko.

  Tekst Małgorzata Welman, miesięcznik Dziecko
 • Połóg

  Jestem 10 dni po porodzie. Od dwóch dni krwawienie znów jest większe, przypomina miesiączkę. Niepokoi mnie też uczucie ciężkości w kroczu.

  MARIA
 • Poród bliźniąt

  Spodziewam się bliźniąt. Lekarz prowadzący ciążę mówi, że rodzaj porodu zależy od ułożenia dzieci. Na razie mają jeszcze dużo miejsca (termin porodu mam za trzy i pół miesiąca) i cały czas zmieniają pozycje. Kiedy ułożenie dzieci będzie ostateczne? Jakie mam szanse na poród naturalny? Starszą córkę urodziłam siłami natury, bez nacinania i znieczulenia, poród wspominam na tyle dobrze, że nie mam oporów przed kolejnym, ale obawiam się możliwych komplikacji i konieczności szybkiego cięcia cesarskiego.

  KAROLINA
 • Ile razy KTG?

  Czy są jakieś przepisy, które regulują monitorowanie tętna dziecka w czasie porodu?

  AGNIESZKA
 • Spanie na plecach

  Jestem w 8. miesiącu ciąży. Staram się spać na lewym boku, ale gdy nie mogę zasnąć, obracam się na drugi bok. Czasem podczas snu przekręcam się też na plecy. Ostatnio przeczytałam jednak, że to grozi niedotlenieniem płodu. Czy to prawda?

  SYLWIA
 • Ból krocza przed porodem

  Jestem w 40. tygodniu ciąży, a więc powinnam już rodzić. Na razie jednak nic się nie dzieje. Tylko od kilku dni czuję ból krocza, szczególnie przy dotyku, badaniu. Boję się, co będzie przy porodzie.

  MEDELLIN.777
 • Brak skurczów partych

  Rodziłam już dwa razy, do pełnego rozwarcia dochodziło szybko, pęcherz płodowy był przebijany w trakcie porodu i dopiero wtedy zaczynały się silne bóle. Dla mnie jednak najtrudniejszy był moment, kiedy trzeba było wyprzeć dziecko. Nie czułam bowiem skurczów partych. To położna mówiła mi, kiedy przeć, a kiedy nie. Zastanawiam się, czy położna przyspieszała poród, nie czekając na moje skurcze parte, czy też niektóre kobiety ich nie czują.

  PAULLLA6
 • Pielęgnacja po porodzie

  Kompletuję wyposażenie torby do szpitala i zastanawiam się, co spakować do pielęgnacji krocza. Co przyspieszy jego gojenie?

  MOM6
 • Ruchy dziecka

  Czy to normalne, że odczuwam ruchy dziecka bardzo nisko. Jakby maluch kopał mnie po kroczu (czasem mam wrażenie, że zaraz wypadnie). To dopiero 30. tydzień ciąży, a ruchy są bardzo mocne - czasem aż bolesne.

  GDYNKAA
 • Pielęgnacja krocza

  Kompletuję wyposażenie torby do szpitala i zastanawiam się, co spakować do pielęgnacji krocza. Co przyspieszy jego gojenie?

  Mom6
 • Żel położniczy

  Sporo się ostatnio słyszy o żelach położniczych ułatwiających rodzenie. Co Pani myśli o tego typu wynalazkach?

  Nuage8
 • Krwawienia połogowe

  Prawie sześć tygodni temu urodziłam synka. Do końca trzeciego tygodnia krwawiłam, później miałam lekkie plamienia, a w piątym tygodniu znów zaczęłam krwawić jak przy miesiączce, i to krwawienie trwa już tydzień. Czy tak może być?

  Sweethour83
 • Ruch a przyspieszenie porodu

  Czy aktywność fizyczna, np. intensywne sprzątanie, chodzenie po schodach, może przyspieszyć opóźniający się poród? Jestem już kilka dni po terminie, oznak zbliżającego się porodu niestety zero. W pierwszej ciąży urodziłam 8 dni po terminie; myślałam, że za drugim razem wszystko rozkręci się wcześnie, ale tracę nadzieję.

  Luska_108
 • Angina w ciąży

  W 39. tygodniu ciąży zachorowałam na anginę. Lekarz przepisał mi antybiotyk i kazał płukać gardło rozpuszczoną aspiryną. Czuję się już lepiej, ale mam 37,2°C. Jakie mogą być konsekwencje tej choroby? Czy dziecko może być zakażone?

  Cynamonowomi
 • Długie parcie

  Moja położna, przyjmująca porody w domu, opowiadała mi o kobiecie, która od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka potrzebowała 6 godzin. Tymczasem u mojej koleżanki po 2 godzinach parcia w szpitalu użyto próżniociągu. Czy w sytuacji, gdy parcie się przedłuża, można czekać, aż dziecko samo zechce wyjść, czy też lepiej mu pomóc?

  Mary An
 • Stołek porodowy

  Słyszałam, że rodzenie na stołku porodowym może spowodować zbyt szybką drugą fazę porodu i krwotok. Czy to prawda?

  Podkocem
 • Pieczenie podczas oddawania moczu

  Urodziłam tydzień temu i od wczoraj czuję pieczenie podczas oddawania moczu. Czy to infekcja? A może to skutek uboczny cewnikowania, jakiemu byłam poddana w czasie porodu? Co mogę zażywać? Dodam, że karmię piersią.

  Anna
 • Plamienie pod koniec ciąży

  Jestem w 38. tygodniu ciąży. Dziś znalazłam na bieliźnie niewielką ilość podbarwionego krwią śluzu. Potem jeden malutki skrzep i śluz ze śladowymi ilościami pasemek krwi. Nie zauważyłam odejścia czopa śluzowego (w pierwszej ciąży było to wyraźne - taka brunatna galaretka). Do tego pobolewa mnie w krzyżu i brzuch wyraźnie się napina. Czy to oznaki zbliżającego się porodu? A może to plamienie oznacza coś złego i powinnam jechać do szpitala?

  Karolkowa
 • Położenie miednicowe

  Od czterech dni ryczę jak bóbr. Czuję żal, złość, bezsilność. Z powodu położenia miednicowego będę mieć cesarskie cięcie. Prawdopodobnie nie pozwolą mi nawet spróbować rodzić siłami natury. Czuję się bezradna. Czy mam prawo nie wyrazić zgody na cesarkę, jeśli powodem jest tylko ułożenie miednicowe? Jakich argumentów użyć? Czekać na akcję porodową czy lepiej wszystko zaplanować?

  Ania
 • Strach przed ciąży

  Mój syn ma 5 lat. Bardzo chcę mieć drugie dziecko, ale nie jestem w stanie zdecydować się na zajście w ciążę. Prześladuje mnie paniczny lęk, że będzie jak poprzednio. Mój poród był okropny, dziecko duże, syn doznał poważnych urazów, ja też miałam komplikacje. To było jak zespół stresu pourazowego. I psychicznie, i fizycznie długo do siebie dochodziłam. Wiedziałam już 5 lat temu, że potrzebny mi psycholog, bo nie radzę sobie, ale nie poszłam. Jak walczyć z tym lękiem?

  Michalina
 • Połóg po cesarskim cięciu Strach przed ciąży Położenie miednicowe

  Czy po cesarskim cięciu połóg wygląda tak samo? Będę miała cesarkę i zastanawiam się, czy po nim krwawienie występuje też od razu, czy później? I czy trwa tyle samo czasu? Mój syn ma 5 lat. Bardzo chcę mieć drugie dziecko, ale nie jestem w stanie zdecydować się na zajście w ciążę. Prześladuje mnie paniczny lęk, że będzie jak poprzednio. Mój poród był okropny, dziecko duże, syn doznał poważnych urazów, ja też miałam komplikacje. To było jak zespół stresu pourazowego. I psychicznie, i fizycznie długo do siebie dochodziłam. Wiedziałam już 5 lat temu, że potrzebny mi psycholog, bo nie radzę sobie, ale nie poszłam. Jak walczyć z tym lękiem? Od czterech dni ryczę jak bóbr. Czuję żal, złość, bezsilność. Z powodu położenia miednicowego będę mieć cesarskie cięcie. Prawdopodobnie nie pozwolą mi nawet spróbować rodzić siłami natury. Czuję się bezradna. Czy mam prawo nie wyrazić zgody na cesarkę, jeśli powodem jest tylko ułożenie miednicowe? Jakich argumentów użyć? Czekać na akcję porodową czy lepiej wszystko zaplanować?

  Beata Michalina Ania
 • Brzuch bardzo nisko

  Jestem w 33. tygodniu drugiej ciąży i mam bardzo nisko brzuch (mogę położyć płaską dłoń między biustem a brzuchem). Położna w szkole rodzenia zwróciła mi na to uwagę i postraszyła wcześniejszym porodem. Moja ginekolog natomiast powiedziała, że brzuch mam nisko od początku i to dlatego, że mam krótką szyjkę macicy (z pessarem), i nie jest specjalnie zaniepokojona. Czy rzeczywiście mam się czego obawiać i dużo leżeć? Czy powinnam się spodziewać wcześniejszego rozwiązania? Mój brzuch wygląda jak wisząca piłka z największym uwypukleniem na poziomie pępka i poniżej.

  Aneta
 • Opieka położnej przed porodem

  Czy to prawda, że ciężarnej przysługuje 30 godzin wizyt domowych położnej przed porodem? Gdzie szukać takiej osoby?

  Kasia