1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Poród - najnowsze artykuły

 • Być rodzicem wcześniaka [WYWIAD]

  Być rodzicem wcześniaka [WYWIAD]

  Natura zaplanowała, by człowiek rósł w brzuchu matki przez dziesięć księżycowych miesięcy. To czas konieczny dla dziecka, ale również dla rodziców, by mogli przygotować się do Wielkiej Zmiany. Co się dzieje między nimi, gdy dziecko rodzi się za wcześnie?

  Z Grażyną Kmitą* rozmawia Justyna Dąbrowska
 • Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu

  Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu

  Znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo) jest uznawane za najskuteczniejszego sojusznika kobiety w starciu z bólem podczas porodu, ale i tak wiele przyszłych matek zastanawia się, czy ewentualne skutki uboczne są warte zastosowania tej metody. Kiedy można je stosować? Jakie są przeciwskazania?

  mko
 • Orgazm w trakcie porodu

  Rodzić z rozkoszą. Szalony pomysł? Nie dla wszystkich. Film dokumentalny ''Orgasmic birth'' pokazuje, że to możliwe. Osoby zaangażowane w jego powstanie twierdzą wręcz, że orgazmiczny poród jest dostępny wielu kobietom. Jeśli otworzą się na tę możliwość.

  Kasia Michalczak
 • Poród po terminie

  Poród po terminie

  Termin porodu minął... i co dalej? Na co warto teraz zwrócić uwagę?

  Lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny, miesięcznik ?Dziecko?
 • Poród bez bólu? Niekoniecznie...

  Poród bez bólu? Niekoniecznie...

  Co miesiąc w rubryce "O tym się mówi" w miesięczniku "Dziecko" psychoterapeutka Justyna Dąbrowska przygląda się tematom ważnym, kontrowersyjnym, inspirującym. Komentuje i... daje do myślenia.

  Opracowała Justyna Dąbrowska - psychoterapeutka, pisarka, babcia
 • Kiedy zaczyna się poród? Te objawy to znak, że to już [7 OZNAK PORODU]
 • "Kilka skurczów i moje dziecko dosłownie wyskoczyło na świat". Hipnoporód: dziwactwo czy sposób na rodzenie bez bólu?
 • Poród? Czy to już?

  Poród? Czy to już?

  Wiele kobiet obawia się, że poród je zaskoczy: nie zdążą do szpitala i urodzą w domu lub - co gorsza - na ulicy. Na szczęście nagłe porody tak częste w filmach, w życiu zdarzają się bardzo rzadko.

  Justyna Dąbrowska, miesięcznik ?Dziecko?; konsultacja Halina Biedroń, położna
 • Bagaż na porodówkę

  Bagaż na porodówkę

  Co właściwie powinno się znaleźć w torbie do porodu? Trzy mamy mówią nam, co spakowały do szpitala, czego im brakowało i bez czego nie potrafiłyby się obejść.

  Wysłuchała Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • Sposoby na dobry poród

  Sposoby na dobry poród

  Czy wiesz, że sama możesz zwiększyć swoje szanse na dobry poród? Istnieją proste, ale naprawdę skuteczne sposoby, które przygotowują do tego zadania i psychikę, i ciało kobiety.

  Maja Zawistowska, miesięcznik Dziecko; konsultacja: Katarzyna Oleś, położna
 • Kontrowersje: cesarka na życzenie

  Kontrowersje: cesarka na życzenie

  W Polsce teoretycznie nie wykonuje się cesarskiego cięcia na życzenie. W praktyce są sposoby, by cesarkę sobie "załatwić". Czy tak rzeczywiście jest bezpieczniej lub też lepiej urodzić dziecko?

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Poród ze wspomaganiem

  Poród ze wspomaganiem

  Aby poród naturalny zakończył się sukcesem, nie zawsze wystarczą troskliwe ręce położnej - czasami trzeba zrobić coś więcej, by pomóc dziecku przyjść na świat. Zdarza się, że do akcji musi wkroczyć lekarz.

  Lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalistka ginekologii i położnictwa
 • Poród jest piękny? Tak! Te zdjęcia powstały w samym momencie narodzin
 • Rok z życia ojca. Nagrodzony pamiętnik czytelnika
 • Idealny czas na ciążę

  Idealny czas na ciążę

  My, kobiety, zwykle chcemy mieć dzieci. To naturalny instynkt przedłużenia gatunku, jeden z najsilniejszych w przyrodzie. Chcemy jednak mieć je wtedy, gdy będzie na to najlepszy czas. I mamy do tego pełne prawo. Mamy również możliwości, żeby zaplanować swoje życie w tym aspekcie.

  Lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalistka ginekologii i położnictwa
 • Niespodziewana miłość. Pamiętnik nagrodzony w konkursie
 • Ginekologia estetyczna po porodzie

  Ginekologia estetyczna po porodzie

  Nietrzymanie moczu i dyskomfort przy współżyciu to problemy, które mogą pojawić się po porodzie drogami natury. Można im jednak zaradzić.

  Ewa Raczyńska, konsultacja: profesor dr hab. n. med. Artur Jakimiuk i doktor Jacek Skórczewski*
 • Domowe sposoby na wywołanie porodu: ciasto, ananas, seks. To działa?
 • Jedziesz na porodówkę? Tylko nie zapomnij zabrać... [WASZE RADY]
 • Zachcianka na tonik

  Czy zawarta w toniku chinina nie szkodzi przyszłej mamie? Jestem w 12. tygodniu ciąży i to moja megazachcianka. Tymczasem czytałam, że chinina może spowodować skurcze. Czy rzeczywiście tak jest?

  MARTYNA
 • Wywołanie porodu

  Czy prowokacja porodu jest skuteczniejsza bliżej terminu porodu? Poprzedni poród wywoływano 4 dni przed terminem i w miarę szybko urodziłam. Teraz stoję przed perspektywą wywoływania 1,5 tygodnia przed terminem (ze względu na małą ilość wód płodowych). Czy wywoływanie może być mniej efektywne?

  EWA
 • Silne skurcze przepowiadające

  Jestem w 39. tygodniu ciąży i od kilku dni mam silne skurcze przepowiadające. Brzuch jest wtedy twardy jak skała. Badanie KTG nie wykazało, że poród się zbliża. Czy jeśli takie skurcze się powtórzą, powinnam jechać do szpitala?

  MAJA
 • Krwawienie w połogu

  Jestem 10 dni po porodzie. Od 3 dni mam dziwne krwawienie. Przez cały czas jest tylko drobne plamienie, a raz w ciągu dnia zalewa całą podpaskę ciemną, gęstą, jakby śluzowatą krwią. Najczęściej zdarza się to po spacerze i dłuższym karmieniu piersią. Nie mam gorączki, nie boli mnie brzuch, odchody nie mają nieprzyjemnego zapachu. Czy takie nieregularne krwawienie jest niepokojące?

  AGA
 • Brak lewatywy a zakażenie noworodka

  Przed porodem nie zrobiono mi lewatywy i skończyło się to tak, jak można było przewidzieć. Nie było to miłe... Moje pytanie dotyczy jednak zakażenia dziecka bakterią e-coli. 16 dni po narodzinach synek zachorował bowiem na zapalenie układu moczowego. Czy brak lewatywy i tego konsekwencje oraz moda na nie kąpanie dzieci w pierwszej dobie życia mogły się do tego przyczynić? Dlaczego w takich sytuacjach nie kąpie się dziecka?

  ANNA
 • Jak zmniejszyć ból porodowy?

  Jak zmniejszyć ból porodowy?

  Chyba nie ma kobiety w ciąży, która nie obawiałaby się bólu w czasie porodu. Na szczęście jest wiele sposobów, by go zmniejszyć.

  Tekst Katarzyna Oleś, położna, miesięcznik Dziecko
 • Poród na wesoło [WASZE HISTORIE]

  Poród na wesoło [WASZE HISTORIE]

  Poród to wzniosłe wydarzenie w życiu każdego rodzica. Często jest też przeżyciem bardzo stresującym. Historie użytkowników forum "Ciąża i poród", opisane w wątku "Poród na wesoło" udowadniają jednak, że potrafi być także źródłem sytuacji zabawnych.
  Oto kilka z nich!

  Paulina Zduniak
 • Położna, czyli wsparcie dla kobiety

  Położna, czyli wsparcie dla kobiety

  O roli położnych na przestrzeni wieków i ich pracy dziś z dr Antoniną Doroszewską, socjolożką medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Karolina Oponowicz-Żylik.

  Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • 16 tys. zł za poród w prywatnej klinice a lądujesz w państwowym szpitalu?
 • Drugi poród szybszy?

  Pierwsze dziecko urodziłam 2 lata temu. Poród był wywoływany i trwał 12?godzin. Wkrótce czeka mnie drugi poród. Słyszałam, że zazwyczaj jest on szybszy i łatwiejszy niż pierwszy. Czy to prawda? Czy gdy dostanę skurczy lub odejdą mi wody, powinnam biegiem lecieć do szpitala, czy nie muszę się aż tak spieszyć?

  Tamara
 • Pobolewanie brzucha

  Jestem w 20. tygodniu ciąży i czasami czuję pobolewanie w dolnej części brzucha. Czy to normalne? Byłam dzisiaj u lekarza, ale zapomniałam go o to zapytać. Czy gdyby było coś nie tak, to lekarz wyczułby to podczas zwykłego badania wewnętrznego (nie miałam robionego USG)?

  Karolina
 • Cukrzyca i porodowy post

  Mam cukrzycę ciążową i trochę się martwię, jak sobie poradzę, gdy w czasie porodu przez kilka godzin nie będę mogła nic jeść (w moim szpitalu rodząca może tylko pić niegazowaną wodę). Ostatnio po wczesnej kolacji i nocnym poście poziom cukru spadł mi do 50. Boję się, że jak tak będzie w czasie porodu, wpadnę w hipoglikemię i odpłynę.

  Asia
 • Bliskość z dzieckiem po porodzie

  Zaraz po porodzie położono mi córeczkę na brzuchu. To było niesamowite uczucie nareszcie przytulić swoje dziecko... Niestety, nie mogłam tak naprawdę nacieszyć się bliskością małej, bo po kilku minutach zabrano ją na badanie, ważenie i mierzenie. Chciałabym zapytać, czy to wszystko nie mogło poczekać? Dodam, że poród odbył się bez powikłań, a córeczka urodziła się zdrowa.

  Marzena
 • Kontakt z dzieckiem po cesarce

  Czy możliwe jest zapewnienie mamie po planowym cesarskim cięciu kontaktu z dzieckiem skóra do skóry, jeśli życiu i zdrowiu matki ani dziecka nic nie zagraża? Przy pierwszym porodzie miałam cesarskie cięcie. Córkę od razu zabrano do mierzenia i ważenia. Pokazano mi ją tylko przez chwilę, z daleka. Przytulić ją mogłam dopiero półtorej godziny później. Chciałabym, żeby tym razem było inaczej.

  Anita
 • Rodzenie za parawanem?

  Zwiedzałam porodówkę w szpitalu, w którym będę rodzić, i doznałam szoku. Są tam dwie pojedyncze, świetnie wyposażone sale, ale są też "boksy" rozdzielone tylko parawanami, w których poza łóżkiem nie ma na nic miejsca. Położna twierdziła, że te boksy są awaryjne, że sytuacje, gdy jednocześnie rodzi więcej pań, zdarzają się rzadko. Ja jednak mam obawy. Czy nie ma jakichś standardów określających, jak duża powinna być przestrzeń, w której kobieta rodzi?

  Grażyna
 • Podróż w ciąży

  Jestem w 32. tygodniu ciąży, chcielibyśmy z mężem pojechać na krótki urlop. Podróż będzie trwać około 2 godzin. Koleżanka powiedziała mi, że w tak zaawansowanej ciąży nie powinnam wybierać się w drogę, bo może to zaszkodzić i mnie, i dziecku. Czy to prawda?

  Kinga
 • Nisko położone łożysko

  W 19. tygodniu ciąży podczas USG lekarz stwierdził u mnie łożysko brzeżnie przodujące, ale powiedział, że na tym etapie to normalne i nie oznacza, że konieczne będzie cesarskie cięcie. W 29. tygodniu, na kolejnym USG, usłyszałam, że łożysko jest nisko, ale tylko "nitką" dotyka ujścia. Lekarka prowadząca ciążę uznała, że gdyby dziecko wstawiło się główką na dół i przyblokowało łożysko, można by się pokusić o poród siłami natury. Czy to jednak bezpieczne? Zależy mi na porodzie naturalnym, ale nie chcę ryzykować.

  Mariola
 • One naprawdę tam urodziły! 11 najdziwniejszych miejsc porodów
 • Krwawienie połogowe

  Jak długo mogą utrzymywać się odchody połogowe ze świeżą czerwoną krwią? Bo u mnie leci już 12. dobę i wciąż pojawia się krew, trochę ciemniejsza, ale "żywa". Parę dni temu krwawienie było już minimalne, a teraz znów się zwiększyło. Czy przyczyną mógł być wysiłek fizyczny (zdarzyło mi się trochę dźwigać i biegać)? Dodam, że to był mój czwarty poród, karmię dziecko piersią.

  Julia
 • Ciąża tuż po porodzie

  Chciałabym się dowiedzieć, jakie konsekwencje może mieć zajście w ciążę dwa miesiące po porodzie.

  Marlena
 • Skurcze w pachwinach

  Jestem w 40. tygodniu ciąży. Od pewnego czasu mam skurcze w pachwinach. Zwykle zdarza się to w nocy lub gdy stoję, nasilają się też w toalecie. Boję się, że będą mi dokuczać podczas porodu. W pierwszej ciąży tego nie doświadczyłam. Jak można sobie z tym poradzić?

  Sonia