Szpital na Madalińskiego otworzył Centrum Porodów Naturalnych. Bezpłatne "bezstresowe przyjście na świat dziecka"

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego stworzył specjalne miejsce dla kobiet, które marzą o porodzie naturalnym w warunkach domowych. Porody będą odbywały się w basenach porodowych, przy blasku świec, w kameralnych apartamentach.

Szpital oferuje naturalny poród 

Miejski Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego, otworzył właśnie Centrum Porodów Naturalnych. Będzie to drugi tego typu oddział w stolicy. Pierwszy - Przyszpitalny Dom Narodzin - powstał w 2012 roku w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii przy ul. Żelaznej. Oddział powstanie na wzór tych z innych krajów europejskich. W skład zespołu, który będzie się opiekował rodzącymi tu kobietami, będą wchodziły doświadczone położne i lekarze bloku porodowego. Co istotne - poród na oddziale będzie bezpłatny.

Poród bezpieczny dla mamy i dziecka

Szpital oferuje możliwość porodu w wodzie, który jest bezpieczny dla mamy i dziecka. Podczas porodu woda wymieniana jest na bieżąco - tak, by przez cały czas miała temperaturę 36-37 stopni Celsjusza. Cały poród odbywa się w sterylnych warunkach. Stosowane są jednak wyłącznie naturalne metody stymulacji czynności skurczowej:

  • masaż rozluźniający ciało i zmniejszający ból
  • tens, czyli metoda przezskórnej stymulacji nerwów
  • hipnobirthing - hipnoza w porodzie
  • imersja wodna w basenie porodowym lub pod prysznicem

W szpitalu są trzy dwupokojowe apartamenty wyposażone w baseny porodowe i salę porodów naturalnych. Apartamenty są kameralne i mają przypominać domowe zacisze. Jest również pokój z aneksem kuchennym i zapleczem higieniczno-sanitarnym. Warto dodać, że miejsce dedykowane jest wyłącznie dla kobiet z ciążą niepowikłaną. Nad prawidłowym przebiegiem porodu stale czuwa położna.

Wyjście naprzeciw bezstresowemu przyjściu na świat dziecka to jest powód otwarcia naszego Centrum. To jest dar dla matki, dziecka, ojca. Po prostu dla rodziny

- powiedział dr n. med. Jerzy Zwoliński, lekarz kierujący Oddziałem Położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Ginekolog opowiada i plusach i minusach porodu naturalnego

Zobacz wideo

Centrum Porodów Naturalnych po porodzie

Pacjentka przebywa w apartamencie porodowym do dwóch godzin po porodzie, do czasu zakończenia pierwszego kontaktu skóra do skóry. Jest też możliwość skorzystania z dodatkowych, odpłatnych usług, tj. indywidualnej opieki okołoporodowej obejmującej opiekę w okresie przedporodowym i do siedmiu dni po porodzie. Koszt takiej usługi to ok. 1500 zł. Możliwa jest też obsługa pobytowa osoby towarzyszącej w trzech opcjach.

  • pobyt w apartamentach porodowych Centrum Porodów Naturalnych osoby towarzyszącej - w przypadku obecności indywidualnej położnej podczas porodu, doba pobytowa do 24 godzin po porodzie w cenie 500 złotych
  • pobyt w apartamentach porodowych Centrum Porodów Naturalnych osoby towarzyszącej - doba pobytowa 800 złotych
  • pobyt w salach jednoosobowych na terenie Oddziału Położnictwa osoby towarzyszącej – doba pobytowa 400-500 złotych.
Więcej o: