Kiedy jechać do szpitala? Poród zaczyna się od dwóch sygnałów

Poród to jedno z najpiękniejszych, lecz także najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdej kobiety. W dziewiątym miesiącu może się w zasadzie rozpocząć w każdej chwili. Wiele kobiet boi się, że nie zdąży dojechać na porodówkę. Kiedy jechać do szpitala? Poród rozpoznasz po dwóch sygnałach.

Kiedy jechać do szpitala? Poród to nie tylko moment przyjścia na świat dziecka

Warto uświadomić sobie, że poród to nie tylko moment, gdy widzimy główkę dziecka. Akcja porodowa zaczyna się już wcześniej. To cały proces, którego zwieńczeniem jest wydanie dziecka na świat. Jednak nawet to nie jest ostatnią czynnością akcji porodowej. Kobieta musi bowiem wydalić jeszcze łożysko, błony śluzowe macicy i pępowinę. Przypomnijmy więc, fazy porodu:

  • I faza porodu - rozwieranie szyjki macicy
  • II faza porodu - okres wydalania (inaczej poród właściwy)
  • III faza porodu - okres łożyskowy

Kiedy jechać do szpitala? Poród powinien przebiegać pod kontrolą lekarza lub położonej. Powinniśmy więc już w pierwszym etapie porodu udać się do szpitala.

Kiedy jechać do szpitala po rozpoczęciu akcji porodowej?

Pierwszy etap porodu, który powinien być dla przyszłej mamy jasną informacją o tym, co się niebawem wydarzy, składa się także z trzech faz. Mówimy tu o fazie wczesnej, fazie aktywnej i fazie przejściowej.

Podczas pierwszej z nich symptomy są zazwyczaj znikome. Dopiero z czasem nabierają na sile. I to jasny przekaz, kiedy jechać do szpitala. Dwa najważniejsze sygnały to:

  • nasilające się skurcze,
  • odejście wód płodowych.
Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

Kiedy jechać do szpitala? Gdy pojawią się skurcze

Do szpitala powinniśmy udać się, kiedy skurcze powtarzają się co pięć minut i stają się coraz bardziej bolesne. Pamiętajmy, że z każdą godziną skurcze przybierają na sile i częstotliwości. Podczas drugiej fazy będą występowały już co trzy, cztery minuty. Będą też dłuższe – będą trwały od 60 do 90 sekund. Gdy rozpocznie się trzecia, ostatnia faza pierwszego etapu będą pojawiały się co dwie minuty. To oznacza, że poród tuż tuż.

Kiedy jechać do szpitala? Gdy odejdą wody płodowe

Kolejnym istotnym sygnałem są wody płodowe. Gdy odejdą, należy spodziewać się rychłego rozpoczęcia akcji porodowej. Jednak jeśli mają normalny kolor – są przezroczyste – a dodatkowo nie wystąpiły jeszcze skurcze, nie trzeba się przesadnie śpieszyć. Warto jednak powoli zmierzać do szpitala. Lekarz może stwierdzić, że mamy jeszcze czas i wysłać nas do domu. Jednak warto, aby wszystko zostało sprawdzone.

Więcej o: