Poród francuski (FAUCS), zwany porodem brzusznym. Na czym polega? Mamy wypisywane są ze szpitala 12 godzin po porodzie

Poród francuski to nowość w Polsce. Ta metoda, inaczej zwana porodem brzusznym i porodem FAUCS łączy w sobie cesarskie cięcie i poród naturalny. Na czym polega i dlaczego regeneracja mamy przebiega tak szybko?

Poród francuski to nowa metoda w Polsce

Poród francuski, nazywany porodem brzusznym i porodem FAUCS odbył się po raz pierwszy 7 marca 2020 roku w Olsztynie, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Pierwsze cięcia cesarskie metodą FAUCS zostały przeprowadzone pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Poród brzuszny wymyślili francuscy i izraelscy lekarze. I to właśnie eksperci z tych krajów zaprezentowali go polskim lekarzom. Na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czytamy:

Lekarze z Collegium Medicum UWM jako pierwsi w Polsce wykonali zabieg cięcia cesarskiego tzw. metodą FAUCS, nazywaną porodem brzusznym. Metoda ta jest mniej bolesna i pozwala mamom szybciej wrócić do sprawności. I co najważniejsze: zmniejsza ryzyko późniejszych powikłań u noworodka.

Kilka dni później prof. Marcin Jóźwik wraz z zespołem medycznym z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala w Olsztynie samodzielnie przeprowadził poród najnowszą metodą FAUCS. - 30-letnia pacjentka już 4 godziny po zabiegu czuła się bardzo dobrze spacerując po sali. Urodziła zdrowego chłopca. To pierwszy poród pacjentki - czytamy na stronie Szpitala.

Poród metoda FAUCS łączy cesarskie cięcie i poród naturalny

Czym jest poród według metody FAUCS? French Ambulatory Cesarean Section to jedna z form cięcia cesarskiego pozaotrzewnowego, czyli bez otwierania jamy otrzewnowej. Lekarz nacina skórę brzucha poprzecznie, a powłoki brzuszne podłużnie, co zmniejsza inwazyjność i dolegliwości bólowe, a mama używa siły mięśni, żeby 'wypchnąć' dziecko - to parcie jest wzorowane na porodzie naturalnym. Rodząca podczas porodu brzusznego używa specjalnego gwiazdka - jest przeszkolona z jego używania i instruowana podczas porodu przez lekarza.

- Staramy się naśladować mechanizm naturalnego porodu. Wykonujemy bardzo niewielkie nacięcie macicy. Pacjentka jest wcześniej uczona obsługiwania specjalnego ustnika, nazywanego przez rodzące gwizdkiem, który zwiększa tłocznię brzuszną. Współpracując z operatorem w trakcie cięcia wypycha dziecko z macicy siłą mięśni brzucha. W ten sposób, główka niejako naśladuje mechanizm biologicznego przechodzenia przez kanał rodny, w związku z tym dzieci są bardziej rodzone niż wyciągane z macicy – wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Poród francuski a cięcie cesarskie

Poród francuski FAUCS jest to odmiana cięcia cesarskiego. Najpierw następuje nacięcie skóry brzucha, a drugi etap to korzystanie z fizjologicznej współpracy z rodzącą - parcie i wypchnięcie główki, co naśladuje poród naturalny

- Cesarskie cięcie ma powikłania dla mamy i dziecka. Są to późne powikłania, jak cukrzyca, choroby tarczycy, astma oskrzelowa, spektrum autyzmu czy ADHD. Poród francuski może być metodą, która liczbę powikłań zmniejszy - powiedział w programie Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Podczas tradycyjnego cięcia cesarskiego dziecko wyciągane natychmiast z jamy macicy, tutaj to jest rozłożone w czasie, główka rodzi się fizjologicznie. Dzięki temu poród francuski jest bezpieczniejszy dla mamy i dziecka.

Powrót do sprawności po porodzie francuskim

Po porodzie brzusznym mama wraca do sprawność w znacznie krótszym czasie, niż po cesarskim cięciu. Szybko po porodzie może wstać i zająć się dzieckiem. Jakie są różnice?

  • kobieta po porodzie nie ma zakładanego cewnika moczowego
  • nie musi przebywać w pozycji leżącej
  • może zjeść posiłek
  • dostaje mniej środków przeciwbólowych

We Francji mamy po 12 godzinach wychodzą do domu. W Polsce zajmuje to trochę dłużej - 48 godzin ze względu na procedury związane z noworodkiem.

- Oczywiście, jak wszystko w medycynie i ta metoda wymaga wielu lat dodatkowych badań, ale z pewnością jest bardzo obiecująca – zapewnia dr Waśniewski.

Kiedy odbywa się poród francuski? Jest przeprowadzany przy planowanych cięciach cesarskich, nie takich które wykonywane są w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia dziecka.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.